(Önsözden)

Beyoğlu’nda Ramazan Sevinci

Ramazan geldi. Ramazan Ağustos’la birlikte geldi. Havalar sıcak, ama kalbimiz ferah. Dergimizin bu sayısındaki kapak konusunu Beyoğlu’nda Ramazan. Beyoğlu’nda yaşanan eski Ramazanların anlatıldığı sayfaları ben tebessümle, tatlı hatıralar eşliğinde güzel bir iftar sofrasındaymışım gibi okudum. Dergimizin bu sayısı da yine dopdolu… Beyoğlu’nun tarihi dokusuna, sokaklarına, kadim hatıraların soluklandığı hanlarına, camiilerine… Beyoğlu’nun yaz güneşiyle yıkanan caddelerinden geçip dost meclislerine konuk olacağız.

İlk soluklandığız mekan, 1831 yılında inşa edilen Narmanlı Han. Özgün mimarisiyle İstiklal’in çehresine derinlik katan Narmanlı Han’ın nostaljik tarihine yolculuk yapıyoruz.

Tarihi yolculuğumuza kadim bir eserimizle, Valide Mihrişah Sultan’m hayratı Kumbarhane Camiiyle devam edecek; sinema tarihimizin en geniş belleği olan TÜRVAK Müzesi ile yolculuğumuzu tamamlayacağız. Ordan Türkiye’nin en donanımlı gençlik merkezine, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’ne uğrayacağız. Gençlerimiz için yeni bir yaşam alanı olarak inşa ettiğimiz gençlik merkezimizde, eğitim gören, kendilerini keşfeden, yeteneklerini geliştiren gençlerimizin coşkusuna heyecanına ortak olacağız. Dergimizin bu sayısında çocukların sevgilisi Gülten Dayıoğlu ile yapılan hoş bir sohbet var.

Sayın Başbakanımızın da top koşturduğu Kasımpaşa Spor Kulübü’nün tarihçesinin de anlatıldığı sayfalardan sonra, Ponte Restaurant’ın mönüsüne göz atmanızı tavsiye ederim. Beyoğlu’nun kültür hayatına mütevazi bir katkıda bulunan dergimizin yayımlanmasında emeği geçenlere, okuyarak dergiyi sahiplenen ve zenginleştiren herkese kucak dolusu teşekkür ediyorum.

Şimdiden Ramazan Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Ahmet Misbah Demircan 
Beyoğlu Belediye Başkanı