Türkiye’de yerel yönetim alanında yapılan ilk reform, 1857 tarihli “6. Daire-i Belediye Nizamatı”dır. Bu reformla İstanbul, 14 belediyeye ayrıldı. Beyoğlu, kurulan ilk belediye teşkilatı olmasına rağmen Paris’teki 6. Bölge’nin şehrin en mamur bölgesi olmasından ilhamla 6. Daire ismini aldı.

Beyoğlu Belediyesi kurulduğu ilk gün; hedef olarak en iyi olmayı seçti. Yollarıyla, sokaklarıyla, ticaret hacmiyle, ürettiği entelektüel akıl ve kültürle dünyanın en gözde şehirlerini geçmek için işe başladı. Kuruluş felsefemiz hiç değişmedi. İddiamız, her geçen yıl biraz daha artı. 1857’den bu yana tam 161 yıldır bu felsefe, bu iddia ile hizmet üretiyoruz.

İlk Belediye başkanımız Mehmet Kamil Bey ve ekibi için belki de bu iddia, bir rüya idi. Gerçekleştirilmesi zor bir hayal…

İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar. Onların hayal ettiği Beyoğlu, bu gün gerçektir, gerçekleşmiştir. Beyoğlu bugün küresel bir cazibe merkezidir. Beyoğlu dünyanın en gelişmiş yazılım ve iletişim teknolojileriyle yönetilmektedir. Ulusal ve uluslararası kültür ve sanat faaliyetleriyle, evrensel kültüre ve insanlığa katkı sunmaktadır. Caddeleriyle, sokaklarıyla, temizliğiyle en güzellerin, en güzelidir.

Özellikle “ticareti geliştirmek” misyonumuzu gerçekleştirmek için çok çalışıyoruz. Beyoğlu Büyük Dönüşüm adını verdiğimiz içinde her biri Beyoğlu’nun ekonomisine ve istihdam imkânlarına çarpan etkisi yapacak milyarlarca dolarlık büyük bir ekonomik program yürütüyoruz. Büyük Dönüşüm başlığı altında; Galataport, Haliçport, Okmeydanı, Piyalepaşa ve Tarlabaşı gibi dev projeler bulunuyor. Atatürk Kültür Merkezi, Narmanlı Han, Maksim Sahnesi, Alkazar Sineması ve Dolapdere’de dev yatırımlar devam ediyor. Beyoğlu ışığına ışık katıyor. Dünyanın gözünü üzerine çekiyor.

Küresel yatırımcılar, Beyoğlu’nda var olmak, yatırım yapmak için birbiriyle yarış içinde.

Rutin belediye hizmetlerimizin olmazsa olmazı; alt yapı, üst yapı, cadde ve sokaklarımızın temizliği 7/24 devam ediyor. Hem Beyoğlu sakinlerine, hem dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerimize dört dörtlük hizmetler sunma gayretindeyiz. Kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, her yaştan insanımızın hayatına dokunmak için özel projeler geliştirmeye devam ediyoruz.

Tüm eser, hizmet ve yatırımlarımızda, Beyoğlu sakinlerinin mutluluğu bizim için en yüksek hedef. Dünyanın en gözde şehri olmak, dünyanın en gösterişli binalarından değil; insanımızın yüzündeki memnuniyetten geçiyor. Bizi, dünyanın en gözde şehri yapan, 161 yıldan beri zinde tutan, hayallerimizi gerçeğe dönüştüren de bu memnuniyettir.

2018 yılı, bu gerçeğin sağlamasını bir kez daha yaptığımız verimli, bereketli bir yıl oldu. Daha iyilerini yapmak için enerjimizi takviye etti. Tüm çalışma arkadaşlarıma bana bu cümleleri kurma rahatlığı verdiği için teşekkür ediyorum.

Beyoğlu için çok çalışmaya D E V A M…

Saygılarımla,

Ahmet Misbah DEMİRCAN
Beyoğlu Belediye Başkanı