• Cenova’nın yüz ölçümü 243,60 km2 dir.
  • Cenova, günümüzde İtalya’nın Ligurya bölgesinde kendi ismini taşıyan Genova ilinin merkezi ve Ligurya Bölgesi’nin başkenti olan bir şehir ve yerel idare bakımından bir komündür.
  • Cenova eski tarihsel merkezinin “Le Strade Nuove (Yeni Sokaklar)” ve “Palazzi dei Rolli (Rolli’lerin Sarayları)”‘ndan oluşan büyük bir kısmı 2006dan itibaren UNESCO Dünya Mirasları İtalya listesine katılmıştır.
  • 2004 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.
  • Cenova’nın nüfusu 609 000’dir.
  • Belediye Başkanı Marco Bucci’dir.

Beyoğlu ve Cenova arasındaki kardeş kent ilişkisi 2013 yılından beri devam etmektedir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞBİRLİKLERİ VE YAPILAN ZİYARETLER

CENOVA BELEDİYESİ HEYETİ ZİYARETİ VE ‘‘BÜYÜLEYİCİ ŞEHİR CENOVA’’ SERGİSİ AÇILIŞI
28-31 Ocak 2013

Beyoğlu ile Cenova arasındaki işbirliği anlaşması çerçevesinde Cenova Belediyesi’ni temsilen Cenova Belediye Başkan Yardımcısı Carla Sibilla başkanlığındaki heyet Beyoğlu’nu ziyaret etti. Heyetin ziyareti çerçevesinde Cenova Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile ‘‘Büyüleyici Şehir Cenova” fotoğraf sergisi gerçekleştirildi.

İtalyan sanatçı Stefano Goldberg’in, Cenova’nın turistik, tarihi ve doğal özelliklerini yansıtan 21 fotoğrafından oluşan serginin açılışına Başkan Demircan, Cenova Belediye Başkanı Yardımcısı Carla Sibilla, İtalya Başkonsolosu Gianluca Alberini, Türkiye’nin Cenova Fahri Konsolosu Giovanni Guicciardi, THY adına Cenova Ofisi Müdürü Ufuk Ünal ve birçok sanatsever katıldı. Başkan Demircan’a yapılan makam ziyaretinde iki şehir arasındaki işbirliklerini arttırmak ve dostluğu güçlendirmek adına kardeş kent anlaşması imzalama kararı alındı. Bu çerçevede, Cenova Belediye Başkanı Carla Sibilla Başkan Demircan’ı Ekim ayında kardeş kent anlaşması imzalamak üzere Cenova’ya davet etti.

CENOVA HEYETİ RESMİ ZİYARETİ
1 Haziran 2013

4. Kültürlerarası Sanat Diyalogları kapsamında Beyoğlu’nda ağırlanan heyetlerden bir diğeri de Cenova Belediyesi heyetiydi. Başkan Demircan’a açılışta eşlik etmek ve performans sergileyecek Bailam grubuna destek olmak üzere gelen Cenova heyeti Beyoğlu’nda ağırlandı.

CENOVA KARDEŞ KENT ANLAŞMASI VE ‘BEYOĞLU, MEDENİYETLER SAHNESİ’ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIŞI / CENOVA
8-11 Ekim 2013

Beyoğlu Belediyesi ve Cenova Belediyesi arasında 2007 yılında imzalanan işbirliği anlaşmasının ardından, 9 Ekim 2013’te Cenova’da Kardeş Kent Anlaşması imzalandı. Cenova Belediye Binası olan tarihi Tursi Sarayı’nda gerçekleşen imza törenine, Beyoğlu Belediye Başkanı , belediye meclis üyeleri, Cenova Belediye Başkanı Marco Doria, Belediye Başkan Yardımcısı Carla Sibilla, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini ve birçok davetli katıldı. Ayrıca, anlaşmanın ardından, üst düzey protokolün katılımı ile ‘Beyoğlu: Medeniyetler Sahnesi’ adlı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

CENOVA BELEDİYESİNİN BEYOĞLU ZİYARETİ
27-31 OCAK 2014

Beyoğlu Belediyesi ve Cenova Belediyesi arasında 2007 yılında imzalanan işbirliği anlaşmasının ve 28 Ocak 2013 tarihinde Beyoğlu’nda düzenlenen ‘‘Büyüleyici Şehir Cenova” fotoğraf sergisinin ardından  9 Ekim 2013 tarihinde Cenova’da iki şehir arasında Kardeş Kent Anlaşması imzalandı ve “Beyoğlu: Medeniyetler Sahnesi” fotoğraf sergisi açılışı gerçekleşti. Cenova Belediye Başkanı Marco Doria ve Beyoğlu Belediye Başkanı Cenova’da gerçekleştirdikleri görüşmeleri sırasında iki şehir arasında çeşitli alanlarda pek çok projenin hayata geçirilmesini amaçladıklarını belirtti. Bu çerçevede, Cenova Belediye Başkanı ve heyeti 27-31 Ocak 2014 tarihlerinde, söz konusu projelerin detaylı olarak görüşülmesi yönünde İstanbul’a resmi ziyarette bulunacaklardır.