Sıfır Atık Projesi kapsamında organik atıklar semt pazarlarından ayrı şekilde toplanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın katkıları ile kurduğumuz 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi içerisinde yer alan kompost tesisinde toplanan organik atıklardan kompost makinemiz vasıtasıyla organik gübre elde edilmektedir.

Kompost tesisimiz içerisinde kurmuş olduğumuz solucan gübresi havuzları ile; ekonomik ve tarımsal faaliyetler ele alındığında daha yüksek bir öneme sahip olan; solucan gübresi üretimi gerçekleştirilmektedir. Solucan Gübresi sebze, meyve ve bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir. Üretim sonrası paketleme ve sunum aşamaları da belediyemiz kaynaklarınca sağlanmaktadır.

Solucan gübresi üretimiyle birlikte atık önleme konusunda farkındalık yaratarak geniş kitlelerin sürdürülebilir kaynak ve atık yönetimi konusuna dahil olmaları sağlanacaktır. Üretilen gübre 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimizde gerçekleştirilecek olan eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerinde de kullanılmaktadır