Yasir Ahıskalı

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü

 

Beyoğlu İstanbul’un hem tarihi hem de kültür sanat merkezi olup pek çok kültür sanat kurumu ve endüstrisinin yer aldığı sanatsal üretimin yüksek olduğu bir merkezdir. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bu bilinçle yıl boyunca pek çok kurumla işbirliği içerisinde olup çeşitli kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Yine yıl boyunca düzenlenen ulusal ve uluslararası düzeyde festival, sanat buluşması, konser, sergi ve benzeri projelere, çeşitli sanat dallarının tanıtılması, yaşatılması ve canlandırılmasına destek olmakta, başta ilçe halkı olmak üzere tüm İstanbul’da sanatseverlerin sanatla buluşmasını sağlamaktadır.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü geliştirdiği ve uyguladığı projeler ile ilçemizin tarihi ve kültürel mirasını korumak, yaşatmak, Beyoğlu’nun kültür ve sanat zenginliğine sahip çıkmak ve geliştirmek anlayışını esas alarak ilçe halkına hizmet etmektedir. Yıl boyunca Eğitim, Kültür ve Sanat Faaliyetleri düzenlemekte, Festivaller, Sempozyumlar, çeşitli alanlarda Kültür ve Sanat Etkinlikleri ve işbirlikleri gerçekleştirmektedir. Kültür Müdürlüğü her yıl ortalama irili ufaklı 250 farklı kültür sanat etkinliği gerçekleştirmekte, çeşitli sivil toplum kuruluşları, ilçemizde yer alan kültür sanat kurumları, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği projeleri yürütmekte, ilçe halkının kültür, sanat ve sosyal etkinliklere erişimini kolaylaştırmakta, özellikle ve öncelikle çocukları ve kadınları pozitif ayrımcılık ile desteklemektedir.

Bünyesinde bulunan sanat galerileri ile ulusal ve uluslararası düzeyde önemli sanatçıların sergi ve projelerine yer veren Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, sanat galerileri aracılığı ile başta Beyoğluluları olmak üzere tüm İstanbullu sanatseverleri sanatçılarla bir araya getirmekte, sanatı, sanatçıları ve sanata gönül vermiş izleyicileri destekleyerek kentin kültür sanat hayatına önemli katkıda bulunmaktadır.

Bununla birlikte Beyoğlu Belediyesi farklı dil, din ve milletten insanların bir arada yaşadığı, konsoloslukların ve uluslararası temsilciliklerin yoğun olarak bulunduğu bir ilçe olması itibariyle birçok ülkenin önde gelen şehirleri ile kardeş kent ilişkisi kurmakta ve yakın ilişkiler yürütmekte olup uluslararası projeler gerçekleştirmektedir. Müdürlüğümüze bağlı AB Dış İlişkiler Şefliği bu çerçevede, kurulan işbirlikleri ve kardeşlik ilişkileri ile ülkemizin ve ilçemizin uluslararası platformlarda temsil edilmesine, farklı kültürlerin de Beyoğlu’nda kültür ve sanat yoluyla kendilerini ifade edebilmelerine yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bir kamu kuruluşu olarak ilçe sakinlerinin yerel ve ortak ihtiyaçlarını bilgi teknolojilerine dayalı, yenilikçi, katılımcı ve çağdaş bir anlayışla karşılayan Beyoğlu Belediyesinin, bu misyonuna bağlı olarak çalışmalarını yürütürken, gerçekleştirilen etkinliklerin herkesin katılımına açık olmasına, ilçe halkının ihtiyaç ve memnuniyetinin esas alınmasına, toplumun tüm kesimlerini bir araya getirebilecek nitelikte, çevreye ve kültürel dokuya saygılı olmasına ve belediye kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına dikkat etmektedir.

Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği İçin Tıklayınız.