(Önsözden)

Beyoğlu’nda Kış Masalı

Beyoğlu Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz ilk günden beri büyük bir azimle sizlere en iyi ve en güzeli sunma gayretiyle çalışıyoruz Sizden aldığımız ilhamla sizler için her alanda hizmet üretmeye devam ediyoruz. Elinizdeki Beyoğlu Dergisi, bu çalışmalarımızın bir ürünü olarak sizlerle 13. kez buluşuyor. îlk sayısından itibaren önemli bir kaynak haline gelen dergimiz, Beyoğlu hakkında bilinmeyenleri, takipçilerinin ilgi ve beğenisine sunuyor. Beyoğlu’nun entellektüel hayatına mütevazi bir katkıda bulunuyor. Soğuk kış aylarına girerken, dergimizin 13. sayısı, içinizi ısıtacak dopdolu içeriğiyle yine sizlerle. Dergimiz, bu sayısında da okuyucusuna Beyoğlu ile baş başa kalma fırsatı verirken, aynı zamanda onun kış hallerine tanıklık etmeyi vaad ediyor, okurlarını tarihin derinliklerine doğru bir seyahate çıkarıyor.

Yapılışı 1877’li yıllara dayanan, Osmanlı mimarisinin günümüzde yaşayan örneklerinden Atlas Pasajı ile başlayan yolculuğumuz. Beyoğlu’nun kadim tarihine şahitlik eden Sokullu Ali Paşa Camiinde tamamlanıyor. Yolculuğumuz esnasında, soluklanmak için Ara Cafe’ye uğruyoruz. Galatasaray Lisesi’nin hemen yanmasında konumlanan mekanın, iştah kabartan leziz yemeklerinden tattığınızda müdavimlerinden biri olmanız kaçınılmaz. Fotoğraf sanatımn duayeni Ara Güler’in, mekanın duvarlarını süsleyen fotoğrafları da gözleriniz için ayrı bir ziyafet.

Geçmişin izlerini bugünle harmanlayan Serdar-ı Ekrem Sokağı, sizlere Galata’mn güzelliğiyle buluşturacak. Sonra ülkemizin önemli mimarlarından Sinan Genim ile gerçekleştirilen söyleşiyle karşılaşacaksınız. Mimarinin güzide örneklerini bünyesinde barındıran, tarihi özellikleriyle de dünyanın gözdesi Beyoğlu’na. bir mimarın gözüyle bakmak sizlere keyifli anlar yaşatacak. Sonra. İlçemizin bilinen eğitim kurumlarından. Beyoğlu Atatürk Anadolu Lisesi’ne uzanacağız. Merakla beklenen bu sayımızı da ilgiyle okuyacağınıza inanıyorum. Emeği geçen ve katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

Mutlu ve sağlıklı kalın…

Ahmet Misbah Demircan 
Beyoğlu Belediye Başkanı