Sıhhi Müesseseler :

Bakkal, Market,Kasap,Tavukçu, Balıkçı, Lokantalar, Kefeteryalar,Çay Ocağı, Pastaneler, Ekmek pasta börek yufka , Pizza satış yerleri Büfe, Şarküteri, Kuruyemişçi, Kantin Manav, Besin Pazarı Paket gıda servisleri Dondurma , Tatlı helva recel satış yerleri Muhallebici, Dönerci, Kebapçı, Çorba salonu Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonu Elbise ve Ayakkabı satış yerleri Turizm acenteleri Şirket merkezi büro ve ofisleri Avize ve elektirik malzemeleri satış yerleri Mutfak malzemeleri satış yerleri Eşya satış ve teşhir yerleri, Antika satış yerleri Kaset, cd, dvd, kitap satış yerleri Kuyumcu, Gümüş, Altın, Döviz alış ve satış yerleri Hediyelik eşya satış yerleri, Mobilya, Beyaz eşya satış yerleri gibi işletmeler Sıhhi Müesseseler olarak adlandırılır.

Aşağıda müessesenizin durumuna göre istenen belgeler hazırlandıktan sonra, Belediyemiz Ruhsat ve Denetim Müdürlüğüne Şahsen veya şirkette imzaya yetkili kişilerce işletme ruhsatı müracaatı yapılır.

İlgili işletmenin iş nev’ine göre Ruhsat ve Denetim müdürlüğü tarafından; İstanbul Büyük Şehir İtfaiye Müdürlüğüne (Yangın, patlama v.b yönünden), Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne (imar yönünden) Gerekli görüldüğünde diğer resmi-özel kurum ve kuruluşlara uygunluk görüşü almak için müdürlüğümüz tarafından yazı yazılır. Bu kurumlardan uygunluk görüşleri yazılı olarak Müdürlüğümüze ulaştıktan sonra oluşturulan ruhsat komisyonunca mahallinde tetkikleri yapılır varsa eksikler ve noksanlar giderilmesi için uyarılır. Eksik ve noksan yoksa Ruhsat harçları yatırılarak İşletme Açma ve Çalışma Ruhsatı basımı yapılarak imzaya (onaya) sunulur. İmza işlemi biten İşletme ruhsatı Müdürlüğümüz tarafından ücretsiz olarak Çerçevelenerek Çevreye duyarlı kağıt çantası içinde şahsa veya imzaya yetkili kişiye teslim edilir. Verilen Ruhsatların aslı yönetmelik gereği İşletmede herkesin görebileceği bir yere asılır.