• Dortmund Almanya’nın önemli şehirlerinden biridir. Ruhr bölgesinde bulunur. Kuzey-Ren Wesfalya eyaletine bağlıdır.
  • Yaklaşık nüfusu 580.000’dur.
  • Dortmund bölgesinin en büyük şehri, Almanya’nın ise 7. büyük şehri, Avrupa Birliği’nin 34. büyük şehridir. Dortmund-Ems Kanalı Avrupa’nın en büyük kanalı olup şehri Dortmund limanı ile Kuzey Denizine bağlar.
  • Dortmund bulunduğu eyalette “yeşil metropol” olarak bilinir. Belediyelik alanının yarısı su yolları, parklar, tarlalar, korular ve yeşil alanlar ile kaplıdır. Kömür ve demir yatakları işletmeleri şehirde önemli sayıdadır.

Beyoğlu ve Dortmund arasındaki kardeş kent ilişkisi 2009 yılından beri devam etmektedir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞBİRLİKLERİ

1. KÜLTÜRLERARASI SANAT DİYALOGLARI DAHİLİNDE YAPILAN İŞBİRLİKLERİ

TRANSİNDUSTRİAL KARMA RESİM SERGİSİ

Dortmund Belediyesi işbirliği ile Transindustrial Karma Resim Sergisi, 13 Temmuz – 7 Ağustos 2010 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi.

DORTMUND TRANSORİENT ORKESTRA JAZZ KONSERİ

DORTMUND HİP-HOP DANS GÖSTERİSİ

“NEO CLASSİC BEYOĞLU” FOTOĞRAF SERGİSİ PROJESİ

16 Eylül 2010’da Başkanımız ve delegasyonu  ‘Neo Classic Beyoğlu’ fotoğraf sergisi açılışı için Dormund’a gitti. ‘Neo Classic Beyoğlu’  sergisi Beyoğlu Belediyesi ve Dortmund Belediyesi’nin işbirliğiyle Dortmund Kültür ve Sanat Müzesi’nde 19 Eylül’de açıldı. Fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan’ın Beyoğlu’nu anlatan siyah beyaz fotoğrafları 31 Ekim’e kadar sergilendi ve 5000 sanatseverle buluştu. Beyoğlu Belediye Başkanı, Essen Başkonsolosu Dr. Hakan Akbulut, Dortmund Belediyesi; Spor ve Kültürden Sorumlu Başkan Jörg Stüdemann, fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan ile çok sayıda Türk ve Alman davetli katıldı

IDA AB PROJESİ (IDA – ULUSLARARASI ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI) 2009-2013

IdA AB Projesi / IdA bir tür uluslararası öğrenci değişim programıdır. IDA Öğrenci Değişim Projesi Beyoğlu Belediyesi’nin, Almanya’dan Dortmund Belediyesi ve Hollanda’dan Heerlen Arcus Koleji ile birlikte gerçekleştirdiği bir projedir.

Projenin en önemli amacı; 16-25 yaş aralığındaki sorunlu ve isteksiz gençleri meslek eğitimi almaya teşvik etmek ve diploma sahibi olmalarını sağlamaktır.

IdA değişim programı çerçevesinde Istanbul’a gelen gençler Beyoğlu Kefken Çevre ve Yaz Kampında ağırlandı.

IDA AB PROJESİ İLE GENÇLER BERLİN’DE

Beyoğlulu gençler bir AB Projesi olan IdA (Değişim Yolu ile Entegrasyon) kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti.  Beyoğlulu gençleri Berlin’de Alman ve Hollandalı yaşıtlarıyla bir araya getiren proje, Beyoğlu Belediyesi, Dortmund Belediyesi, Dortmund’un önemli sivil toplum kuruluşu ISB, Hollanda, Heerlen Arcus Lisesi işbirliğiyle 3 yıldır devam etmektedir.

15-22 Haziran 2012 tarihleri arasında Berlin’in dışında Tegel Gölü kıyısında bulunan kampta kalan Türk, Alman ve Hollandalı gençler, Gençlik Merkezi ve Dış İlişkiler Birimi görevlilerinin önderliğinde bir hafta boyunca ortak eğitim programına katıldılar, uzman eğitmenler eşliğinde atölye çalışmaları yaptılar. Proje kapsamında bir hafta boyunca fotoğraf, tiyatro ve gastronomi konularında atölye çalışması yapan gençler hafta sonunda bir de sunum gerçekleştirdiler.

 TURABİBABA KÜTÜPHANESİ VE DORTMUND ŞEHİR KÜTÜPHANESİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZA TÖRENİ

Beyoğlu Belediyesi kardeş şehri Dortmund ile yıllardır pek çok projeler yürütmekte ve işbirlikleri gerçekleştirmektedir. Bunlara bir yenisini daha katarak; 31 Mayıs 2012 Perşembe günü Turabibaba Kütüphanesi ile Dortmund Şehir Kütüphanesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İmza töreni Turabibaba Kütüphanesi’nde gerçekleşti. İki önemli belediyenin kütüphanelerinin kardeşlik imzalarını Beyoğlu Belediye Başkanı ile Dortmund Belediye Başkanı attı.
Böylece, iki belediyenin kültürel ve sanatsal alanda süren işbirliği, kütüphanecilik hizmetlerini de kapsayacak. İşbirliği çerçevesinde karşılıklı bilgi, belge ve tecrübe paylaşımı yapılacak, ortak etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca her iki kütüphane kendi koleksiyonunu kardeş kütüphanesinin üyelerinin kullanımına sunarak daha geniş bilgi alışverişi sağlayacak.

BEYOĞLU KARDEŞ KENT BELEDİYE BAŞKANLARI VE İYİ ÖRNEK PAYLAŞIMLARI BULUŞMASI
26-28 EKİM 2017

Beyoğlu Belediye Başkanı ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Daniel Tudorache, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi, Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt, Makedonya’nın Centar Belediye Başkanı Sasha Bogdanovikj, Ukrayna’nın Çornomorsk Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Buzko, Güney Kore’den Seul Belediyesi Bilişim Departmanı Müdürü Lee Kiwan, Fas’ın Casablanca Belediye Başkan Yardımcısı Samira Razani, Almanya’nın Mannheim Belediyesi’nin Danışmanı Peter Drakul, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ve WeGO Genel Sekreteri Dr. Young-sook Nam’ın yanı sıra çok sayıda temsilci katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı “Smart Beyoğlu” Projesini tanıtırken, Kadir Yılmaz ‘İstanbul Üniversitesi Tanıtımı’, Macaristan’ın Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt ‘Akıllı Dijital Şehircilik’, Romanya’nın Bükreş Sektör 1 Belediye Başkanı Dan Tudorache ‘Temiz Enerji’, Hırvatistan Dubrovnik Belediyesi Dış İlişkiler Departmanı Sorumlusu Zrinka Raguž ‘Akıllı Şehir’ Filistin’in El-Halil (Hebron) Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneneh ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’, Tunus’un La Marsa Belediye Başkanı Ahmed El Guesmi ‘Akıllı Temizlik İşleri’ sunumlarını gerçekleştirdi. 1. Oturumda ayrıca Fas’ın Casablanca Belediyesi ile Gaziantep Belediyesi de birer sunum gerçekleştirdi.

 

YAPILAN ZİYARETLER

DORTMUND BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI MANFRED SAUER’İN NEZAKET ZİYARETİ
Birçok kardeş şehri olan ve uluslararası projeler çerçevesinde dünyanın önde gelen şehirleri ile işbirlikleri gerçekleştiren Beyoğlu Belediyesi, 24 Mart 2012’de Kardeş şehri Dortmund’un Belediye Başkan Yardımcısı Manfred Sauer ve heyetini ağırladı.  Kültür, turizm, gençlik, eğitim, çevre ve ekonomi gibi konularda işbirliği içinde olan iki şehrin, işbirliklerini arttırabilecekleri alanlar üzerine fikir alışverişinde bulunan başkanlar, iki şehir arasında Marka Şehirler Yüksek Lisans Programı, akıllı kent uygulamaları ve turizm gibi konularda işbirliği yapılabileceği konusunda ortak karara vardılar.  Ayrıca, kültürel faaliyetlerde birlikte ortak çalışmalarını da arttırarak devam ettirme kararı aldılar.

DORTMUND BELEDİYESİ KÜLTÜRDEN SORUMLU BAŞKAN VE HEYETİ BEYOĞLU BELEDİYESİNE RESMİ ZİYARETİ

Dortmund Belediye Başkanı Jörg Stüdemann ve heyeti, 31 Mayıs- 4 Haziran tarihleri arasında Beyoğlu Belediye Başkanı resmi konuğu olarak İstanbul, Beyoğlu’na resmi ziyarette bulundu. Dortmund Belediye Başkanı Jörg Stüdemann ve heyeti, ziyaretleri sırasında Beyoğlu Belediye Başkanı’nı makamında ziyaret etti ve ayrıca, Beyoğlu’nun önde gelen kültür sanat temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdi ve çeşitli kültür mekânlarını tanıma fırsatını yakaladı.

DORTMUND ŞEHİR KÜTÜPHANESİ İLE BEYOĞLU BELEDİYESİ TURABİBABA KÜTÜPHANESİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI TÖRENİ-DORTMUND

Kardeş Kentimiz Dortmund ev sahipiğinde düzenlenen bir dizi etkinlik için Almanya’da bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı, Dortmund Belediye Başkanı ile Dortmund Şehir Kütüphanesi ve Beyoğlu Belediyesi Turabibaba Kütüphanesi arasında kardeşlik anlaşması imzaladı. İmza töreni sonrasında ise iki belediye başkanı Dortmund Şehir Kütüphanesi’nin Türkçe kitaplar bölümünü birlikte açtılar. Dortmund Şehir Kütüphanesi Türkçe kitaplar bölümü 4000 kitapla hizmet vermeye başladı.
Ayrıca, gerçekleşen etkinlikler dahilinde ünlü Türk Fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in İstanbul fotoğraflarından oluşan “İstanbul’a Bir Bakış” adlı fotoğraf sergisi St. Petri Kilisesi’nde ziyarete açıldı. 14 Eylül’de açılışı gerçekleşen sergi 7 Ekim 2012 tarihine kadar devam etti.

DORTMUND BELEDİYE BAŞKANI’NDAN BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI’NA  ZİYARET
1 Haziran 2013, Beyoğlu/İstanbul

Bu sene dördüncüsü düzenlenen, 4. Kültürlerarası Sanat Diyalogları Günleri çerçevesinde kardeş belediyemiz Dortmund’tan Dortmund Belediye Başkanı Jörg Stüdemann ve heyeti Beyoğlu’nda ağırlandı.

DORTMUND EYALET KÜTÜPHANESİ VE DOTMUND BELEDİYESİ HEYETİ RESMİ ZİYARETİ KÜTÜPHANELERARASI İŞBİRLİĞİ  ÇALIŞTAYI
11-15 Kasım 2013, Beyoğlu/İstanbul

Turabibaba Kütüphanesi ile kardeş olan Dortmund Şehir ve Eyalet Kütüphanesi ve Dortmund Belediyesi heyeti  11-15 Kasım 2013 tarihleri  arasında Beyoğlu Belediyesi’ne resmi ziyarette bulundu. Sözkonusu ziyaret kapsamında, heyet Beyoğlu Belediyesi’ni, hizmetlerini  ve özellikle Turabibaba Kütüphanesi’ni yakından inceleme fırsatını yakaladı ve iki kütüphane arasında geliştirilmesi öngörülen işbirlikleri çerçevesinde tecrübe alışverişinde bulundular.

Dortmund Şehir ve Eyalet Kütüphanesi Teknik Müdürü Hans Christian Wirtz başkanlığındaki heyet, Turabibaba Kütüphanesi Müdürü Mustafa Erdem ile iki kütüphane arasında önümüzdeki süreçte gerçekleşebilecek projeleri somutlaştırdılar.