• Seongbuk-gu, Seoul’un oluşturan 25 bölgeden ( gu ) biridir. Seoul’un kuzey-orta kısmında yer alır.
  • Yüzölçümü: 24.57km2’dir.
  • Nüfusu: 473, 357 ikamet eden
  • Batısında Bukhan-san ve doğusunda Jungnang-cheon, kuzeyinde Jeongneung-cheon ve Wui-cheon, güneyinde Dongdaemun-gu ilçeleri yer almaktadır.
  • Seoul kent merkezini (Dobong, Uijeongbu ve Dongducheon) kuzeydoğuya bağlayan stratejik bir noktadır.
  • Seongbuk bölgesi, Kral Taejo (1396) zamanında geleneksel bir dış bölge olmuştur.
  • Seongbuk-gu, Dongdaemun-gu, Sungin-myeon, Goyang-gun ve Gyeonggi-do’nun bir kısmının birleştirilmesiyle başkanlık emri sonucu kurulmuştur (13 Ağustos 1949).
  • 1 Temmuz 2006’dan beri belediye başkanı  Kim Young-Bae’dir.

YAPILAN ZİYARETLER

SEUL-SEONGBUK-GU HEYETİ ZİYARETİ VE KARDEŞ KENT ANLAŞMASI İMZA TÖRENİ
13-16 Mart 2012

Uluslararası projeler çerçevesinde dünyanın önde gelen şehirleri ile işbirlikleri gerçekleştiren Beyoğlu Belediyesi, 14 Mart 2012 tarihinde Güney Kore’nin başkenti Seul’e bağlı Seongbukgu Belediyesi ile “Kardeşlik Anlaşması” imzaladı. Gerçekleşen imza törenine Beyoğlu Kaymakamı Hüseyin Şenses, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İstanbul Kore Başkonsolos Yardımcısı Jin Young Choi ve iki belediyenin meclis üyeleri katıldı. Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’ndeki kardeşlik anlaşmasının imzaları Beyoğlu Belediye Başkanı ve Seongbukgu Belediye Başkanı Kim Young-Bae tarafından atıldı. Türkiye ile Kore arasında kurulan diplomatik ilişkilerin 55. Yılı’na denk gelen kardeşlik anlaşması coğrafi olarak birbirine uzak olan iki belediyenin kültür, turizm, gençlik, eğitim, çevre ve ekonomi gibi konularda işbirliği yapmasına imkân verecek. Seongbukgu Belediye Başkanı Kim Young-Bae ve beraberindeki heyet iki Belediye arasında imzalanan kardeşlik anlaşması öncesinde Başkan Demircan’ı makamında ziyaret etti. Ayrıca, İstanbul’a resmi ziyaretleri kapsamında çeşitli ikili görüşmelerde bulundular.

GÜNEY KORE SEONGBUGKU BELEDİYESİNE RESMİ ZİYARET VE KARDEŞ KENT ANLAŞMASI

Beyoğlu Belediyesi, yurtdışında çeşitli kentlerle yakın ilişkiler kurmakta, çeşitli Belediyeler ile işbirliği yapmakta ve kardeş kent ilişkisi kurmaktadır. Bu çerçevede, Beyoğlu Belediye Başkanı ve heyeti, 11-16 Mayıs 2012 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul, Seongbugku Belediyesi’ne resmi ziyarette bulundu ve iki Belediye Meclisleri arasında kardeşlik anlaşması imza töreni gerçekleştirildi. Resmi seyahat kapsamında Seonbugku Belediyesi’nin çeşitli hizmetleri hakkında bilgi alındı ve iyi örnekler incelendi.

BEYOĞLU BELEDİYESİ HEYETİ SEUL SEOUNGBUK-GU BELEDİYESİ SAĞLIK MERKEZİ ZİYARETİ

Beyoğlu Belediyesi Başkan Vekili Arif Köklü, Başkan Yardımcısı Mimar İlhan Turan ve belediye mimarlarından oluşan Beyoğlu Belediyesi heyeti, kardeş belediyemiz Seul Seongbuk-gu Belediyesinin Sağlık Merkezini incelemek üzere 7-10 Kasım tarihleri arasında Seul’e çalışma ziyaretinde bulundu ve bilgi aldı. Heyet ayrıca programları dâhilinde Seongbuk-gu Belediye Başkanı ile görüştü ve Kardeş kentimizle işbirliklerimizin katlanarak artması temennilerinde bulundu.