(Önsözden)

Beyoğlu Dünyaya Açılan Bir Pencere

Memlekete ve Beyoğlu’na biraz gecikmeli gelen bahar sırasını yaza bıraktı. Festivallerle, kültür-sanat organizasyonlarıyla, dünyanın her yerinden gelen turistlerle dolu bir Beyoğlu sizleri bekliyor. Beyoğlu Dergisi de içeriği ve sunumuyla, Beyoğlu’nun bu zengin panoramasına bir katkı niteliğinde. Dergimiz zengin içeriği ve rengarenk tasarımı ile Beyoğlu ruhunu yansıtmaya devam ediyor.

Türkiye’de gündem havalarla birlikte ısınıyor. Politik gelişmeler ve tartışmalar, uluslararası siyasetteki hareketlilik aynı zamanda iç gündemimiz. Bir yandan yurttaş ve siyasetçi olarak bunları takip ediyoruz; öte yandan asıl mesaimizi Beyoğlu’na vakfetmeye devam ediyoruz. Dünya ile Beyoğlu arasında mekik dokuyoruz. Yerel yönetimde küresel gelişmelerin nabzını tutuyoruz. İstanbul’da yaz mevsimi ile birlikte zirveye çıkan turistik hareketliliğin aslan payı Beyoğlu’na düşüyor. Dünya çapındaki yükselişimizin ve yurtiçindeki istikrarın beslediği imajımız her geçen yıl kristalleşiyor. Beyoğlu İstanbul’a gelen herkes için kentin dünyaya açık penceresi olmaya devam ediyor.

Biz de her yıl gerçekleştirdiğimiz veya destek olduğumuz ulusal ve uluslararası festivaller, sergiler, konserler, sinema ve tiyatro gösterileriyle bu kimliğimizi pekiştiriyoruz. Sakinlerimize ve sayıları onlardan daha fazla olan misafirlerimize hizmet için bugüne kadar sayısız proje ürettik. Beyoğlu’nun doğasına uygun olarak kültür ve sanat projelerine özel bir önem verdik. Bu projelerde tüm vatandaşlarımız ve misafirlerimizin beklentilerini karşılamaya özen gösteriyoruz.

Bu perspektifle hazırladığımız Beyoğlu Dergisi, 7. yaşına girdi. Her sayısını bir Beyoğlu Ansiklopedisi’nin fasikülü gibi düşündüğümüz dergimizin bu sayısında da Beyoğlu’nun mimari, tarihi güzelliklerini keşfetme imkanınız olacak. Köklü okulları, müzeleri, elçilikleri, lezzet mekanları ile Beyoğlu’nun hafızamızdaki yerini her sayıda tazelemeye devam edeceğiz.

Dergimizin hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

Mutlu ve sağlıklı kalın.

Ahmet Misbah Demircan
Beyoğlu Belediye Başkanı