Beyoğlu, onbeşinci yüzyıldan beri İstanbul tarihinin en hareketli ve kaliteli yaşamının sürdüğü yer olmuştur. Beyoğlu İlçesi, bu tarihi yüzünü kültürel mirasıyla ve ticaret yaşamı ile birleştiren, eşi dünyada az rastlanan çok kültürlü bir yaşam yeridir.

Sanatın en iyi örneklerinin bulunduğu merkezlerlere sahip ilçemiz, İstanbul’un en gözde eğlence mekanlarına ve simge olmuş markalara sahip olması, yaşam için seçilebilecek en güzel yerlerden biri olma özelliğini kazandırmaktadır. Ticaret ve bankacılık alanında ilklere sahip olması, bugünde ilçe ve şehir için önemini devam ettiren bir yapıdadır.

Onlarca seçkin özelliğinin yanında Beyoğlu’nu asıl önemlisi tarihten günümüze Beyoğlu’nda yaşamanın insanlar için ayrıcalık olmuş olmasıdır. Beyoğlu’nu beyoğlu yapan yegane özellik insanlardır. Yaşayanların sosyal hayata olan katkıları olmadan Beyoğlu’nun tarifi eksik olur. Farklı kültürlerden ve medeniyetlerden bezenmiş yapısının oluşmasında, yaşamış insanların olduğu kadar şu an yaşayan kişilerin Beyoğlu’na olan sevgisidir.

Beyoğlu`nun bir sakini en önemlisi seveni olarak, “Bir Beyoğlu Klasiği” tanımına; Atlas Pasajı ile, Tramvay’ı ile, Taksim Çikolata’sıyla, Galatasaray Lisesi ile, güzeller güzeli Haliç’i ile layık olmak ayrıcalıktır.