Sağlık İşleri Müdürlüğümüzün temel fonksiyonu; evrensel ilkelerle bağdaşan sağlık hizmetlerini ilçemizin her noktasına ulaştırmak, tarafsız olarak hizmet vermek ve sağlık konusunda bilinç düzeyini yükseltmektir.

“Nitelikli İnsan – Güçlü Toplum” Beyoğlu Belediyesi için stratejik alan olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda;  Toplum sağlığını korumak, salgın ve sair hastalıkları önlemek için koruyucu ve önleyici çalışmalar yapmak Müdürlüğümüz amaç ve hedefleridir.

Bireysel ya da toplum olarak hastalıkların ortaya çıkmasını, engelleyici önlemleri içeren ve sağlık konusunda bilinç düzeyini yükseltmek amaçlı koruyucu hekimlik faaliyetlerimiz devam etmektedir.  Bu faaliyetlerimiz; Özelde insan, genelde toplum ve çevre sağlığı ilkesinden hareketle, gerektiğinde Başkanlığımız diğer müdürlükleri, dış kurum ve kuruluşları ile ortaklaşa ve koordineli, uzman ekipler tarafından bilgilendirme seminerleri, eğitim programları ve sağlık taramaları olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca; Kurumumuz çalışanları ve vatandaşlarımıza birinci basamak poliklinik hizmeti, hasta nakil ambulansı hizmeti, cenaze muayenesi (resmi tatil günleri dahil), gıda ile ilgili işletmelerin insan ve çevre sağlığı yönünden denetlenmesi  devam etmekte olan faaliyetlerimizdir.

Sağlık İşleri Müdürlüğümüz, uluslararası kalite yönetim standartlarına uygun olarak belediyece kabul ve ilan edilen misyon, vizyon ve temel değerlere dayalı düşünce ile  çalışmalarını sürdürmüş, faaliyetlerini plan ve programa bağlı hedefler çerçevesinde gerçekleştirmiştir.

Sağlık hizmetlerimizin devamlılığını sağlamak en büyük amacımızdır.

Poliklinik Hizmetleri

Kurumumuz personeli,  bakmakla yükümlü olduğu yakınları, yoksul ve kimsesiz hasta vatandaşlarımıza birinci basamak poliklinik hizmeti verilmektedir. Bu kapsamda kişilere muayene, reçete yazımı, basit tıbbi müdahale (enjeksiyon, pansuman v.b.) işlemleri yapılmaktadır.

Hasta Nakil Ambulansı Hizmeti

İlçemizde yaşayan yaşlı, yatalak, kronik hastalığı olan,  acil müdahale gerektirmeyen hastaların ücretsiz yararlandığı Hasta Nakil Ambulansımız hizmet vermeye devam etmektedir. Ambulansımız ile hafta içi her gün 08:30 – 17:00 saatleri arasında hastalarımızın hastane vb. sağlık kuruluşlarına nakledilmeleri sağlanmaktadır.

Ambulansımızdan 444 0 160 numaralı çağrı merkezi aranarak, randevu sistemi ile yararlanılmaktadır. Talepleri alan ambulans ekibi ve doktorlar bilgiler doğrultusunda ambulansı hastanın adresine yönlendirmektedir.

Ambulansımız, hasta nakil ambulansı sınıfında  olup acil müdahale talepleri için kullanılmamaktadır. Bu durumlarda Sağlık Bakanlığı 112 Acil Ambulansı aranmalıdır.

Ölüm Belgesi İşlemleri

Bölgemizde sağlık kurumları dışında vefat edenlerin  (resmi tatil günleri dahil) cenaze muayenesini yapmak, Ölüm Belgesi (Gömme İzin) düzenlemek, ilgili kuruma teslim etmek,  ölümü şüpheli görünenleri Cumhuriyet Savcılığına bildirerek Adli Tabipliğe havale etmek,
ve ayrıca ilgili kurumlardan gelen talepler doğrultusunda eski ölüm kayıt tetkiki yaparak, tutanak tanzim etmek görevlerimiz arasındadır.

Koruyucu Hekimlik Çalışmaları

İlçe halkına koruyucu hekimlik konusunda hizmet vermek, hastalıkların oluşmadan önce; hastalığın sebepleri, bulaşma yolları, korunma yolları ve hastalık konusunda bilgilendirici eğitimler, seminerler, tarama programları yapmak Müdürlüğümüz görevleri arasındadır.

Bu faaliyetlerimiz, Türkiye çapında önemli ve tıp alanında etik kurallara göre hareket eden birçok hastane ve doktor ile ortak çalışmalarla, semt konakları, okullar, semt merkezleri gibi mekânlarda gerçekleştirilmektedir.

Bu çalışmalarımızdan bazıları;

Kanserle mücadelede erken teşhisi sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı’nca oluşturulan Mobil Kanser Tarama Tırı ile ilçemizde vatandaşlarımıza ücretsiz kanser taraması gerçekleştirilmiştir.  40-69 yaş kadınlarda meme kanseri, 30-65 yaş arası kadınlarda rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde bağırsak kanseri taraması yapılmıştır.

Müdürlüğümüz sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla ilçede bulunan okullara giderek lise öğrencilerine seminerler vermeye devam ediyor. Bu eğitimler kapsamında Sağlık İşleri Müdürü Dr. Murat Aydın Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde düzenlenen seminerde öğrencilere obezite, sağlıklı yaşam, yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularında bilgilendirdi.

Okmeydanı Semt Konağı’nda çocuk sahibi olmak isteyen ailelere tüp bebek yöntemi konusunda seminer düzenlendi. Dr. Enver Kurt’un verdiği seminerde, tüp bebek tedavisindeki en yeni ve etkili yöntemler anlatıldı.

Türk Kalp Vakfı,10-17 Nisan Dünya Kalp Haftası nedeniyle ‘Kalp Sağlığımızı Koruma Eğitim Programı ve Metabolik Sendrom’ sempozyumu düzenledi. Okmeydanı Semt Konağı’nda gerçekleştirilen programda Çocuk ve Toplum Hekimi Uzmanı / Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Yıldız Tümerdem katılımcılara, kalp sağlığına zararlı alışkanlıklar, vücudun çalışmasını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen hastalıklar, tansiyon yüksekliği ve obezite hakkında seminer verdi.

Her yıl Türk Kızılayı ile ortak çalışılarak, kan bağışının önemini anlatmak ve kan bağışı oranını arttırmak amacıyla Kan Bağışı Kampanyaları düzenlenmekteyiz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmaları

Beyoğlu Belediyesinde, işin yürütülmesi nedeniyle oluşan tehlikeleri ortadan kaldırmak, uzaklaştırmak ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan arındırarak, daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan İş Sağlığı ve Güvenliği Şefliği başkanlığımız birimleri ile koordineli çalışmalarını sürdürmektedir.