Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehridir.
Dubrovnik ‘in nüfusu 49.000’dir.
Hırvatistan’ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı. Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.
1950’lerde başlayarak Avrupa’nın dört bir yanına yayılan tiyatral ve müzikal etkinlikler ile birlikte, Dubrovnik Yaz Festivali de organize edilmeye başlanmıştır ve o yıldan bu yana her yıl 10 Temmuz- 25 Ağustos arası gerçekleştirilmektedir. Bu festival, bugün sadece Dubrovnik’in değil tüm Hırvatistan’ın en büyük ve en çok katılımcının katıldığı kültürel bir olay olmuştur. Festivalin açılışı St.Blasius kilisesinin önündeki Dubrovnik’teki en meşhur sokak olan Stradun Sokak’ta gerçekleştirilecektir.
Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Frankovic’tir.
Beyoğlu ve Dubrovnik arasındaki kardeş kent ilişkisi 2015 yılından beri devam etmektedir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞBİRLİKLERİ

29 EYLÜL – 1 EKİM 2016, DUBROVNİK ZİYARETİ VE TURİZM ÇALIŞTAYI
Kardeş Belediyelerimizden olan Dubrovnik Belediyesi ile kültür-sanat ve turizm alanında işbirlikleri geliştirme kararı alınmasından sonra, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Tur Operatörlerinden oluşan heyet Dubrovnik’i ziyaret etti. Türk Hava Yolları Temsilcilerinin ve Hırvatistan’daki Tur Operatörlerinin de katılımı ile bir Turizm Çalıştayı gerçekleştirildi. Beyoğlu’nda da bir turizm çalıştayı gerçekleştirilmesine karar verildi.

BEYOĞLU KARDEŞ KENT BELEDİYE BAŞKANLARI VE İYİ ÖRNEK PAYLAŞIMLARI BULUŞMASI
26-28 EKİM 2017

Beyoğlu Belediye Başkanı ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Daniel Tudorache, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi, Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt, Makedonya’nın Centar Belediye Başkanı Sasha Bogdanovikj, Ukrayna’nın Çornomorsk Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Buzko, Güney Kore’den Seul Belediyesi Bilişim Departmanı Müdürü Lee Kiwan, Fas’ın Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı Samira Razani, Almanya’nın Mannheim Belediyesi’nin Danışmanı Peter Drakul, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ve WeGO Genel Sekreteri Dr. Young-sook Nam’ın yanı sıra çok sayıda temsilci katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı “Smart Beyoğlu” Projesini tanıtırken, Kadir Yılmaz ‘İstanbul Üniversitesi Tanıtımı’, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt ‘Akıllı Dijital Şehircilik’, Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Dan Tudorache ‘Temiz Enerji’, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ‘Akıllı Şehir’ Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi ‘Akıllı Temizlik İşleri’ sunumlarını gerçekleştirdi. 1. Oturumda ayrıca Fas’ın Casablanca Belediyesi ile Gaziantep Belediyesi de birer sunum gerçekleştirdi.

YAPILAN ZİYARETLER

BEYOĞLU- DUBROVNİK KARDEŞ ŞEHİR İMZA TÖRENİ
20-12 EKİM 2015

Beyoğlu Belediyesi’nin tarihi binasında imzalanan anlaşma törenine belediye meclis üyeleri de katıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı ve Dubrovnik Belediye Başkanı arasında imzalanan protokolde dostluk mesajları verildi. İmzalanan protokolün yanı sıra, eğitim ve ticaret ve turizm alanlarında işbirlikleri yapılanacağı konuşuldu.

10-11 TEMMUZ 2016, DUBROVNİK RESMİ ZİYARETİ

Kardeş Belediyelerimizden olan Dubrovnik Belediyesine, Beyoğlu Belediye Başkanı ve heyeti bir ziyaret gerçekleştirdi. Dubrovnik Belediye Başkanı Andro Vlahusic ile görüşen Beyoğlu Belediye Başkanı önderliğindeki heyet Dubrovnik ile kültür-sanat ve turizm alanında işbirlikleri gerçekleştirme kararı aldı.