(Önsözden)

Kültür Başkenti İstanbul’u Beyoğlu Sahnesinde Yaşamak…

Sevgili Beyoğlular; Hızla akıp giden hayatın akışına kendimizi kaptırdığımızda: geride neleri bıraktığımızın farkına varmayız çoğu zaman… Ancak öyle bir an gelir, öyle bir şey olur ki; geçmişin hafızalarınızda kl tozlu, silik fotoğrafı hiç ummadığımız şekilde canlanıverir. Bir albümde rastladığımız yılların yorgunluğunu taşıyan bir fotoğraf, bir kutuda kalmış eski, yıpranmış bir kartpostal, bir yerde unutulmuş yırtık bîr dergi, sararmış bir gazete, hatta küf kokan eski bir kitap… İşle tüm bunlar: sizi zaman içinde uzun bir yolculuğa çıkarmaya yetebilir.

Takslm’de düzenlediğimiz dergimizin kapak konusu da olan “Beyoğlu Sahaf Festivali”; yine kültürel zenginliğimizi gözler önüne serdi. Unutulmaya yüz tutan değerlerimiz hatırlattı bizlere…”Kültür Başkenti olan İstanbul’un bir vitrini oldu. Geçmişle gelecek arasında bir köprü kuruldu. Festival alanını gezerken kulaklarımızda eski bir taş plakları yükselen şarkı, stantlarda dokunmaya kıyamadığımız yüzyıllık kitaplar vardı. Dünün canlı tanıkları olarak selamladılar bizleri… İstanbul’un hatırı sayılır sahaflarının kitap meraklılarıyla buluştuğu festivalimize; her kesimden İnsanımız, yazarlarımız, sanatçılarımız, örgencilerimiz, medya mensuplarımız ve Taksim’e yolu düşen herkes büyük ilgi gösterdi. Heyecanla beklediğimiz 2010 yılı geldi ve kıtaları birleştiren büyülü şehir İstanbul: “Kültür Başkenti” olarak yeniden dünya sahnesine çıktı. Muhteşem bir açılışın ardından başlayan yeni dönemde İstanbul yeniden keşfedilecek. Beyoğlu Belediyesi olarak 2010 “İstanbul Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında bizler de birçok organizasyona ev sahipliği yapacağız. İstanbul, kültür başkenti olmanın keyfini sürerken, onun kalbinde yer alan Beyoğlu’nun ayrıcalıklı bir yeri olacaktır. Bu yüzde biz de ‘2010 yılının sahnesi Beyoğlu olacak’ dedik ve Beyoğlu’nda herkesi kucaklayan bir anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Sizler için yine dolu dolu bir dergi hazırladık. İlgiyle okuyacağınıza inanıyorum. Emeği olanlara, yazı ve fotoğraflarıyla katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

Mutlu ve sağlıklı kalın…

Ahmet Misbah Demircan 
Beyoğlu Belediye Başkanı