(Önsözden)

Beyoğlu’nda modern gereksinimlere uygun çözümler

Şehirlerin kimliği; maddi niteliklerden ziyade düşünsel/ duygusal / kültürel niteliklere bağlıdır. Bir şehir dünyanın en büyük gökdelenleri ve lüks arabalarıyla donatılsa da, orada bir türkü yakılmamış, bir şiir yazılmamış, bir dergi çıkarılmamışsa; şehir kimliği oluşmaz. Elinizdeki dergi, Beyoğlu’nun entelektüel, sanatsal, düşünsel enerjisini açığa vurmak üzere yayınlanıyor.

19. sayıya ulaştık. Geriye doğru baktığımızda, hem çabalarımızın bir sağlamasını yapabiliyoruz, hem de ‘kayda değer’ işler ve niteliklerden bir birikim oluşturuyoruz. Bu sayımızda Galata’daki dönüşümü, Galatasaray Müzes’ni, Japon Kültür Merkezi, İngiliz Bahriye Hastanesi, Kadımehmet İlköğretim Okulu, Pera Palas ve Koska’yı mercek altına aldık. Müzik alanında ortaya koyduğu eserler kadar düşünceleriyle de dikkate değer bir şahsiyet olan Ahmet Özhan’ı sayfalarımızda konuk ettik. Tophane Esnafı’na özel bir dosyada yer verdik…

Ülke genelinde ve Beyoğlu’nda büyük bir merak ve tartışma konusu olan kentsel dönüşüm hakkında birkaç söz etmek istiyorum. Tarlabaşı, Okmeydanı ve Sütlüce gibi alanlarda gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm projeleri; bu alanda bir Beyoğlu Modeli oluşturuyor.

Çünkü biz projelerimizde hem geleneksel mimari değerleri korumayı gözetiyor, hem de modern gereksinimlere uygun çözümler üretiyoruz. Kamu ve özel sektör ortaklığına dayalı dönüşümler gerçekleştiriyoruz. Akıllı Kent Otomasyon sistemi sayesinde, Beyoğlu’nun her santimetrekaresine nüfuz edebiliyoruz. Aynı zamanda vatandaşlarımıza en gelişkin bilişim teknolojilerinin sağladığı kolaylıklar eşliğinde hizmet sunuyoruz. Bu çerçevede, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin süreçleri de yetkin bir şekilde ilerletebiliyoruz. Beyoğlu Modelinin bileşenlerini sıralamak gerekirse, ilk ağızda 1- Kent bilinci, 2- Çoğulcu çözüm yaklaşımı ve 3- Teknolojiyi yaşama doğru bir şekilde dahil etmeyi sayabiliriz.

Dergimizi zevkle okuyacağınızı umuyorum. Zira bu dergi, Beyoğlu’nun ruhundan beslenirken, o ruhu güçlendirmek üzere yayınlanıyor. Bu vesileyle dergiye emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve yazarlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Mutlu ve sağlıklı kalın.

Ahmet Misbah Demircan 
Beyoğlu Belediye Başkanı