(Önsözden)

Beyoğlu’nun geleceği için çalışıyoruz.

Aralık ayı ile birlikte hem kendini hissettiren kış; hem de 2013 kapından göründü. Yaklaşan yeni yılda da hizmetlerimiz, projelerimiz artarak sürecektir. Kışın getireceği zorluklara karşı tüm fiziksel ve sosyal önlemlerimizi aldık, hafızamızı tazeledik. Eksikler giderildi, yeni ihtiyaçlar tespit edildi. Beyoğlu’nda bu kış da inşallah hepimiz için sorunsuz geçecektir.

Bildiğiniz gibi, bu kış aylarını, hepimizi zorlayacak ve anlayış gerektirecek bir projeyle geçireceğiz. Beyoğlu’nun kalbi Taksim’de başlayan yayalaştırma projesi gereği şehrimiz büyük bir dönüşüm yaşıyor. Bu vesileyle güzergahlarda yapılan düzenlemeler nedeniyle trafikte sıkıntı, ticaret hacminde ise bir daralma yaşanacak. Ancak Beyoğlu, belediyesiyle, esnafıyla, sakiniyle bu kısa süreli düzenlemeyi tolere edecek anlayış ve güce sahiptir. Proje tamamlandığında karşımıza çıkacak yepyeni Taksim ve Beyoğlu, bütün bu sıkıntıları hepimize unutturacak kadar güzel olacak. Biz de Beyoğlu Belediyesi olarak bu süreçte, üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz. Taksim ve Beyoğlu’nun geleceği için çalışıyoruz. Taksim, birkaç ay içinde sadece yayalara açık, hepimizin gurur duyacağı, modern bir meydan haline gelecek. Bu dergimiz sayesinde de her ay size bu büyük vizyonun birer yansıması olan hizmetlerimizi tanıtıyoruz. Yaşatmak istediğimiz Beyoğlu değerlerini paylaşıyoruz.

Kışla birlikte işlevi daha da önem kazanan Sosyal Marketimizi bu sayının önemli konularından biri yaptık. Ayrıca dergimizde; Polonyalı şair Adam Mickiewicz Müzesi’ne İtalyan Kültür Merkezi’ne, Özel Alman Lisesi’ne yer verdik. Türk tiyatrosunun büyük ismi Gülriz Sururi’nin kendine has üslubuyla verdiği röportaj ise büyük bir keyif kaynağı olacak. Bu dopdolu sayının kapak konusu ise Beyoğlu kültürünün sembol camialarından Kasımpaşa esnafı…

Dergimizin hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

Ahmet Misbah Demircan
Beyoğlu Belediye Başkanı