Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galeri’sinin açılışında , Türkiye’den Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil ve Rusya coğrafyasından  5 sanatçı; Aygül Okutan, Evgeniya Yayıkoğlu, Ludmila Altınışık, Lara Gendelman-Oruç, Tatiana Morozova ’nın eserleri aynı sergide bir araya geliyor.
 
 
EBRU SANATININ ÇAĞDAŞ VE ULUSLARARASI YORUMLARI BEYOĞLU’NUN KALBİNDE
Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek sergide, Türkiye’nin öz sanatı ebrunun, çağdaş ve uluslararası yorumlarını izlemek mümkün olacak.
 
 
ÜLKELER ARASI SANAT VE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ
 
Beyoğlu Belediyesi’nin değerli katkılarıyla, “Şifa Veren Sanat – Ebru” adıyla gerçekleştirilecek sergi, aynı zamanda iki dost ülke sanatını birleştirerek, farklı boyutlarını sanatseverler ile buluşturmayı hedefliyor. Bu etkinliğin en önemli kazanımı olarak Türk ve Rus sanatının arasında kültürel bir köprü oluşturması kabul ediliyor.
 
 
EBRU SANATINDA YENİ BAKIŞ AÇILARINI KEŞFETMEK İÇİN BEYOĞLU
 
Hikmet Barutçugil’in belirttiği gibi; günümüzde soyut sanat gibi değerlendirilmeye başlanan ebru sanatı, birçok yeniliğin katıldığı Rönesans’ını yaşıyor. Bu yenilikleriyle, gelecek nesiller için ilham kaynağı olacak ebru eserler “Şifa Veren Sanat ‘Ebru” sergisi ile Ocak ayı sonuna dek Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşmaya devam edecek.
 
Sergi Açılış: 27 Ekim Çarşamba saat: 19.00
Sergi Takvimi: 27 Ekim 2021-30 Ocak 2022
Yer: Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi
İstiklal Cad. No: 217 Tünel/ Beyoğlu  444 0160
 
На выставке будут представлены работы всемирно известного турецкого художника и легендарного мастера эбру Хикмета Барутчугиля , а также пяти художниц , приехавших из разных уголков Российской Федерации, а ныне проживающих в Стамбуле: Айгуль Окутан , Евгении Йайыкоглу, Людмилы Алтынышык, Лары Гендельман -Оруч, Татьяны Морозовой.
 
В самом сердце Стамбула в районе Бейоглу в художественной галерее «Истикляль» можно будет увидеть традиционное турецкое искусство эбру в его современной интерпретации.
 
 
 Культурный мост между между турецким и русским искусством.