• Mitte, Berlin’in ilk ve merkez ilçesidir.
  • Yüzölçümü 39.47 km2’dir.
  • Nüfusu ise 332,919’dur.
  • İlçe ayrıca Berlin’in en önemli turistik yeridir. İlçe’de Museumsinsel (Müzeler Adası), Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı), Unter den Linden ve Reichstag bulunmaktadır.
  • Belediye Başkanı Stephan von Dassel’dir.

Beyoğlu ve Mitte arasındaki kardeş kent ilişkisi 2008 yılından beri devam etmektedir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞBİRLİKLERİ

LOGO! YERELLER AVRUPA’DA LEONARDO DA VİNCİ HAREKETLİLİK PROJESİ HAZIRLIK TOPLANTISI

18-20 Ocak 2012, Berlin/Almanya

LOGO! Yereller Avrupa’da Leonardo Da Vinci Hareketlilik Projesi Almanya’nın Ulusal Ajans’ı tarafından fon sağlanarak gerçekleştirilen bir AB projesidir ve Mitte Belediyesi’nin de dahil olduğu Berlin’in 12 ilçe belediyesi tarafından koordine edilmektedir. 2012 yılında, Berlin’in bu 12 ilçe belediyesi dışındaki proje ortakları; Türkiye’den Beyoğlu, İtalya’dan Roma ve Bolzano, İngiltere’den Liverpool, Fransa’dan Paris, Belçika’dan Brüksel, Polonya’dan Stettin ve Hollanda’dan Amstelveen’di. Projenin verimli geçebilmesi için 18-20 Ocak tarihleri arasında Berlin’de, partner belediyelerin de katıldığı bir hazırlık toplantısı gerçekleştirilmiştir. Proje çerçevesinde, Berlin’in ilçe belediye yöneticileri, 4 haftalık bir program dahilinde seçtikleri partner şehir ve belediye hakkında bilgi sahibi olma fırsatını yakaladılar. Partner Belediyeler tarafından, katılımcıların çalıştıkları departmanlar ve istekleri doğrultusunda organize edilen toplantılardan ve kültürel gezilerden oluşan bir program hazırlandı.

3. KÜLTÜRLERARASI SANAT DİYALOGLARI DAHİLİNDE YAPILAN İŞBİRLİKLERİ

1-10 Haziran 2012, Beyoğlu/İstanbul

3. Kültürlerarası Sanat Diyalogları Festivali kapsamında, Mitte Belediyesi aracılığıyla gençlerden oluşan Zirkus International Akrobasi ve Dans Grubu 2 gün boyunca festival alanında belli saatlerde akrobasi gösterilerini ve dans performanslarını sergilediler.

 

LOCALS GO EUROPE AB MOBİLİTE PROJESİ

2-29 Eylül 2012, Berlin/Mitte

Yerel Yönetimler Avrupa’da AB Leonardo da Vinci hareketlilik projesi, Berlin’in 12 ilçe Belediyesinin ortak projesidir. Berlin’in ilçelerinin birbiri ile koordineli çalıştığı bu projede 8 Avrupa şehrinden de partnerleri yer almaktadır. Bunlar: Beyoğlu/İstanbul, Bozen/Bolzano-İtalya, Roma-İtalya, Brüksel, Frankreich/Paris, Stettin/Polonya, Liverpool/İngiltere, Amstelveen/Amsterdam-Hollanda’dır. Beyoğlu Belediyesi bu projeye kardeş kenti Berlin-Mitte sayesinde partner olmuştur.

Berlin’in İlçe Belediyeleri çalışanları bu 7 farklı Avrupa ülkesindeki 8 şehir arasından merak ettikleri, hizmetleri hakkında bilgi almak istedikleri ve tecrübe alışverişinde bulunmayı arzu ettikleri belediyeyi seçerek 1 ay boyunca ilgili departmanın çalışmaları hakkında bilgi aldılar ve şehri tanıdılar.

Beyoğlu’nu tercih edip, Beyoğlu’na gelen yöneticiler Berlin’in 4 farklı ilçe belediyesinden gelmekteydi. Projeye katılımcıları;  gençlik, sağlık, entegrasyon ve kentsel gelişim konularında uzman 5 kişiden oluşmaktaydı. 4 hafta boyunca hem Beyoğlu Belediyesi’nin hizmetlerini hem Beyoğlu ilçesini tanıyan proje katılımcıları bunun dışında birçok STK, kültür kurumu ve bakanlıkların İstanbul’da bulunan müdürlükleri ile toplantılar gerçekleştirdiler ve bu sayede Türkiye’deki yerel yönetimler sistemini de yakından tanıma fırsatı buldular.

LOGO! LEONARDO DA VİNCİ PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI

14-15 Şubat 2013

Berlin-Mitte Belediyesi’nin gerçekleştirmekte olduğu Logo AB Projesi’nin 14-15 Şubat’ta gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Beyoğlu Belediyesi Dış İlişkiler biriminden katılım sağlandı. Berlin’in ilçe Belediye Başkanlarının da katılımıyla gerçekleşen toplantıda 1 ay boyunca Berlin’in 12 ilçe belediyesinden proje ortakları olan Liverpool, Bozen, Roma, Beyoğlu, Paris, Stettin, Amstelveen ve Brüksel Belediyelerine giden ve bu yerler ve belediye hizmetleri hakkında bilgi sahibi olan katılımcılar edindikleri tecrübeleri aktarmak ve gittikleri şehir ya da ilçeleri tanıtmak amacıyla sunumlarını gerçekleştirdiler. Sözkonusu proje çerçevesinde Beyoğlu’na gelen katılımcılar mutluluk ve memnuniyetlerini dile getirdiler. Berlin Belediyeleri proje koordinatörleri önümüzdeki yıllarda da projeyi devam ettirmeyi arzu ettiklerini yinelediler.

Kinderschutzbund Berlin Kurumu Resmi Ziyareti

29-31 Mayıs 2014

Kardeş belediyemiz Berlin-Mitte Belediyesi aracılığı ile Kinderschutzbund Berlin Kuruluşu için çalışan ilkokul ve anaokul öğretmenlerinden ve pedagoglardan oluşan 53 kişi 29-31 Mayıs tarihleri arasında Beyoğlu’nda ağırlanmıştır, Semt Konaklarımızı ve Beyoğlu’ndaki okul ziyaretlerini içeren verimli bir program gerçekleştirmişlerdir.

Berlin-Mitte Belediyesi Gençlik Değişim Projesi

2-11 Temmuz 2014

Beyoğlu ve Berlin Mitte Belediyesi gençlik değişimleri kapsamında 2-11 Temmuz 2014 tarihleri arasında Kardeş Kent Berlin Mitte ilçesinden gençler Beyoğlu’nda ağırlanmış ve Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi öğrencileri ile birçok atölye çalışmaları ve geziler gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca, 17-25 Temmuz 2014 tarihleri arasında da Beyoğlu’ndan gençler Berlin Mitte Belediyesi tarafından Berlin’de ağırlanmıştır. Bu program kapsamında atölyeler, farklı gençlik merkezleri ziyaretleri ve gezi programları gerçekleştirilmiştir.

 

YAPILAN ZİYARETLER

ALMANYA BERLİN-MİTTE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ BEYOĞLU BELEDİYESİ’Nİ ZİYARETİ

22 Mart 2011, Beyoğlu/İstanbul

Almanya Berlin-Mitte Belediye Meclis Üyesi Bilkay Öney, Bremen Wurthemberg’den Murat Kalmış 22 Mart 2011’de Başkan Demircan’ı makamında ziyaret etti.  Samimi bir sohbet ortamında geçen toplantıda kardeş belediyemiz Berlin-Mitte Belediyesi ile önümüzdeki süreçte gerçekleştirilebilecek özellikle gençlik projelerinden, kültür ve sanat, politika ve Almanya’da yaşayan Türklere kadar birçok konu üzerine görüşme gerçekleştirildi.

1. BERLİN-İSTANBUL FESTİVALİ

28 Mayıs-2 Haziran 2011, Berlin/Almanya

1. Berlin-İstanbul Festivali, 28 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Berlin Potsdamer Meydanı’nda gerçekleştirildi. Festivalin amacı Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliklerini arttırmak ve dostluğu güçlendirmekti. Festival Kültürlerarası Diyalog Forumu Derneği (FID) tarafından, Berlin Mitte Belediye Başkanı Christian Hanke ve Beyoğlu Belediye Başkanı desteğiyle gerçekleştirilmiştir. Başkan Demircan ve Başkan Hanke festivalin açılışına katılmış ve açılış konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir. Festival Potsdamer Platz’da 4 gün boyunca Türk ve Almöan birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiş ve büyük ilgi görmüştür.

 

BERLİN-MİTTE SEMTİ’NDEN GELEN HEYETİN BEYOĞLU ZİYARETİ

2-5 Ekim 2012, Beyoğlu/İstanbul

2-5 Ekim tarihlerinde kardeş Belediyemiz, Berlin-Mitte Wedding Semti Kardeş Derneği, İstanbul’a kültürel ve resmi ziyarette bulundu. Resmi ziyaretleri kapsamında Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Özcan Tokel’e nezaket ziyaretinde bulundular ve Beyoğlu Belediyesi’nin son dönemdeki çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

2. BERLİN-İSTANBUL FESTİVALİ

25-28 Mayıs 2012, Berlin/Almanya

2. Berlin-İstanbul Festivali 2012 yılında da bir önceki sene olduğu gibi Berlin Potsdamer Meydanı’nda gerçekleşti. Festival Kültürlerarası Diyalog Forumu Derneği (FID) tarafından 25-28 Mayıs 2012 tarihlerinde organize edilmiştir. Açılışa, Berlin Mitte Belediye Başkanı Christian Hanke Beyoğlu Belediye Başkanı, Berlin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Başkonsolos Mustafa Pulat, FID Başkanı Ercan Karakoyun ve birçok davetli ve ziyaretçi katılmıştır.

Festival kapsamında, geleneksel Türk ve Alman sanatı, kültürü, dansı ve yemekleri tanıtılmıştır. Türkiye’den birçok sanatçı kendilerini tahsisi edilen standlarında sanatlarını icra etti. Festival 10.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

BERLİN-MİTTE BELEDİYESİ SOSYAL HİZMET UZMANLARI RESMİ ZİYARETİ

9-13 Eylül 2013, Beyoğlu/İstanbul
Kardeş Belediyemiz olan Berlin’in Mitte İlçesi Belediyesi Gençlik Merkezi çalışanları ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan Gençlik Merkezi Gençlik Projeleri Koordinatörü Oliver Knaute önderliğindeki 10 kişilik heyet Beyoğlu Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi almak ve önümüzdeki süreçte gerçekleştireceğimiz gençlik projeleri hakkında istişare etmek üzere Beyoğlu’nda ağırlandı. Bu ziyaret çerçevesinde, heyet Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Semt Konakları, Kefken Çevre ve Yaz Kampı ve Alman Lisesi’ni ziyaret ettiler, birçok verimli toplantı gerçekleştirdiler. Bu ziyaret iki belediyenin önümüzdeki süreçte gerçekleşmeyi öngördükleri projelerini somutlaştırabilmelerini sağladı.

BEYOĞLU-MİTTE BELEDİYESİ GENÇLİK DEĞİŞİM PROJESİ

28 Eylül-9 Ekim 2013, Beyoğlu/Istanbul

Beyoğlu ve Mitte Belediyesi arasında yürütülen işbirlikleri çerçevesinde, 28 Eylül- 9 Ekim 2013 tarihleri arasında Gençlik Değişim Projesi gerçekleştirildi. Bu kapsamda Mitte’den gelen 10 genç ve 3 sorumlu 7 gün boyunca Kefken Çevre ve Yaz Kampı’nda, 5 gün boyunca da İstanbul’da ağırlandı. Proje dahilinde Türk gençleri ile bahçe düzenlemesi ve fotoğrafçılık workshopları gerçekleştiren Mitte’li gençler güzel havanın tadını çıkardı. Workshopların yanı sıra birçok geziye de katılan gençler birlikte çok güzel zaman geçirdiler. Projenin Berlin ayağı ise 2014 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilecek.

10-13 KASIM 2016, BERLİNİST BERLİN İSTANBUL TÜRK FİLM GÜNLERİ

10-13 Kasım 2016 tarihlerinde arasında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ve Yunus Emre Berlin Enstitüsü’nün destekleriyle Beyoğlu Belediyesi tarafından Berlin’de ‘‘BERLİNİST’’Berlin – İstanbul Türk Film Günleri gerçekleştirildi. Berlin Türk Film Günleri, yönetmen Çağan Irmak’ın ‘Benim Adım Feridun’ adlı filminin Kulturbrauerei’deki gösterimiyle başladı.

BERLİN Uyum Senatörü Dilek Kolat, film günlerini Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Balcı ve festival direktörü Murat Tosun ile birlikte açtı. Açılışa oyuncu Tuğba Ünsal, yazar ve müzisyen Tuna Kiremitçi, yönetmen Reis Çelik, Atalay Taşdiken ve Sabahattin Çetin de katıldı. Üç gün boyunca çeşitli belgeseller ve film gösterimleri gerçekleştirildi.