Beyoğlu Belediyesi Galatasaray Sanat Galerisi, Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Kültür Yolu Festivali kapsamın da, Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonu’ndan Ressam Hoca Ali Rıza sergisine 28 Mayıs- 12 Haziran 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

“ Yaşadığı Devri Yaşatan Ressam ”

Mekteb-i Harbiye’den mezun asker ressamlar arasında yer alan Hoca Ali Rıza, daha öğrencilik yıllarında yaptığı resimlerle, I. Abdülhamid tarafından 1881 yılında Mecidí nişanıyla ödüllendirilmiştir. Bir dönem Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’ne de başkanlık yapan sanatçı, yaşadığı dönemde ve sonrasında “Üsküdarlı Ressam Hoca Ali Rıza” adıyla anılmıştır. Kara kalem, yağlı boya, sulu boya, desen ve eskizleriyle İstanbul’un neredeyse her bir semtini, gökyüzünü, ağaçlarını, eski evlerini, tarihi binalarını en ince ayrıntılarıyla eserlerinde yansıtan ilk Türk Ressam olarak resim tarihine geçmiştir.

Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonu’nda yer alan nadide eserler arasından derlenerek oluşturulan sergi seçkisinde, sanatçının birebir gözlemciliğiyle dikkat çeken çalışmaları ve kendine has özellikler içeren sulu boya, yağlı boya ve daha önceden hiçbir yerde sergilenmemiş kara kalem eserlerine yer veriliyor.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında hazırlanan bu sergiyle, Türk resim tarihine beş binden fazla çalışmasıyla en çok eser bırakan ressam olarak geçen Hoca Ali Rıza, ölümünün 92. yılında Beyoğlu Belediyesi Galatasaray Sergi Salonu’nda bir kez daha anılıyor.

Açılış : 1 Haziran Çarşamba Saat: 17.00

Yer: Beyoğlu Belediyesi Galatasaray Sergi Salonu ( Tarihi Postane Binası)