Beyoğlu; 250 bin yerleşik nüfusu, her gün ülkemizin ve dünyanın dört bir tarafından gelen yüz binlerce konuğuyla Türkiye’nin vitrini, İstanbul’un sahnesidir. Tarihi ve kültürel mirasıyla medeniyetlerin sergi salonu; çok dilli, çok renkli bir barış vadisidir. Bu ender özelliklere, Türkiye’nin ilk Belediye Teşkilatı olmak da eklenince öncü misyonumuz ve sorumluluklarımız artıyor.

Yeni Türkiye’nin ve yeni dünyanın gerçekleri, gittikçe olgunlaşan demokratik bilinç ve seviye, yerel yönetimlerden vatandaşın talep ve beklentilerini artırmış, Interaktif Teknolojiler, hizmetlere ulaşılabilirliği zamandan ve mekandan bağımsız hale getirmiştir. Beyoğlu’nu milyonlarca müşterisi olan çok uluslu bir şirket gibi görüyor ve ona göre yönetiyoruz. Teknolojinin sunduğu bütün imkanları tüm Belediye birimlerimize entegre ederek, vatandaşımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Hizmetlerimizi izafi olmaktan çıkarıp, ölçümlenebilir bir mecraya dönüştürmekten, tüm vatandaşlarımıza eşit ve adil hizmetler sunmaktan, dünyanın neresinden olursa olsun Beyoğlu’na yatırım yapmak isteyen herkese zamandan ve mekandan bağımsız olarak ulaşılabilir olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Bu ulaşılabilirlik, Beyoğlu’na yatırım, iş ve istihdam olarak büyük bir katma değer sağlıyor.

Tarihi dokumuzu korumak amacıyla başlattığımız kentsel dönüşüm projelerimiz aralıksız devam ediyor. Tarlabaşı Dönüşüyor, Dolapdere’nin kaderi değişiyor. Talimhane İstanbul’un turizm ve otelcilik merkezi oluyor. Beyoğlu’na hayat veren mimari yapılarımızı restore ediyor; kültür sanat ürünlerimizi kültürel endüstrilere dönüştürme yolunda büyük mesafeler katediyoruz. Kurumsallaştırdığımız, geleneksel hale getirdiğimiz yeni değerler ve yeni markalar olarak inşa ettiğimiz projelerimiz de her geçen yıl güçlenerek yoluna devam ediyor.

Diğer taraftan şehirler üzerinden küresel bir rekabet yaşanıyor. Küresel rekabette söz sahibi olmamızı belirleyecek asıl unsur, yetişmiş insan kaynakları… Beyoğlu Belediyesi olarak, hedeflerimizi, ideallerimizi gerçekleştirecek insan kaynaklarının yetişmesine, Beyoğlulu gençlerimize yaşam koçluğu yapmaya ayrı bir önem veriyoruz. Gençlerimizin, halkımızın, Beyoğlulu hanımlarımızın nitelik ve yaşam becerilerini artırarak nitelikli hale getirmeyi amaçladığımız Gençlik Merkezlerimiz, Semt Konaklarımız, Kefken Çevre Yaz Kampımız, Haliç Yelken Okulumuz ve Beyoğlu’nu dünyaya entegre eden ulusal ve uluslarası organizasyonlarımızla Beyoğlu’nu ve ülkemizi hakkıyla temsil etmeye çalışıyoruz. Halkımızla olan gönül bağımızı, iletişimimizi sıcak tutmak amacıyla esnafımızı düzenli olarak ziyaret ediyor, kurduğumuz ekipler vasıtasıyla vatandaşımızın kapısına kadar giderek istek ve şikayetlerini can kulağıyla dinliyoruz.

Başarımızın asıl mimari olan Beyoğlu halkına, hizmetlerimizin kalitesini yükseltmek için canla başla çalışan her bir takım arkadaşıma gönülden teşekkür ederim. 2012 Yılı Performans Programımızın İlçemize hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla,

Ahmet Misbah DEMİRCAN
Belediye Başkanı