(Önsözden)

Beyoğlu’nda barış ve sevgi hiç eksilmesin…

Elinizdeki dergiyle Beyoğlu’nun değerlerini yansıtmayı,kayda geçirmeyi sürdürüyoruz. 21. sayıya ulaştık.

Bu birikim, aynı zamanda bizim Beyoğlu’na sadakatimizin bir işaretine dönüşüyor. Kasımpaşa’yı dergimizin kapağına taşıdık. İstanbul’un Fethi sırasında karadan yürütülen gemiler, denize Kasımpaşa’dan indirilmiştir.

Yani, Türk-İstanbul tarihinin en derin izleri Kasımpaşa’dadır. İstanbul’da Osmanlıların yerleştiği ilk muhitlerden olan Kasımpaşa, Haliç kirlenince gözden düşmüştü.

Haliç’i temizledik ve böylece Kasımpaşa’nın itibarını fiilen iade ettik. Şükürler olsun. Şimdi, bu güzide semtimiz eskisinden de üstün standartlara ve cazibeye kavuştu. Esnaflık bir ahlaki olgunluk ve sanatsal zarafetle birlikte yürür.

Tarihimiz boyunca, tasavvuf geleneklerimizi yaşatmada başrolü esnafımız üstlenmiştir. Kasımpaşa çarşısı, Kasımpaşa esnafı, 500 yıldır özenli ve sıcak bir üslupla hayatımıza güzellikler taşıyor.

Börekçisinden turşucusuna, kurukahvecisinden pidecisine…Tebessümle, selamla, sohbetle… İnsanı yüceltiyor, münasebetlerimize derinlik katıyorlar.

Dergimizde büyük düşünce adamı ve şair Hilmi Yavuz Bey’in yer almasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Hilmi Yavuz, hem eserleriyle hem üslubuyla bizlere ilham veriyor. Beyoğlu’nun ana renklerinden biri, Hilmi Yavuz. Doğrudan ve dolaylı olarak, hepimizin yetişmesinde bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Buradan kendisine hürmetlerimi sunuyorum. Ve sizlere de iyi okumalar… Diyalog, barış ve sevginin hiç eksilmediği, hep çoğaldığı bir Beyoğlu dileğiyle…

Dergimizin hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

Mutlu ve sağlıklı kalın.

Ahmet Misbah Demircan 
Beyoğlu Belediye Başkanı