Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile ilk, orta ve lise kategorilerinde “Beyoğlu” temalı online resim, şiir ve kompozisyon yarışması başlıyor. İlkokul kategorisindeki öğrenciler resim, ortaokul kategorisindeki öğrenciler şiir ve lise kategorisinde müracaat edecek öğrencilerimiz kompozisyon dalında yarışmaya katılabilecek.

Pandemi döneminde gençler için yaptığımız birçok çalışmanın yanında online yarışmalar da organize ederek süreci aktif bireyler olarak geçirmelerine destek olduk. Bu yarışma ile de gençlerimizin resim yeteneklerini ve yazı yazma becerilerini sosyal platformlarda ön plana çıkarmayı hedeflemekteyiz.

Yeni yarışmamızın teması “Beyoğlu” olacak. Öğrencilerimiz, yaşadıkları semtin tarihi, sanatsal, kültürel değerleri ya da ilçemizin kendilerinde bıraktıkları izlenimleri resimlerine, şiirlerine ve kompozisyonlarına yansıtacak. Beyoğlu’nun milli, manevi, kültürel ya da sanatsal yönlerini ön plana çıkaracak tüm unsurlar, yarışmanın konusu olarak değerlendirilebilecek. 5 Nisan 2021 tarihinde başlayacak başvurular 30 Nisan 2021’e kadar devam edecek. Kendi kategorilerinde dereceye giren öğrencilerimiz, ePttAVM’de geçerli hediye çeki ile ödüllendirilecek. Kalemine ve boyalarına güvenen tüm gençlerimizi yarışmaya bekliyoruz. Başvuru sayfasına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Kayıt için;  https://bit.ly/2R1r85Q

Ödüller:

İlkokul Kategorisi PTT Hediye Çeki Miktarı:

1- 1000 TL

2-  750 TL

3- 500 TL

Ortaokul Kategorisi PTT Hediye Çeki Miktarı:

1- 1000 TL

2-  750 TL

3- 500 TL

Lise Kategorisi PTT Hediye Çeki Miktarı:

1- 1250 TL

2- 1000 TL

3- 750 TL

ŞARTNAME

Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Birliğinde “BEYOĞLU’’ Konulu İlk, Orta Okul ve Lise Kategorileri İçin Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması Şartnamesi

1)YARIŞMANIN ADI:

“Beyoğlu” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması

2) KONUSU:

Yarışma Konusu; Tarihi ve kültürel dokusuyla Beyoğlu ilçesi, içerisinde çeşitliliği barındıran bir yapıya sahiptir. Geçmişten günümüze uzanan tarihi bir yerleşim yeri olmasının yanında günümüzde de büyük otellerin, tiyatroların, sinemaların, okulların, konsoloslukların, yabancı kültür merkezlerinin, sanat galerilerinin bulunduğu Beyoğlu, İstanbul’un en canlı ve gözde semtlerinden biridir. Bunları ön plana çıkaracak tüm unsurlar yarışmanın konusunu oluşturmaktadır.

3) SÜRESİ: 

Başlangıç: 05/04/2021

Bitiş: 30/04/2021

4) KATEGORİ:

İlk Okul: Resim ve Şiir

Orta Okul : Şiir

Lise Kategorisi (14-20 Yaş ): Şiir ve Kompozisyon

 

5)YARIŞMANIN AMAÇLARI: 

*Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen yarışma ile Beyoğlu’nun tarihi ve kültürel değerlerinin gelecek nesillere aktarılması sağlanarak, Beyoğlu ilçesinde öğrenim gören ve ikamet eden ilk okul, ortaokul ve genç kategorisi öğrencilerinin on-line yarışmalar ile milli mirasımıza sahip çıkmasını sağlamak,

*Evlerinde uzaktan eğitimle öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin toplumsal hayata devam edebilmelerini sağlamak, sosyal yaşantılarını desteklemek ve tatlı bir rekabet duygusu oluşturmak,

*“Çocuklar, milletin geleceğidir.” düşüncesinden yola çıkarak kendilerine çocuk ve gençlerimizin yeteneklerine destek olmak,

*Öğrencilerin, duygu ve düşüncelerini resim ve yazı aracılığıyla ifade etmelerine imkân vermek,

*Milli ve manevi değerlere sahip olmanın öğrencilerimize kendisiyle barışık, mutlu ve başarılı bir kişilik kazandırdığını fark ettirmek,

*Topluma aktif bireyler olarak katılan, kendilerini ve çevresini geliştiren ve sorumluluk alabilen insanlar olarak yetişmelerine katkı sağlamak,

*Öğrencilerin, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlamak,

*Ödüller ile öğrencilerimizi teşvik etmek ve ilçemizde gündem oluşturmak,

*Çocukların aynı konu üzerinde farklı yaklaşımları görerek, düşünce zenginliğini artırmak,

*Çocuklara bu yarışma ile kendilerini ve gerektiğinde ülkemizi, ulusal ve uluslararası benzer yarışmalarda temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmak.

6) YARIŞMANIN YÜRÜTÜLMESİ: 

Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde tamamı online olarak yürütülecektir. Katılım ilk, ortaokul ve genç kategorisi öğrencilerinin tamamına açıktır.

7) KATILIM ŞARTLARI:

7.1. ŞİİR:  

7.2. KOMPOZİSYON:

7.3. RESİM

 

 

8. UYGULAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR:

*Yarışmanın duyurusu resmi web sayfaları https://beyoglu.bel.tr/ ve https://beyoglu.meb.gov.tr/ üzerinden yapılacaktır.

*Teslim edilen eserlerin tamamı arasından Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan seçici jüri, ilçe birinci, ikinci ve üçüncüleri ile mansiyon almaya uygun bulunan eserleri belirleyecektir.

*Dereceye girenlerin isimleri resmi hesaplarda yayınlayacaktır.

*Kategorilerinde ilk 3’e giren ve mansiyon eserler ödüllendirilecektir.

*Yarışmaya, şartnamede belirtilen hususlara uygun olan tüm ilk ve ortaokulların katılmasını ve bu konuda gerekli duyuru ve yazıların okullara ulaşması sağlanacaktır.

*Genel değerlendirmeyi yapacak seçici jüri için bilgili ve şartlara uygun olan tecrübeli öğretmenler görevlendirilecektir.

Şiir Jürisi: En az 3, en fazla 5 kişiden oluşturulacaktır. Jüri, Beyoğlu Belediyesi web sayfasına gönderilen tüm eserleri değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda, şiir kategorisinden Beyoğlu ilçe birincisi, ikincisi ve üçüncüsü ile mansiyon eseri belirleyecektir.

Kompozisyon Jürisi: En az 3, en fazla 5 kişiden oluşturulacaktır. Jüri, Beyoğlu Belediyesi web sayfasına gönderilen tüm eserleri değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda, şiir kategorisinden Beyoğlu ilçe birincisi, ikincisi ve üçüncüsü ile mansiyon eseri belirleyecektir.

Resim Jürisi: En az 3, en fazla 5 kişiden oluşturulacaktır. Jüri, Beyoğlu Belediyesi web sayfasına gönderilen tüm eserleri değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda, şiir kategorisinden Beyoğlu ilçe birincisi, ikincisi ve üçüncüsü ile mansiyon eseri belirleyecektir.

 

9. YARIŞMA TAKVİMİ
Başvuruların online olarak https://beyoglu.bel.tr/ ve https://beyoglu.meb.gov.tr/ üzerinden duyurulması   05.04.2021
Eserlerin https://beyoglu.bel.tr/ ve https://beyoglu.meb.gov.tr/ web sayfalarına son yüklenme tarihi  30.04.2021