• Yüzölçümü 144.96 km2’dir.
  • Mannheim yaklaşık 310.000´lik nüfusu ile Stuttgart´tan sonra Baden-Württemberg eyaletinin ikinci büyük şehridir. Hessen,Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg eyaletlerinin kesiştiği noktadadır.
  • Bugün, Avrupa Metropol bölgelerinden Ren-Neckar Üçgen´inin (Rhein-Neckar-Dreieck) ekonomik ve kültürel merkezini oluşturur.
  • Mannheim, Ren ve Neckar nehirlerinin kesiştiği Yukarı Ren Bölgesinde (Oberrheingebiet) konuşlandırılmıştır. Mahalleleri Ren nehrinin sadece sağında ama Neckar nehrinin sağ ve sol tarafındadır.
  • Kuzeyinde Frankfurt (70 km uzak) ve güneyinde Stuttgart (95 km uzak) ticaret merkezleri bulunduğundan, bu iki bölgenin arasında ulaşımcılıkta merkezi önem taşır. Yüksek kapasiteli ulaşımını, karayollarında, otoyollar ve diğer yollar, demiryollarında yolcu ve yük taşımacılığı, karasu yollarında Ren ve Neckar nehirleri sağlar. Triyaj garı Almanya´nın ikinci büyüğüdür ve mevcut iç limanı Avrupa´nın en önemlilerinden biridir.
  • Mannheim, 1896 yılında Büyükşehir olmuştur.
  • Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz’dur.

Beyoğlu ve Mannheim arasındaki kardeş kent ilişkisi 2011 yılından beri devam etmektedir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞBİRLİKLERİ

MANNHEİM BELEDİYESİ İLE BEYOĞLU BELEDİYESİ KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI İMZA TÖRENİ(Beyoğlu)

Beyoğlu Belediyesi son 3 yılda pek çok ortak kültürel proje gerçekleştirdiği Almanya’nın önemli şehirlerinden Mannheim Büyükşehir Belediyesiyle “Kardeş Şehir Anlaşması” imzaladı. 1 Haziran 2012’de Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleşen Mannheim’dan gelen delegasyon üyelerinin ve Beyoğlu Belediyesi meclis üyelerinin de katıldığı resmi resepsiyonda, Kültür-Sanat, Şehir Planlama, Ekonomi ve Eğitim olmak üzere pek çok konuda işbirliğini ön gören anlaşma Beyoğlu Belediye Başkanı ve Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz tarafından imzalandı.

5/5 KISA FİLM FESTİVALİ

  • Mannheim Belediyesi ortaklığı ile, 2010 yılı Haziran ayında Kültürlerarası Sanat Diyalogları Günleri dahilinde, İstanbul Modern’de 5/5 Kısa Film Festivali düzenlendi.

‘MANNHEİM SAGT’ PROJEKSİYON PROJESİ

  • Mannheim Belediyesi işbirliği ile “Mannheim Sagt” adlı Projeksiyon Projesi Galata Meydanı’nda gerçekleştirildi.

POPAKADEMİE MÜZİK OKULU PROJESİ

  • Mannheim Belediyesi ve Pop Akademisi Müzik Okulu’nun işbirliği ile Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde eğitim programı gerçekleştirildi ve sonrasında eğitim alan gençlerle birlikte Galata Kulesi Meydanı’nda bir konser düzenlendi.

2. KÜLTÜRLERARASI SANAT DİYALOGLARI DAHİLİNDE

  • Brassisimo Quintet Konseri

MANNHEİM VERTİCAL FOTOĞRAF SERGİSİ PROJESİ

Mannheim Belediyesi ile yapılan kültür ve sanat işbirlikleri kapsamında;  Alman asıllı ve senelerdir Amerika’da yaşayan ünlü fotoğrafçı Horst Hamann’ın doğduğu şehir Mannheim’ı anlatan dikey fotoğraflarından oluşan sergi 20 Aralık 2010’da sanatseverlerle buluştu. Açılışa Mannheim Belediye Başkan yardımcısı Lothar Quast ve delegasyonu katıldı.

‘‘BEYOĞLU GÖZÜYLE MANNHEİM, MANNHEİM GÖZÜYLE BEYOĞLU’’ FOTOĞRAF SERGİSİ PROJESİ
Perşembe, 20 Ekim 2011/ Stadtgalerie Mannheim

Mannheim ve Beyoğlu/İstanbul arasındaki kardeş kent ilişkileri kapsamında; ünlü fotoğrafçılar Horst Hamann ve Timurtaş Onan Beyoğlu ve Mannheim Belediyesi önderliğinde ve işbirliğinde ortak bir proje gerçekleştirdi.

Fotoğrafını çektikleri şehirlere yabancı olan iki sanatçı kendi bakış açılarıyla şehirleri fotoğraflarına yansıttı.  Mannheim‘da Onan, Beyoğlu‘nda Hamann kentsel mekanların yaşam tarzlarını yakalamak için, haftalar boyunca bu hareketli şehirlerin gizli ve dar sokaklarında dolaştılar ve çalıştılar. Bu proje ile kendi objektiferinden, kendi tarzlarıyla çektikleri şehri, şehre yabancı olan vatandaşlarına tanıtmaya amaçladılar.

3. KÜLTÜRLERARASI SANAT DİYALOGLARI DAHİLİNDE

BEYOĞLU BELEDİYESİ CİHANGİR SANAT GALERİSİ HORST HAMANN BEYOĞLU’NUN YÜZLERİ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIŞI

Alman fotoğraf sanatçısı Horst Hamann’ın Beyoğlu ve Mannheim Belediyeleri işbirliği ile 1 senedir hazırlıklarını sürdürdüğü fotoğraf sergisi projesi, 3. Kültürlerarası Sanat Diyalogları Günleri dahilinde 2 Haziran 2012 günü kapılarını sanatseverlere açtı. 2 hafta boyunca halka açık olan sergi, Beyoğlu’ndayaşayan veya Beyoğlu’ndan geçen kişilerin portre fotoğraf karelerinden oluşmaktadır.

MANNHEİM BERMUDA SHORTS KISA FİLM FESTİVALİ
20-23 Eylül 2012, Mannheim/Almanya

Mannheim Belediyesi’nin düzenlediği 1.Uluslararası Mannheim Bermuda Shorts Kısa Film Festivali 20-23 Eylül 2012 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi ve ayrıca tüm kardeş belediyelerinin desteği ile gerçekleşti. Mannheim’a kardeş olan şehirlerden sanatçıların filmlerinin katıldığı festivalde, 3 Türk kısa filmi de gösterildi. Mannheim’la kardeş olan Beyoğlu Belediyemizin de tanıtıldığı kısa film festivalinde, yönetmen Ertuğ Tüfekçioğlu’nun “Direk Aşk”, Melis Bilgin’in “Tetrist” ve Metin Akdemir’in “Ben Geldim Gidiyorum” adlı filmleri sanatseverlerle buluştu. 32 kısa filmin gösterildiği festivalde film yarışması da düzenlendi. Yarışmanın birincisi ise  “Direk Aşk” filmi oldu.

BEYOĞLU KARDEŞ KENT BELEDİYE BAŞKANLARI VE İYİ ÖRNEK PAYLAŞIMLARI BULUŞMASI
26-28 EKİM 2017

Beyoğlu Belediye Başkanı ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Daniel Tudorache, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi, Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt, Makedonya’nın Centar Belediye Başkanı Sasha Bogdanovikj, Ukrayna’nın Çornomorsk Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Buzko, Güney Kore’den Seul Belediyesi Bilişim Departmanı Müdürü Lee Kiwan, Fas’ın Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı Samira Razani, Almanya’nın Mannheim Belediyesi’nin Danışmanı Peter Drakul, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ve WeGO Genel Sekreteri Dr. Young-sook Nam’ın yanı sıra çok sayıda temsilci katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı  “Smart Beyoğlu” Projesini tanıtırken, Kadir Yılmaz ‘İstanbul Üniversitesi Tanıtımı’, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt ‘Akıllı Dijital Şehircilik’, Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Dan Tudorache ‘Temiz Enerji’, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ‘Akıllı Şehir’ Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi ‘Akıllı Temizlik İşleri’ sunumlarını gerçekleştirdi. 1. Oturumda ayrıca Fas’ın Casablanca Belediyesi ile Gaziantep Belediyesi de birer sunum gerçekleştirdi.

YAPILAN ZİYARETLER

19.MANNHEİM TÜRK FİLM FESTİVALİ

7 Ekim 2010’da Beyoğlu Belediye Başkanı ve delegasyonu “19. Mannheim Türk Film Festivali’’nin açılışına katılmak üzere Mannheim’a gitti. Almanya’nın Mannheim kentinde düzenlenen “19. Mannheim Türk Film Festivali’’nin açılışı 8 Ekim’de, Mannheim Atlantis Sinemasında gerçekleştirildi. Dört yıl aradan sonra düzenlenen “19. Mannheim Türk Film Festivali”nin resmi açılışı Beyoğlu Belediye Başkanı, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Kurz’un ve Karlsruhe Başkonsolosu Çetiner Karahan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Festival; “Uzak İhtimal”, “Yüreğine Sor”, “Başka Dilde Aşk”, “Köprüdekiler”, “Sonbahar” gibi filmlerin de aralarında olduğu 14 filmi içeriyordu.

MANNHEİM KARDEŞ KENTLER KONFERANSI
“21. YÜZYILDA KARDEŞ KENTLER: EKONOMİK KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ

Beyoğlu Belediyesi ve Mannheim Belediyesi arasında Kardeşlik anlaşması imzalanmış ve birçok alanda işbirlikleri gerçekleştirilmektedir. 12-15 Temmuz 2011 tarihleri arasında, Mannheim Belediyesi, “21 Yüzyılda Kardeş Kentler: Ekonomik ve Kültürel İşbirliği” konusu etrafında Mannheim Kardeş Kentler Konferansını gerçekleştirdi.

Konferansa, Beyoğlu’nun yanı sıra Mannheim’ın diğer kardeş kentleri, Swansea (İngiltere), Toulon (Fransa), Windsor (Kanada), Berlin-Charlottenburg-Wilmersdorf (Almanya), Riesa (Almanya), Bydgoszcz (Polonya), Klaipeda (Litvanya), Qingdao (Çin), Zhenjiang (Çin) and Haifa (İsrail) kentleri de yer aldı.. Kardeş Kentler Konferansı’na, Beyoğlu Belediyesi’ni temsilen Beyoğlu Belediye Başkan Vekili Sayın Arif Köklü ve beraberindeki heyet katıldı.. Sayın Başkan Vekili Arif Köklü, Konferansta, Beyoğlu’nu temsilen konuşma gerçekleştirdi ve Beyoğlu Belediyesi’nin Akıllı Kent, Değişim Yönetimi, Marka Kentler ve Yaratıcı Kültürel İşbirlikleri alanındaki faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

MANNHEİM-BEYOĞLU KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI(Mannheim)

Beyoğlu Belediyesi ile Almanya’nın önemli şehirlerinden Mannheim Büyükşehir Belediyesi arasında Kardeşlik Anlaşması kalabalık davetliler huzurunda Beyoğlu Belediye Başkanı ve Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz tarafından 21 Ekim’de imzalandı.

Beyoğlu Belediyesi son 3 yılda pek çok ortak kültürel proje gerçekleştirdiği Almanya’nın önemli şehirlerinden Mannheim Büyükşehir Belediyesiyle “Kardeş Şehir Anlaşması” imzaladı. Beyoğlu Belediye Başkanı, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz ve Karlsruhe Başkonsolosu Çetiner Karahan imza töreninde birer konuşma yaptılar.

“Mannheim Türk Film Festivali” sebebiyle Almanya’da bulunan Sanatçı Özcan Deniz de imza törenine katıldı. Mannheim’ın önde gelen temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 seçkin davetli huzurunda imzalanan “Kardeşlik Anlaşması” başta Kültür-Sanat, Şehir Planlama, Ekonomi ve Eğitim olmak üzere pek çok konuda işbirliğini öngörüyor. İlk benzinli otomobilin üretildiği kent olan Mannheim 360 bin kişilik nüfusuyla Baden-Württemberg Eyaletinin ikinci büyük şehri. Yaklaşık 30 bin Türk vatandaşının yaşadığı Mannheim son yıllarda kültürel alanlarda yaptığı atakla gündemde.

Beyoğlu Belediyesi ve Mannheim Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Kardeşlik Anlaşması iki önemli kültürel etkinlikle; ‘‘Mannheim Gözüyle Beyoğlu, Beyoğlu Gözüyle Mannheim’’ Fotoğraf sergisi ve 20. Mannheim Türk Film Festivali ile taçlandırıldı.

20. MANNHEİM TÜRK FİLM FESTİVALİ

Mannheim Türk Film Festivali 19.10.11- 23.10.11 tarihleri arasında  CINEPLEX, Odeon ve Atlantis sinemalarında düzenlenecek olan Mannheim Türk Film Festivali, yirmi yıldan bu yana düzenlenen Almanya’nın en eski Türk Film Festivalidir. Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali çerçevesinde 1987 yılında hayata geçirilen Türk Film Festivali, 2010 yılından beri bağımsız bir film festivali olarak Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz´un katkılarıyla ve BAKTAT Şirketler grubu ana sponsorluğunda devam etmektedir.

20. Mannheim Türk Film Festivali, 7 kategoride 20 uzun metrajlı film sunacaktır. Olağanüstü Arthouse yapımları, heyecan verici eğlence sineması, kısa ve belgesel filmler, Yeni Yeşilçam ve Türk sinemasının klasikleri Mannheim´ın kalbinde, doğu ve batının buluştuğu şehir merkezinde Türk sinema kültürünün renkli bir kesitini sinemaseverlere sunacaktır.

Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler arasında; Çınar Ağacı, Kaybedenler Klubü, 70. Koğuş, Aşk Tesadüfleri Sever, Atlıkarınca, Off Karadeniz, Ya Sonra, 40, Çoğunluk, Gelin, Ayrılık, Almanya, Göç Hikayeleri gibi filmler yer almaktadır.

Ayrıca festival dahilinde açılış galası, söyleşiler, sunumlar, okuma atölyesi, konserler ve Yeşilçam denince akla gelen Beyoğlu’nu Mannheim’da anmak ve yaşatmak adına bir Beyoğlu gecesi düzenlenecektir.

MANNHEİM OKUL MÜDÜRLERİ BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI’NI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

2011 yılında Beyoğlu Belediyesi ile Mannheim Büyükşehir Belediyesi arasında Kardeşlik Anlaşması imzalamış ve Mannheim Belediyesi ile gerçekleştirmekte olduğu kültürel, sanatsal, ekonomik işbirlikleri ve ortak projeler artmıştır. Bu çerçevede, Beyoğlu Belediyesi, 2012 yılında Mannheim ile birçok etkinlik düzenlemektedir. Bu etkinliklerle birlikte de karşılıklı ziyaretler devam etmektedir.

Mannheim-Beyoğlu resmi ziyaretleri çerçevesinde, Mannheim Milli Eğitim Müdürü ve okul Müdürlerinden oluşan resmi heyet Beyoğlu Belediye Başkanı’na nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşmeler sırasında, Mannheim Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürleri,  Beyoğlu ilçesindeki okullarla gerçekleştirilebilecek projeler üzerine Başkan Demircan ile fikir alışverişinde bulundu.

MANNHEİM VİA CULTUS DERNEĞİ BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI’NI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Via Cultus Derneği Türkiye’yi Almanya’ya tanıtmak çabasında olan, kültürel çalışmalar yapan Almanya’nın Mannheim kentinde bir sivil toplum kuruluşudur. Çeşitli mesleklerden üst düzey yöneticilerin katıldığı heyet İstanbul’u ve Beyoğlu’nu gezdi ve 5 Mayıs 2011’de Beyoğlu Belediyesi’ni ziyaret ettiler. Beyoğlu Belediyesi Dış İlişkiler Birimi sözkonusu heyete Beyoğlu ve İstanbul’u tanıtmak üzere sunum gerçekleştirdi.

MANNHEİM BELEDİYESİ BEYOĞLU ÖZEL GEZİ

Beyoğlu Belediyesi ve Mannheim Belediyesi arasında kurulan kardeş kent ilişkisi ve yakın işbirliği çerçevesinde 6-17 Haziran 2011 tarihleri arasında, Manheim Mafinex İş Geliştirme Innovasyon Merkezi Müdürü Christian Sommer ve Türk Alman Ekonomi Merkezi Müdürü Kanber Altıntaş hem 2. Kültürlerarası Sanat Diyalogları Festivaline katılmak hem de Beyoğlu’ndaki yaratıcı sanat endüstrilerini gezmek ve sorumluları ile tanışmak ve Beyoğlu Belediyesi’nin de işbirliği ile sözkonusu kurumlar ile  çeşitli projeler gerçekleştirmek için Beyoğlu Belediyesi’ne resmi ziyarette bulundular.

Mannheim heyeti için hazırlanan program dahilinde,  Tophane-i Amire, İstanbul Teknik ÜniversitesiTeknokent, IMA (İstanbul Moda Akademisi), SALT Beyoğlu, Borusan Müzik Evi, Esma Sultan, Culinary Art Institute, Santral Istanbul, DDB Worldwide Communications Group kurumları ziyaret edildi ve önde gelen sorumluları ile görüşmeler gerçekleştirildi.  Mannheim heyeti İstanbul’a resmi seyahatleri dahilinde,  Beyoğlu Belediyesi 2. Kültürlerarası Sanat Diyalogları Festivali’ne katıldı ve Mannheim Belediyesi ‘nin katkılarıyla Festival kapsamında Mannheim’lı genç jazz sanatçıları “Brassissimo Quartet” konser verdiler.

MANNHEİM KARDEŞ KENT KUTLAMALARI

Beyoğlu Belediyesi’nin Kardeş Kenti Mannheim, Kardeş Kent Kutlamalarına Beyoğlu’nu temsilen Beyoğlu Belediyesi Gençlik Orkestrası üyeleri katıldı. 20-23 Mart 2012 tarihleri arasında Mannheim Belediyesi ve Mannheim Kardeş Kentler Derneği tarafından yapılan 10.yıl kutlamaları kapsamında Mannheim’ın tüm kardeş belediyelerinden sanatçılar davet edildi. Beyoğlu’nu temsilen Mannheim’a giden Beyoğlu Belediyesi Gençlik Orkestrası üyelerinden 5 müzisyen tüm katılımcıları ve Mannheim’lıları büyüledi.

Türk müziğinden ve Dünya müziklerinden eserler icra eden genç müzisyenler tüm katılımcıları ve seyirciler tarafından keyifle dinlendi. Program dahilinde ayrıca Mannheim Gençlik merkezi, Mannheim Gençlik Merkezi Müzik Entegrasyon birimi,  PopAkademi ve Mannheim Belediyesi ziyaret edildi ve çeşitli toplantılar düzenlendi. Önümüzdeki süreçte gerçekleştirilmesi öngörülen projeler üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

MANNHEİM CARL-BENZ TEKNİK LİSESİ ÖĞRETMENİNİN BEYOĞLU ZİYARETİ

20-23 Ekim 2011 tarihleri arasında Mannheim Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Mannheim Türk Filmleri Festivali’ne kardeş kent Beyoğlu Belediyesi katıldı. Beyoğlu Belediyesi ve Mannheim Belediyesi arasından imzalanan dostluk anlaşması çerçevesinde, Mannheim Türk Filmleri Festivali’nde İstanbul’un ve Beyoğlu’nun tanıtımını gerçekleştirmek üzere festivalin kapanış töreninde şanslı bir katılımcıya çekilişle İstanbul seyahati hediye edildi.

Çekilişi kazanan şanslı çift, 2-5 Nisan 2012 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle Beyoğlu’nda ağırlandı, İstanbul ve Beyoğlu’nun tarihi mekanlarını gezme fırsatını yakaladı ve ayrıca çeşitli ikili görüşmelerde bulunma fırsatını yakaladı. Festival kapsamında çekilişi kazanan Carl-Benz Teknik Lisesi’nde öğretmen Michael Kahmann Beyoğlu sınırlarındaki Beyoğlu Teknik Endüstri Meslek Lisesi müdürü Vedat Çetin ile görüştü ve iki okul arasından işbirliği kurulması yönünde prensip kararı aldılar.

Bu çerçevede, iki okulda da yer alan elektrik-elektronik, makine ve mekanik dizayn, bilişim teknolojileri bölümleri öğrencilerinin 2012-2013 öğretim yılında karşılıklı birer haftalık ziyaretlerde bulunmalarına ve karşılıklı şehirlerde staj yapmaları kararlaştırıldı. Çekilişi kazanan, Michael Kahmann ve eşi Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul ziyaretleri kapsamında Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Özcan Tokel’i de makamında ziyaret etti.

MANNHEİM BELEDİYE BAŞKANI VE HEYETİNİN BEYOĞLU BELEDİYESİNE RESMİ ZİYARETİ

Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz ve heyeti, 31 Mayıs- 3 Haziran tarihleri arasında Beyoğlu Belediye Başkanı’nın resmi konuğu olarak İstanbul, Beyoğlu’na resmi ziyarette bulundu.

Mannheim Belediyesi’nin resmi ziyareti sırasında, Beyoğlu Belediyesi ile Mannheim Belediyesi arasında kardeş kent anlaşması imza töreni ve “Mannheim Gözüyle Beyoğlu, Beyoğlu Gözüyle Mannheim” Sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışı ve kardeş kent töreninin yanı sıra, Mannheim Pop Akademi’den gelen genç sanatçılar Beyoğlu Belediyesi’nin Kültürlerarası Sanat Diyalogları Festivali kapsamında sahnede başarılı bir performans gerçekleştirdi. Ayrıca, Mannheim Belediyesi heyeti, 31 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında, Beyoğlu’nun önde gelen kültür sanat temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdi ve çeşitli kültür mekânlarını yakından inceleme fırsatını yakaladı.