• Ambalaj Atıkları

Sıfır Atık Yönetim planı dahilinde ilçe genelinde ana arter ve belirli noktalarda hayata geçirmiş olduğumuz ikili toplama sistemi sayesinde vatandaşların evlerinde ayrı topladıkları ve toplama noktalarına bıraktıkları ambalaj atıkları 7/24 esasına dayalı olarak profesyonel ve deneyimli ekiplerimizce toplanmaktadır.

Bunun yanı sıra ilçemizde bulunan ofis, iş yeri, kamu kurum ve kuruluşlarından kaynaklanan ambalaj atıkları program dahilinde toplanmaktadır.

  • Atık Camlar

Tamamı dönüştürülebilen malzeme olan atık camları toplama faaliyetleri kapsamında, ilçemizde bulunan ana arterlere, meydanlara, işlek noktalara, semt konakları ve hastane önlerine atık cam toplama kumbaraları yerleştirilmiştir. İşletmelerin yoğun olarak bulunduğu caddelerden ve sokaklardan, otellerden, restaurantlardan ve cafelerden bire bir toplama yöntemiyle atık camlar toplanmaktadır.

  • Bitkisel Atık Yağlar

Konutlardan, otellerden, restaurantlardan ve cafelerden çıkan bitkisel atık yağlar program dahilinde toplanmaktadır. Bunun yanı sıra mobil atık getirme merkezlerimizde, Semt konaklarımızda ve 1.Sınıf Atık Getirme Merkezimizde bitkisel atık yağlar toplanmaktadır.

  • Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar

Mobil Atık Getirme Merkezlerimizde ve 1.Sınıf Atık Getirme Merkezimizde elektrikli ve elektronik atıklar toplanmaktadır. Bunun yanı sıra konutlardan ve işletmelerden çıkan elektrikli ve elektronik atıklar için oluşturulan talep doğrultusunda toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

  • Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları

İlçemizde bulunan ana arterlere, meydanlara, işlek noktalara ve semt konaklarına yerleştirilen Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları kumbaraları vasıtasıyla ve Mobil Atık Getirme Merkezlerimizde ve 1.Sınıf Atık Getirme Merkezimizde Kullanılmış Giysi ve Tekstil Atıkları toplanmaktadır.

  • Atık Piller

Okullar dönemsel olarak yürütülen kampanyalarla toplanan atık piller; Mobil Atık Getirme Merkezlerimizde ve 1.Sınıf Atık Getirme Merkezimizde atık piller toplanmaktadır. Bunun yanı sıra konutlardan ve işletmelerden çıkan atık piller için oluşturulan talep doğrultusunda toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

  • Atık İlaçlar
  1. Sınıf Atık Getirme merkezimizde, sağlık ocaklarında ve İstanbul Eczacılar Odası ile gerçekleştirilen protokol kapsamında eczanelerde oluşturulan toplama noktaları ile atık ilaçlar toplanmaktadır.
  • Organik Atıklar

Organik atıklar semt pazarlarında ve 1.Sınıf Atık Getirme Merkezimiz içerisindeki Kompost Tesisinde çöplerden ayrı bir şekilde toplanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın katkıları ile kurduğumuz 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi içerisinde yer alan kompost tesisinde toplanan organik atıklardan kompost makinemiz vasıtasıyla organik gübre elde edilmektedir.

Kompost tesisimiz içerisinde kurmuş olduğumuz solucan gübresi havuzları ile; ekonomik ve tarımsal faaliyetler ele alındığında daha yüksek bir öneme sahip olan; solucan gübresi üretimi gerçekleştirilmektedir.