Belediyemizin işlettiği, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan kiralanan, denizin ve ormanın birleştiği, mavi ve yeşilin bütün tonlarını gördüğümüz doğa harikası kampımız, 46 dönüm üzerine kuruludur. 5 adet 2 katlı evde 16 oda ile 23 adet müstakil olmak üzere toplam 39 adet odadan oluşmaktadır. Kamp içinde, yönetim odası, yemekhane, kafeterya, bilgisayar ve toplantı salonu, psikolojik danışman odası, lobi ve revirden oluşan üç katlı sosyal tesisimiz bulunmaktadır.

Kampımızda, öğrenci ve misafirlerimize daha iyi hizmet vermek ve ihtiyaçlarını karşılamak için, İdari Amir, Büro Çalışanları, Öğretmenler, Psikolojik Danışman, Doktor, Hemşire, Yemekhane Personeli, Güvenlik Personeli, Teknik Eleman, Temizlik Görevlisi olmak üzere 55 personel hizmet vermektedir.

15 Haziran 2004 yılında öğrencilerin kullanımına açılmış olan kampımıza, Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde ikamet eden ya da okuyan öğrenciler katılabilirler. Beyoğlu İlçesi sınırlarında öğrenim gören öğrenciler, ilköğretim ve liselere dağıtılan başvuru formları ile; Beyoğlu’nda ikamet edip ilçe dışında öğrenim gören öğrenciler de Beyoğlu Gençlik Merkezi aracılığı ile başvuru yapabilirler. Kampa katılması kesinleşen öğrenciler adına rezervasyon yapılır ve adlarına düzenlenen kimlik kartı, kampta giyecekleri forma ile birlikte teslim edilir.

2007 yılı itibarı ile öğrencilerden alınan başvuru formları Akıllı Kent Otomasyon Sistemine (AKOS) girilerek, bilgiler kayıt altına alınmaya başlanmıştır.

Kampımıza, 2004-2017 yılları arasında yurt içi ve yurt dışından da öğrenci katılımı olmuştur. İtalya, İspanya, Belçika, Macaristan, Tunus, Bulgaristan, Makedonya, Çin, Amerika, Ukrayna, İsrail, Fas, Suriye, Brezilya, Romanya, Mısır, Almanya, Yunanistan ve Avusturya’dan 1511 öğrenci; Ankara, Gaziantep, Sakarya, İzmit, Zonguldak, Tekirdağ, Yozgat, Siirt, Hatay, Van, Çanakkale, Batman, Erzincan, Şanlıurfa, Rize, Diyarbakır, Samsun, Mardin, Nevşehir, Konya, Muğla, Adana, Şırnak, Giresun, Yozgat, Antalya, Ağrı, Uşak ve Kütahya ve Kahramanmaraş’tan da toplam 7 bin 143 öğrenci katılmıştır.

Beyoğlu’nda ikamet eden ya da eğitim gören öğrencilerimiz, yurtiçi ve yurtdışından kampa katılan yaşıtlarıyla arkadaşlık kurarak, hem kendi kültürlerini anlatma hem de farklı kültür ve diller hakkında bilgi edinme fırsatı yakalamışlardır. Bu durum, gençlere yeni bir bakış açısı ve vizyon kazandırmıştır.

Öğrencilerin kullanımına sunulan http://kefken.beyoglu.bel.tr resmi internet sitemizde, kamp ve öğrenci faaliyetlerine ait bilgi, haber, fotoğraf ve tanıtım filmleri yer almaktadır.

Kampımıza katılan öğrencilere ilk gün kamp hakkında bilgi verilir. Günlük çalışma programı anlatılarak, katılmak istedikleri branşı seçmeleri sağlanır.

Branşlar, sportif ve sanatsal olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Sportif branşlar; Futbol, Voleybol, Geleneksel Çocuk Oyunları, Basketbol, Yüzme, Badminton, Masa Tenisi, Satranç. Kamp içinde, öğrencilerimizin boş zamanlarını değerlendirmesi için orman içi minyatür oyun alanları, bedensel aktiviteleri gerçekleştirecekleri 800 metrekare kullanımlı futbol sahası, 200 metrekare kullanımlı yüzme havuzu, standartlara uygun voleybol ve basketbol sahaları, badminton sahası ve bir de amfi tiyatro yer almaktadır. Bedensel branşları seçen öğrencilerin tüm etkinliklerden faydalanmaları için, her gün farklı bir branşa katılmaları sağlanır. Öğrencilerimizin gerek takım halinde, gerekse bireysel katılımları sağlanarak turnuvalar düzenlemekte ve başarılı olan öğrencilerimize ödül verilmektedir.

Öğrencilerin tercih edeceği sanatsal branşlar ise, tiyatro, müzik, modern halk dansları, halk oyunları, dünya dansları ve resimdir. Konusunda uzman, lisanslı ve deneyimli öğretmen kadromuz, öğrencilerimize bir haftalık süre boyunca temel eğitim vermektedir. Öğrencilerimiz, Amfi Tiyatroda yapılan programlarda, bu eğitim ile pekiştirdikleri kişisel yeteneklerini gösterme imkanı bulmaktadır.

Kampa katılan öğrenciler, her hafta bir “temel değer” işlemektedirler. Merhamet, hoşgörü, vatan sevgisi, birlik ve beraberlik gibi insanlığı kucaklayan değerleri pekiştirmek ve kişiler arasındaki bağlılığı artırmak için yapılan Değerler Eğitimi, yapılan bir sunum ile kamptaki tüm öğrencilere aktarılmaktadır.

Kamp süresince başarılı ve yetenekli olduğu öğretmenlerimiz tarafından gözlemlenen öğrencilerimiz, Beyoğlu İlçesindeki Semt Konakları ve Gençlik Merkezi’ne yönlendirilerek, eğitimlerine devam etmeleri sağlanır.

Kampımızda, sağlık kontrolü ve takibi yapacak uzman hekim ve hemşireler 24 saat hizmet vermektedir ve acil müdahaleler için ihtiyaç duyulabilecek her türlü ilaç ve malzemenin bulunduğu revir yer almaktadır. Acil hasta nakli için de tam donanımlı ambulans hazır beklemektedir. Kampta görev alan Psikolojik Danışman, öğrencilerimize rehberlik hizmeti vermektedir.

Öğrencilerimiz, gündüz aktivitelerle harcadıkları enerjiyi, diyetisyenlerin belirlediği menü doğrultusunda uzman aşçılar tarafından özenle hazırlanan yemekler ile geri kazanmaktadırlar.

Öğrencilerimize üç öğün yemek haricinde, kek, meyve suyu ve dondurma gibi ara ikramlar da yapılmaktadır.

Öğrencilerimiz, branş ve turnuvalar haricindeki zamanlarını yürüyüş yaparak, dinlenerek, kampımızda bulunan kafeteryada kitap okuyarak veya televizyon seyrederek geçirmektedirler.

Kampımızda bulunan Amfi Tiyatroda, her akşam farklı etkinlik ve eğlenceler düzenlenmektedir. Ses ve yetenek yarışmaları, müzik öğretmenleri eşliğinde verilen konserler, kamp oyunları, yarışmalar, tiyatro gösterileri ve şiir okuma etkinlikleri ile öğrencilerin keyifli zaman geçirmeleri sağlanmaktadır.

Her cumartesi günü düzenlenen veda gecesinde, öğrenciler, hafta boyunca prova ettikleri gösteri ve etkinlikleri sunmaktadırlar. Yapılan turnuva ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalyaları verilir ve başarıları, okullarına götürmek üzere aldıkları kupalar ile taçlandırılır. 1 haftalık kampın sonunda, öğrenciler hem eğitici hem de eğlendirici güzel bir hafta geçirerek evlerine dönerler.

Beyoğlu İlçesinde ikamet eden vatandaşlarımız da, kampımızı günübirlik ziyaret etmektedirler. Bir günlüğüne de olsa temiz hava ve denizden faydalanan misafirlerimiz, kampı tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Misafirlerimize, öğle yemeği ile kafeteryamızdan dondurma ve çay servisi yapılarak, dinlenme fırsatı sunulmuştur.

Beyoğlu ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumlarının öğretmen ve öğrencileri de kampımızın günübirlik misafirleri olmuştur.

2004 yılından başlayarak, 2017 yazı da dahil olmak üzere, 14 sezon boyunca kampımıza 160 bin 627 vatandaşımız katılmıştır. 12 yıl boyunca, engelli vatandaşlarımızı ve onlara eşlik eden refakatçilerini de kampımızda ağırlanmıştır. Kampımızda gelmekten mutluluk duyan engelli vatandaşlarımız, çam ağaçları içinde bol oksijen alarak dinlenme ve denizden faydalanma imkanı bulmuşlardır. Kamp doktoru tarafından gerekli sağlık kontrolleri de yapılan misafirlerimiz, memnun bir şekilde kampımızdan ayrılmışlardır.

Kampımızda merkezi sistem kalorifer tesisatı olduğu için, yaz ayları dışında da misafirlerimiz üşümeden tatil yapma imkanı bulmuşlardır. Beyoğlu Belediye Personeli ve aileleri, Emniyet Mensupları, Köy Dernekleri ve Mahalle sakinleri, kış döneminde kampımızı ziyaret eden misafirlerimizdir.

Kefken Çevre Yaz Kampı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.