Beyoğlu Sokak Hayvanları Bakım ve Barınma Merkezi açıldı. Beyoğlu Belediyesi, tüm Beyoğlu sakinleri için daha sağlıklı, daha çağdaş ve daha kaliteli bir yaşam standartını sağlamak amacıyla çalışmalarını son hızla sürdürüyor.

Beyoğlu Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü olarak, hizmet alanlarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Hayvansal Kökenli Gıdaların Denetimi, Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele ve Haşere İlaçlama hizmetlerimizin yanı sıra, sokak hayvanları sorununun çözümü için çok önemli bir yatırıma imza atıldı.

Sokakta yaşayan başıboş hayvanlar, hem halk hem çevre sağlığı açısından risk taşımaktadır. 21. yüzyılda, İstanbul’un gözbebeği Beyoğlu’nda sokak hayvanları sorununun çözümü, şüphesiz ki hem kalıcı hem insani olmalıdır. Sahipsiz hayvanların denetim altında tutulması, her türlü sağlık ve barınma ihtiyaçlarının uzmanlar gözetiminde sağlanması, günümüz modern kent yaşamının gereklerindendir.

Bu bilinçle yola çıkan Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu Sokak Hayvanları Bakım ve Barınma Merkezini 2006 Ağustos ayı itibariyle hizmete açmıştır.

Beyoğlu Belediyesi, Sütlüce Mahallesi’nde bulunan, toplam 400 metrekare alana kurulu olan Beyoğlu Sokak Hayvanları Bakım ve Barınma Merkezi, Beyoğlu Belediyesi sınırlarında yaşayan sahipsiz sokak hayvanlarının sağlık, bakım ve barınma gereksinimlerinin en yüksek kalitede karşılanması amacıyla kurulmuştur.

Beyoğlu Sokak Hayvanları Bakım ve Barınma Merkezi, 1 adet ameliyathane birimi, hayvan barınakları, açık gezinme alanı ve idari ofisten oluşmaktadır.

Ameliyathane birimleri, veteriner hekimlerimiz ve modern teknik donanımları ile sokak hayvanlarımızın aşılama, kısırlaştırma, küpeleme ve cerrahi müdahale gibi her türlü sağlık ihtiyacını karşılama kapasitesine sahiptir.

Beyoğlu Sokak Hayvanları Bakım ve Barınma Merkezinde, 21 adet , 4’er metrekarelik kapalı barınak inşa edilmiştir. Hayvanların rahat ve sağlıklı bir şekilde barınması için tasarlanmış kulübelerin önünde, her bir kulübenin kendisine ait 4 metrekarelik , tel örgü ile çevrelenmiş üstü açık gezinme alanı bulunmaktadır.

Kulübe önlerinde bulunan gezinme alanlarının yanı sıra , hayvanlarımızın birlikte özgürce gezip oyun oynayabileceği açık gezinme alanı tasarlanmıştır. Açık gezinme alanı, zemini çim ile kaplı 250 metrekarelik bir alandır.

Beyoğlu Sokak Hayvanları Bakım ve Barınma Merkezimiz, 2 veteriner hekim, 3 bakım ve temizlik sorumlusu, 1 şoför ve 3 idari personelden oluşan, toplam 9 kişilik ekibiyle hizmet vermektedir.

Sokak Hayvanları ile ilgili olarak yaptığımız çalışmalarımız 5199 sayılı Hayvanlar Koruma Kanunu çerçevesinde olmaktadır. Buna göre sokak hayvanları alınıp aşılanıp kısırlaştırma işlemine müteakip iyileştikten sonra küpelenerek alındığı ortama bırakılması zorunludur.