(Önsözden)

Beyoğlu’nda kentsel çözümleri başarıyla gerçekleştiriyoruz.

Beyoğlu Dergisi’nin yeni sayısıyla huzurunuzdayız. İşin gerçeği, Beyoğlu’nu anlata anlata bitiremiyoruz. Beyoğlu’nda her adımda bir sanat eseri, tarihi bir yapı, bir medeniyet harikasına rastlamak mümkün. Çok dilli, çok kültürlü, çok dinli… Kozmopolit bir kent olduğundan, Beyoğlu’nda kentsel canlılık hep sürüyor. Bir de Beyoğlu kültürü var tabii: Hoşgörüye, zarafete, birlikte yaşamaya matuf bir yüksek kültür… İşte bu nedenlerle, Beyoğlu’nu anlata anlata bitiremiyoruz. Her sayısı dolu bir dergi hazırlayabiliyoruz.

Elinizdeki nüshada, uzun süren restorasyonun ardından, geçtiğimiz günlerde ibadete açtığımız Hüseyin Ağa Camii yer alıyor. Okmeydanı, İstanbul’un ve Beyoğlu’nun önemli semtlerinden biri. Ne yazık ki burada 50 yıllık bir imar sorunu yaşanıyordu. Müthiş bir karmaşa ve belirsizlik hakimdi. Yıllar süren çalışmalarımız neticesinde, Okmeydanı’ndaki imar sorunlarını bir bir çözdük ve vatandaşlarımıza tapularını takdim ettik. Süreç devam ediyor ve Okmeydanı’nı çok parlak günler bekliyor. Türkiye’de son dönemin en ilgi uyandıran kentsel çözümlerinden birini gerçekleştirdik. Detaylarını, dergimizin sayfalarında bulabilirsiniz.

Bu sayımızda bir İstanbul beyefendisiyle, kıymetli yazar Mehmet Şevket Eygi Beyle yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Bu söyleşi estetik arayışların, yaşama kültürünün ve geleneksel terbiyeye özgü kazanımların değerini ortaya koyuyor. Ayrıca Türkiye’nin en işlek antikacılar hattı diyebileceğimiz Çukurcuma hakkındaki yazıyı ilgiyle okuyacağınızı umuyorum. Mimari, eğitim, müze, gastronomi gibi konulu yazıları da öyle.

Elinizdeki dergi, yine, farklı bir Beyoğlu gezisi, Beyoğlu perspektifi sunuyor. Tadını çıkarın lütfen.

Dergimizin hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sağlayan tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler. Ve tabii size, sevgili okur, size de teşekkür ediyorum. Yeni sayılarda buluşmak umuduyla…

Mutlu ve sağlıklı kalın.

Ahmet Misbah Demircan 
Beyoğlu Belediye Başkanı