Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede pandemi nedeniyle sekteye uğrayan iki ülke arasındaki işbirliklerinin yeniden güçlendirilmesi için atılabilecek adımlar görüşüldü.

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman Beyoğlu Belediyesine nezaket ziyaretinde bulundu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Başkonsolosu Gaman’ı makamında ağırladı.
Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, pandemi nedeniyle sekteye uğrayan iki ülke arasındaki işbirliklerinin yeniden güçlendirilmesi için atılabilecek adımlar görüşüldü. Toplantıda ayrıca Ukrayna’nın Çornomorsk Şehri ile Beyoğlu arasında bulunan kardeş şehir anlaşmasının, Ukrayna’nın diğer şehirleriyle de imzalanması için çalışma yapılarak ikili bağları daha da geliştireceği vurgulandı.

“GEZEGENİN YEŞİLLENDİRİLMESİ” PROJESİ KONUŞULDU
Başkan Yıldız, Ukrayna hükümetinin dünyanın dört bir köşesine 100 milyon ağaç dikmeyi hedefleyen “Gezegenin Yeşillendirilmesi” projesi kapsamında Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski ve eşi Olena Zelenska Hanımefendi’nin Sayın Emine Erdoğan ile Beyoğlu’nda ağaç dikimi etkinliğine ev sahibi yapmaktan memnuniyet duyacağını ifade etti. Başkonsolosu Gaman da, ağaç dikiminin gerçekleştirileceği yere “Ukrayna Dostluk Parkı” adının verilebilirse bundan büyük memnuniyet duyacağını ifade etti.

BEYOĞLU’NDA UKRAYNALI TURİSTLERİ AĞIRLAMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUM
Toplantıda turizm alanında olumlu düzeyde olan ikili ilişkilerin daha da genişletilmesi için yapılabilecek çalışmalar da görüşüldü. 2020’de yaklaşık 1 milyon Ukraynalı turist Türkiye’yi ziyaret ederken, Ukrayna’yı ziyaret eden Türk turist sayısı 300.000’i bulduğu belirtildi. Bu sayıların pandeminden sonra artmasının öngörüldüğü ifade edildi. Beyoğlu’nda Ukraynalı turistleri ağırlamaktan memnun olduğunu dile getiren Başkan Yıldız, Turizm, kültür, sanat, ticari ve siyasi ilişkilerin artarak devam etmesini temenni ettiğini söyledi. Başkan Yıldız, yakın zamanda Ukrayna’dan bu alanlarla ilgili çok önemli ziyaretlerin gerçekleşeceği bilgisini paylaşarak, iş dünyasından yatırımcıları bir araya getirmek için destek vermekten mutluluk duyacağını söyledi.

UKRAYNA-OSMANLI İLİŞKİLERİ OLDUKÇA ZENGİN VE GÜÇLÜYDÜ
Ukrayna ile Türkiye arasındaki tarihi bağların çok güçlü olduğunu ifade eden Başkonsolos Gaman, birçok gerçeğin arşivler incelendikçe yeni ortaya çıktığını belirtti. Başkan Yıldız ise, Ukrayna- Osmanlı ilişkilerinin oldukça zengin ve güçlü olduğunu bildiklerini dile getirdi. 1919 yılında kurulan Ukrayna’yı tanıyan ilk devletlerden birinin Osmanlı olduğunu belirten Başkan Yıldız, elçilik binasının da bir zamanlar Beyoğlu’nda bulunduğunu söyledi.