• Yüz ölçümü 65.72 km2’dir.
  • İlçenin nüfusu 2007 yılındaki sayıma göre 229.238 kişidir.
  • Sektör 1, kentin kuzey kesiminde Bükreş’te bulunan bir yönetim birimi. Ayrıca Băneasa ve Pipera’nın kuzeybatı bölgelerini de içerir. Sektör 1’in Bükreş’teki en zengin sektör olduğu düşünülüyor.
  • Sector 1 Belediye Başkanı Daniel Tudorache’dir.

Beyoğlu ve Sektör 1 arasındaki kardeş kent ilişkisi 2013 yılından beri devam etmektedir.

YAPILAN ZİYARETLER

BÜKREŞ 1. BÖLGE KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI İMZA TÖRENİ
28-29 Mart 2013, Beyoğlu/İstanbul

Beyoğlu ilçesi ile Bükreş 1. Bölge Belediyesi arasında 29 Mart 2013’te Beyoğlu’nda “Kardeş Şehir” protokolü imzalandı. Beyoğlu Belediyesi ile Bükreş 1.Bölge Belediyesi arasında 2 senedir süren yoğun çalışmalar sonucunda Bükreş 1. Bölge Belediye Başkanı Andrei Chiliman ve heyeti 28 Mart’ta İstanbul’a geldi. Beyoğlu Belediye Başkanı ve Bükreş 1. Bölge Belediye Başkanı Andrei Chiliman, Romanya Başkonsolosu Stefana Greavu, Fransa Başkonsolosu Herve François Magro ve çok sayıda davetlinin katıldığı imza töreni ile Bükreş Beyoğlu Belediyesi’nin 11’inci kardeş şehri oldu.

ROMANYA BÜKREŞ 1. BÖLGE BELEDİYESİNE RESMİ ZİYARET
3-7 MAYIS 2014

Beyoğlu Belediyesi ile Bükreş 1. Bölge Belediyesi arasında 29 Mart 2013 Cuma günü “Kardeş Şehir” protokolü imzalandı.  Beyoğlu Belediye Başkanı ve Bükreş 1. Bölge Belediye Başkanı Andrei Chiliman, Romanya Başkonsolosu Stefana Greavu ve üst düzey davetlilerin katıldığı protokol töreninde iki şehir arasında çeşitli alanlarda işbirlikleri yapılacağı vurgulandı. İki şehir arasında kurulan işbirliği projeleri çerçevesinde, Beyoğlu Belediyesi ve heyeti 3-7 Mayıs 2013 tarihleri arasında Bükreş 1. Bölge Belediyesi’ne resmi ziyarette bulunacaktır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞBİRLİKLERİ

BEYOĞLU KARDEŞ KENT BELEDİYE BAŞKANLARI VE İYİ ÖRNEK PAYLAŞIMLARI BULUŞMASI
26-28 EKİM 2017

Beyoğlu Belediye Başkanı ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Daniel Tudorache, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi, Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt, Makedonya’nın Centar Belediye Başkanı Sasha Bogdanovikj, Ukrayna’nın Çornomorsk Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Buzko, Güney Kore’den Seul Belediyesi Bilişim Departmanı Müdürü Lee Kiwan, Fas’ın Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı Samira Razani, Almanya’nın Mannheim Belediyesi’nin Danışmanı Peter Drakul, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ve WeGO Genel Sekreteri Dr. Young-sook Nam’ın yanı sıra çok sayıda temsilci katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı  “Smart Beyoğlu” Projesini tanıtırken, Kadir Yılmaz ‘İstanbul Üniversitesi Tanıtımı’, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt ‘Akıllı Dijital Şehircilik’, Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Dan Tudorache ‘Temiz Enerji’, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ‘Akıllı Şehir’ Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi ‘Akıllı Temizlik İşleri’ sunumlarını gerçekleştirdi. 1. Oturumda ayrıca Fas’ın Casablanca Belediyesi ile Gaziantep Belediyesi de birer sunum gerçekleştirdi.