Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galeri’miz de Ramazan ayında düzenleyeceğimiz, Hat sanatının usta isimlerinden Levent Karaduman’ın gelenekseli çağdaşla buluşturduğu ‘ Yeni Kelimeler’ sergisinin açılışına  siz değerli kültür ve sanat dostlarımızın katılımı bizi onurlandıracaktır.

YENİ KELİMELER’E DAİR

Yaratılmış olmak…

Allah; İnsanoğlunu yarattığı günden bu yana kul olma özelliğini ona öğretmek için birçok peygamber gönderdi. Ne var ki bunca peygambere rağmen insanoğlu Allah’a kul olabilme noktasında nefsani arzularına ve ben duygusuna yenik düşüp başarısız oldu.

Bazen bu konuda tam bir isyana düşüp, ilahlık iddiasında bile bulunup, Allah’ı tamamen yok sayacak derecede onunla yarışa girdi.

 

Oysa Allah’ın nimetlerinin farkında olan insan için kul olmak hiç de zor değildir. Kainatı onun yarattığını bilmek, her canlıyı bu dünya için diri kıldığı gibi ahiret için de yine dirilteceğini bilmek, herşeyin tek sahibinin Allah olduğunu bilmek, hak ve adaletle davranmak, gönül kırmayıp her canlıya saygı ve sevgiyle yaklaşmak insan tohumunun mayasında vardır. Bunca ilahi öğretinin bilinci ve nimetinin karşısında kul olmak için sadece kendini yok sayıp, yüce yaratıcıya

hamd etmek yeterliydi insanın kul olması için…

Levent Karaduman

 

LEVENT KARADUMAN – HATTAT

 

1978 yılında Bartın’da doğdu. 1992 yılında eski hat örneklerini inceleyerek çalışmalar yapan sanatçı, 1994 yılında hattat ve ebrucu Fuat Başar’dan sülüs ve nesih hat meşkine başladı. 2003 yılında icazet alarak kendi özgün eserlerini yurtiçinde ve yurtdışında açılan sergilerle sanatseverlerin beğenisine sundu.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda hat hocalığı, devletin üst düzey kurumlarına sanat danışmanlığı yaptı. Hat sanatını estetik açıdan çizgi bilimi olarak değerlendirip bu alanda araştırmalar ve incelemelerde bulundu. Uluslararası birçok koleksiyon ve müzelerde eserleri bulunan sanatçı, 300’ün üzerinde yeni hilye-i şerife tasarladı.

Klasik Hat sanatına getirdiği birçok yenilikle, çağdaş yorumlar yaparak çağdaş hat akımının öncüsü olmuştur.

2.50x 4.50 m. boyutlarında yazdığı Gubari Hat Kuran-ı Kerim ile Türk İslam Sanatı tarihinde bir ilke imza atarak bunu üst üste üç kez tekrarlamıştır.

Klasik hat sanatı anlayışı ile modern ve çağdaş eserler üretmeye devam eden sanatçının çeşitli cami, çeşme, tekke ve türbelerde de eserleri bulunmaktadır.

 

Benim için hat sanatı sadece bir İslam sanatı değil, tam bir bilim deryasıdır. Düşüncenin ve fikrin dile getirilip izah edilemeyen tüm detaylarının şerh külliyatı… Bu sanatla fikirlerim ruha bürünüyor. Soyutu somut gerçeğe, somut gerçeği soyuta aktaran yegane çizgi benim için.

Sanata adım attığım ilk günden beri inanç ve ideolojinin insan zihninde nasıl bir düşünsel evren tasavvuru oluşturduğunu ve bunu gerçek hayata nasıl aktardığını gözlemliyorum. Tüm bu duygu ve düşünce metaforları beni sanatımda yeni bir söz söylemeye yönlendiriyor, eserlerimi yenilikçi bir tavırla tasarlar ve üretir hale geliyorum. Ve nihayetinde bu sancının çıktısı, çağdaş hat eserlerim oluyor. Yaşadığım coğrafyadaki zengin kültür ve medeniyetin ögeleri, inancım, sanat serüvenimin inşası için en kıymetli hammadde.

Hat benim için ne harftir ne de bir stilizasyon sanatıdır. Hat benim için hiç de basit olmayan mükemmel çizgidir. Ben de bu mükemmel çizgi sayesinde, onurla, geçmişimin izinden geleceğe yürüyorum.

 

Açılış: 31 Mart Perşembe Saat:18.00

Sergi Takvimi: 31 Mart-15 Mayıs 2022

Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi

Tomtom Mah.İstiklal Cad. No:217 Tünel/ Beyoğlu

4440160/3401

 

Yeni Kelimeler-Levent Karaduman