• Yüz ölçümü 162,77km2 dir
  • Pécs, Macaristan’ın güneyinde, Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdir.
  • Baranya ilinin merkezi ve Macaristan’ın beşinci büyük şehridir.
  • Yaklaşık iki bin yıllık tarihi boyunca çeşitli yönetim ve kültürlerden zamanımıza kalan zengin eserleri ve çok renkli kültürüyle tanınmış, 2000 Aralığında UNESCO Dünya Mirası Listesine  alınmış, 2010 yılında kültür başkenti olarak seçilen kentlerden birisi olmuştur.
  • Pécs nüfusu 156 801’dir
  • Belediye Başkanı Pava Zsolt’tur.

Beyoğlu ve Pécs arasındaki kardeş kent ilişkisi 2008 yılından beri devam etmektedir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞBİRLİKLERİ

1. KÜLTÜRLERARASI SANAT DİYALOGLARI DAHİLİNDE YAPILAN İŞBİRLİKLERİ
1-10 Haziran 2010, Beyoğlu/İstanbul

10/20 Haziran 2010 tarihleri arasında; Beyoğlu Belediyesi olarak Temmuz 2009 tarihinde çalışmalarına başladığımız Kültürlerarası Sanat Diyalogları projesi, 2010 Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle ve Amerika, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Bosna Hersek, Mannheim, Rotterdam, Amsterdam, diğer 2010 kültür başkentleri Dortmund ve Pecs şehirlerinin katılımıyla Galata Meydanı’nda ‘’Beyoğlu Belediyesi Kültürlerarası Sanat Diyalogları Günleri’’ adı altında gerçekleştirildi.

11 farklı kültürün bir araya geldiği festivalimizde Beyoğlu’nun çeşitli noktalarında konser, tiyatro, sinema, sergi, gösteri gibi daha birçok etkinliği kapsayan 39 aktivite yer aldı. 11 farklı ülke ve şehirden toplam 85 sanatçı ve protokol misafir edildi. Festival farklı kültürlerden 30.000 sanatsevere ulaştı. Festival dahilinde Mannheim Belediye Başkanı Peter Kurz ve heyetini, ayrıca Dortmund Spor ve Kültürden sorumlu Belediye Başkanı Jörg Stüdemann’ı ağırladık. Başkanımızla festivalin açılışına şeref verdiler, ayrıca bir çok Başkonsolos da açılışımızı şereflendirdi.

6. KÜLTÜRLERARASI SANAT DİYALOGLARI DAHİLİNDE YAPILAN İŞBİRLİKLERİ
9-13 HAZİRAN 2015

Beyoğlu Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği ve her yıl farklı ülkelerden, kültürlerden sanat temsilcilerini Beyoğlu’nda bir araya getiren Kültürlerarası Sanat Diyalogları Festivali’nin altıncısı, bu yıl 9-13 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti. Beş gün süren festival boyunca konserler ve dans gösterilerinin yanı sıra grafiti atölyesi, fotoğraf ve resim sergisine de ev sahipliği yaptı.

14-15 EKİM 2016, PÉCS BELEDİYE BAŞKANI VE HEYETİ ZİYARETİ

Kardeş Belediyelerimzden olan Pécs Belediyesi’nden gelen Pécs Belediye Başkanı Pava Zsolt ve beraberindeki heyet Beyoğlu ve İstanbul’un tarihi güzelliklerini ziyaret etti.

10-12 EYLÜL 2017, “2 NATIONS 1 CAMERA” PROJESİ SERGİ AÇILIŞI, PECS

Beyoğlu Belediyesi’nin Kardeş Belediyesi olan Macaristan’ın Pécs şehri ile beraber yürüttüğü “2 NATIONS 1 CAMERA (2 ULUS 1 KAMERA)” projesi kapsamında Pécs’ten gelen fotoğrafçılar Beyoğlu’nun tarihi ve kültürel güzelliklerini fotoğrafladı ardından heyet Pécs şehrini fotoğrafladı. Bu proje kapsamında serginin açılışı Macaristan, Pécs’de gerçekleştirildi. Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Pécs Belediye Başkanı Pava Zsolt açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

BEYOĞLU KARDEŞ KENT BELEDİYE BAŞKANLARI VE İYİ ÖRNEK PAYLAŞIMLARI BULUŞMASI
26-28 EKİM 2017

Beyoğlu Belediye Başkanı ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Daniel Tudorache, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi, Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt, Makedonya’nın Centar Belediye Başkanı Sasha Bogdanovikj, Ukrayna’nın Çornomorsk Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Buzko, Güney Kore’den Seul Belediyesi Bilişim Departmanı Müdürü Lee Kiwan, Fas’ın Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı Samira Razani, Almanya’nın Mannheim Belediyesi’nin Danışmanı Peter Drakul, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ve WeGO Genel Sekreteri Dr. Young-sook Nam’ın yanı sıra çok sayıda temsilci katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı “Smart Beyoğlu” Projesini tanıtırken, Kadir Yılmaz ‘İstanbul Üniversitesi Tanıtımı’, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt ‘Akıllı Dijital Şehircilik’, Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Dan Tudorache ‘Temiz Enerji’, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ‘Akıllı Şehir’ Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi ‘Akıllı Temizlik İşleri’ sunumlarını gerçekleştirdi. 1. Oturumda ayrıca Fas’ın Casablanca Belediyesi ile Gaziantep Belediyesi de birer sunum gerçekleştirdi.