RESİMDEN PULA DEVRİM ERBİL İSTANBUL  RESİMLERİ TANITIM VE  SERGİSİ

Sergi Takvimi: 19 MART – 10 Mayıs 2021

Sergi Yeri      :  Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi
                           Şahkulu Mah. Meşrutiyet Cad. No:121 Şişhane / İstanbul / 4440160

     Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi, PTT AŞ Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, Resimden Pula Devrim Erbil ‘İstanbul Resimleri ‘ sergisine 19 Mart-10 Mayıs 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor!

PTT AŞ Genel Müdürlüğü, Türk Sanatı’nı ve sanatçısını pul koleksiyonuna taşımaya devam ediyor. Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın yaşayan en önemli temsilcilerinden Devrim Erbil’in İstanbul konulu resimlerinden yapılan seçkiden hazırlanan anma pulları ve ilk gün zarfı bu koleksiyona dahil ediliyor.

PTT AŞ Genel Müdürlüğümüzün bugüne dek hazırlamış olduğu gerek yaygın kullanımda olan gerekse özel gün, program, anma, isim gibi tasarımları toplumumuzca ilgiyle karşılanmaktadır. Bir süredir üzerinde çalıştığımız yeni projemizi sizlerle de paylaşmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Çalışmaları dünyada takdir görmüş Türk Sanatçılarımızın eserleri ile düzenlenmiş pul serileri hazırlamaktayız. Bu alanda ilk olarak 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür Sanat Ödülü sahibi de olan Devrim Erbil’in İstanbul resimleri ile ilgili bir seri hazırladık. Türk Sanatının yaşayan en büyük ustalarından biri olan Devrim Erbil ile böylesi önemli bir projede birlikte olmaktan dolayı sevinçliyiz.

Devrim Erbil, klasik batı sanatı ile doğu sanatını sentezleyerek, kendine has yeni bir anlatım dili geliştirmiş önemli sanatçılarımızdandır. Erbil, bu coğrafyaya özgü bir sanat anlayışı ortaya koyarak çalışmalarını üretti ve bugün bu çalışmaları bütün dünyada kabul gördü. Çizgi ve lekelerle oluşturduğu kompozisyonları incelediğimizde, Nakkaş Osman’ın El Fatihnâmesini, Matrakçı Nasuh’un çizimlerini, Evliya Çelebi’nin betimlemelerini, Türk İslâm Eserleri Müzesi’nde sergilenen eserlerin izlerini görürsünüz. Devrim Erbil’in çalışmalarında, bu toprakların anlatımlarını merkeze alırken, bu coğrafyanın kültür katmanlarını da inşa ettiğine tanık oluruz. Sanatçının ayrıca ele aldığı İstanbul çalışmalarına ise yaşadığımız bu şehrin şiirsel yorumları olarak bakabiliriz.