Bağımsız Sanat Vakfı tarafından organize edilen, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi tarafından desteklenen, Uluslararası 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sergisi bu yıl ‘Sonsuz Enerji, Mitokondriyal Havva’ temasıyla 8-27 Mart tarihleri arasında AKM ( İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde ) gerçekleştirilecektir.

Anneden çocuğa geçerek devam eden enerji aktarımı, hayatın sürekliliğinde kadının önemine işaret ederken, diğer taraftan geleneksel ya da modern, eğitimli ya da eğitimsiz çoğu toplumlarda kadın kimliğinin, haklarının yok sayıldığını ve kadınların fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kaldığını biliyoruz.
Bu yüzyılda uygarlık olarak karşılaştığımız ve karşılaşacağımız çok köklü insani, politik, ekonomik ve çevresel sorunların arifesinde, insanlık olarak başarımızı ve belki de gezegendeki kalıcılığımızı nihai olarak belirleyecek unsur, ‘kadını’’ ne kadar yaşamın merkezine aldığımız, onun meziyetlerine ne ölçüde paye verdiğimiz, onu ne denli yaşamın dinamik bir öğesi kılabildiğimiz ile ilintili olacaktır.
Virginia Woolf’un “Bir kadın olarak bütün dünya benim ülkem.” sözünün sanatın en önemli niteliklerinden biri olan evrensellik ilkesi ile kesişim noktasından seslenerek, evrenselliği kadın olgusu çerçevesinde yeniden görünür kılmak amacındayız.
Bağımsız Sanat Vakfı olarak, her yıl 8 Mart’ta olduğu gibi, sanat yoluyla olumluyu önerme hedefiyle, sanatçının yaşadığı topluma ve aynı zamanda tüm insanlığa iletmek istediği mesajın yol gösterici misyonuna inanarak, bu yıl da “Sonsuz Enerji; Mitokondriyal Havva” sloganıyla yola çıkıyoruz.

Açılış: 08 Mart Salı Saat:11.00

Yer: Atatürk Kültür Merkezi / AKM Galeri

Sonsuz Enerji Mitokondriyal Havva 2022.pdf