(Önsözden)

Medeniyetler Bulvarında Yürümek

Beyoğlu dergimiz, her sayısında dolu dolu içeriğiyle Beyoğlu’nun tarihi derinliklerine açılan bir yol, bir kapı… Her sayımız, Beyoğlu’ndan hareketle kadim imparatorluklar tarihine bir giriş; bir medeniyetler bulvarında yürümek gibi keyifli, yer yer hüzünlü, yer yer hayret verici bir yolculuk…

Bu sayımızda Kamondo Ailesi’nin hikâyesi okuyucuyu hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor. İspanya sürgünüyle topraklarımızı açtığımız yüzbinlerce Musevi aileden bir aile Kamondo Ailesi… Osmanlı’ya modern bankacılığı getiren aile olarak tarihe geçse de daha çok ailenin adını taşıyan Kamondo MerPenleriyle bilinmekteler. Osmanlı topraklarında barış ve güven içinde yaşayan Kamondoların hüzünlü hikâyesini dergimizin ilerleyen sayfalarında bulacaksınız.

Dergimizin bu ayki konuğu ise Osmanlı tarihinde büyük bir otorite olan çok değerli hocamız İlber Ortaylı… Değerli hocamızla yapılan sohbeti keyifle okuyacaksınız. Ayrıca bu sayımız; Aynalıkavak Kasrı, Beyoğlu çiçekçileri, Şehadet Camii Külliyesi, Aya Triada Kilisesi, Esayan Ermeni Lisesi ve Beyoğlu çikolatasının anlatıldığı yazılarla daha da zenginleşiyor. Bence şöyle yapın: Beyoğlu dergimizle birlikte Kamondaların izini sürün. Onlardan kalma eserleri, tarihi yapıları bulmaya çalışın. Şehadet Camii’nden Aya Triada’ya uzanın. Beyoğlu’nun güzelliğini içinize çekin… Sonra güzel bir mekânda bir fincan Türk kahvesiyle Beyoğlu çikolatasının muhteşem tadına varın, hayallere dalın, sevdiklerinize de çiçek almayı unutmayın!

Dergimizin hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

Mutlu ve sağlıklı kalın.

Ahmet Misbah Demircan 
Beyoğlu Belediye Başkanı