Geleneksel 8 Mart Galata Çarşısı 7 Mart 2022 tarihinde saat 11.00’de Beyoğlu’nda açılıyor.

 

Kadın anne, kadın evlat, kadın eş, kadın çalışan, kadın girişimci, kadın merhamet, kadın sevgi…

Kadın, toplumu oluşturan çok önemli yapıtaşı.

Beyoğlu Belediyesi BESMEK kadından İlham alıyor ve 8 Mart Galata çarşısı ile girişimci kadınlara destek veriyor.

 

Beyoğlu Belediyesi BESMEK Eğitim Merkezlerinde eğitim alan kadın kursiyerler, aldıkları eğitimleri uzman eğitimcilerle birlikte üretime dönüştürüyor.

Kadın-erkek, genç-yetişkin demeden BESMEK’te 333 branşta 16 eğitim merkezinde ücretsiz eğitim alan kursiyerler aldıkları eğitimler sonucunda büyük bir kazanım elde ediyorlar.

İstihdama etki sağlayan eğitimlerden biri de el sanatları eğitimleri.

8 Mart Galata Çarşı etkinliğinde kadın kursiyerler eğitimler sonucunda ürettikleri ürünleri satma imkânı elde ediyorlar.

Tasarımın üretime, üretimin satışa kadar olan sürecinde büyük bir girişimcilik örneği sergiliyorlar.

Uzman Eğitimciler eşliğinde kursiyerlerin yetenek ve ilgilerine göre eğitimler tasarlanıyor ve bu şekilde girişimci kursiyer ortaya çıkıyor.

Çini, porselen boyama, seramik, mefruşat, yağlı boya resim, gümüş örücülüğü, kaligrafi, örgü bebek yapımı, kâğıt rölyef, tel kırma, iğne oyası, geri dönüşüm gibi birçokbranşa ev sahipliği yapan 8 Mart Galata Çarşısı kadın girişimciliğinin güzel bir örneği olarak tüm İstanbullulara ve turistlerin beğenisine sunuluyor.

Hayatın farklı alanlarından, deneyimlerinden eğitim almak için bir araya gelmiş yüzlerce kadın, sanatı üretime, üretimi satış haline getirerek toplum bilincinin kazandırılması, girişimcilik motivasyonunun oluşturulmasında gençlere çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

8 Mart Galata Sergisi 13 Mart Pazar gününe kadar her gün saat 10.00-20.00 arasında ziyaretçilerini bekliyor.