Yeni AKM binasında devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Yıldız, “AKM’nin genel inşaatının yüzde 25’i, kaba inşaatının ise yüzde 85’i tamamlandı” dedi.

Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla geçen yıl 10 Şubat’ta atılan yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yapımı hızla devam ediyor. İlk AKM’nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu’nun imzasını taşıyan merkezde 13 katın yapımı tamamlandı. Beş  bloktan oluşacak merkezde tiyatro ve opera salonlarının olduğu bölümün kaba işçiliği bitti. Yeni AKM’de olacak hareketli sahnenin yapımına ise devam edilirken alt katlarda elektrik ve mekanik ince işler yapılıyor.  800 kişinin çalıştığı AKM inşaatında 4 katlı kapalı otopark da tamamlandı.

BEYOĞLU KÜLTÜR SANAT ANLAMINDA YENİ BİR MEKAN KAZANACAK

Çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AKM’nin tamamlandığında dünyanın sayılı kültür ve sanat merkezlerinden biri olacağını belirterek, “Yeni AKM’nin genel inşaatının yüzde 25’i, kaba inşaatının ise yüzde 85’i tamamlandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da yeni AKM inşaatını yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanımız yakın çevresine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında burada etkinlik sahnelemeyi düşündüklerini belirtti. İnşaat hızlı şekilde devam ediyor. Bölgemizde bulunduğu için buranın inşaatını yakından takip ediyoruz. Burası tamamlandığında Beyoğlu kültür sanat anlamında yeni bir mekan kazanacak. Bu mekan Taksim Meydanıyla bütünleştiğinde muhteşem görüntüsü insanları buraya çekecek. Burası gençlerin buluşma noktası olacak” dedi.