(Önsözden)

İstanbul’un “2010” Yolculuğunda Beyoğlu…

Tarihi kimliği ile öne çıkan şehirler; yüzyıllar önce topladığı güzelliği omuzlamış, sonra bin bir güçlükle getirip önünüze sermiş gibidirler. Onların her sokağında, her binasında nice güzellikler, efsaneler saklıdır. İstanbul bu şehirlerin en muhteşemlerinden biridir. 0; iki kıta üzerine yayılmış eşsiz doğal güzelliğiyle her zaman cazibe merkezi olmuştur.

Sayısız şair, yazar, ressam İstanbul’a olan hayranlığını eser¬lerine nakış gibi işlemişlerdir. Seyyahlar; sadece gelip geçeceklerini sandıkları bu şehre vurulmuşlar, hayatlarının en güzel yıllarını burada geçirmişlerdir. İstanbul’un büyüsü bambaşkadır. Öyle bir şehirdir ki; onun bir taşı için “Acem mülkü” feda edilir. “Gecesi sümbül”, “Türkçesi bülbül” kokan bu şehirde; keşfedilen ve keşfedilecek daha nice hazineler, güzellikler vardır.

İstanbul; şimdi büyük bir heyecanla “2010” yılına hazırlanıyor. Bu şehre kültür başkenti olmak çok yakışacak. “2010 Avrupa Kültür Başkenti” süreci hepimiz için çok önemli. Hazırlık dönemini iyi değerlendirmemiz gerekiyor. “Kültür başkenti olma coşkusunu” her mahalleye, hatta her sokağa yayabilmeliyiz. Şehirlerin fiziki alanlarının rehabilite edilerek iyileştirilmesi kadar; kültür ve sanat yoluyla gerçekleşecek dönüşümünün de önemli olduğu bir gerçek. Biz Beyoğlu’nda buna uygun olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz bugünü değil geleceği düşünen bir amaçla yola çıkmıştık. Aynı heyecanla çalışmalarımıza devam ediyoruz. “2010” süreci başladığından beri de hedeflerimizden biri Beyoğlu’nu 2010 yılına hazırlamak oldu… İstanbul; Avrupa Kültür Başkenti olmanın keyfini sürerken onun bir parçası olan Beyoğlu’nun ayrıcalıklı bir yeri olacağına inanıyorum.

Gerçekleştirdiğimiz seminerler, toplantılar ve hazırladığımız yeni projelerle Beyoğlu’nda; şimdiden 2010 yılının heyecanını yaşıyoruz. Medeniyetlerin buluşma noktası olan bu şehirde, tarihteki birçok ilkin yaşandığı Beyoğlu; kültür, sanat, turizm ve eğlence ve konaklama açısından önemli bir noktadır. “2010” sürecinde de çok önemli yükleri sırtlayacaktır. Dergimize göstermiş olduğunuz ilgi hepimizi mutlu ediyor. Sizler için daha iyi bir dergi yapabilmek İçin büyük emek harcıyoruz. Bu sayımızı da zevkle okuyacağınıza inanıyorum. Beyoğlu’nu bildiğiniz, bilmediğiniz taraflarıyla yeniden keşfedeceksiniz. Emeği olanlara, yazı ve fotoğraflarıyla katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

Mutlu ve sağlıklı kalın…

Ahmet Misbah Demircan
Beyoğlu Belediye Başkanı