Haliçport olarak bilinen Tersane İstanbul’un büyük bölümünün 1 yıl içinde hizmet vermeye başlayacağını belirten Başkan Yıldız, “Aileler, gençler burada çalışma imkanı bulacak. Burada 15 bine yakın gencimiz iş imkanına kavuşacak” dedi.

Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 23 Şubat’ta atılan Tersane İstanbul Projesi’nde çalışmalar sürüyor. 280 bin metrekare alana inşa edilen projeyi yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız çalışmalar hakkında bilgi verdi. Projenin her aşamasını takip ettiklerini belirten Başkan Yıldız, inşaat alanındaki eski binaların aslına uygun şekilde restorasyonunun da devam ettiğini söyledi.

HALKIN DENİZLE BULUŞMA NOKTASI OLACAK

Tersane İstanbul’un, Türkiye’nin ve İstanbul’un kültür turizmi açısından önemli bir merkezi olacağını dile getiren Başkan Yıldız, “İstanbul’a ve Beyoğlu’na büyük katkı sağlayacak proje, kente yeni müzeler, konser, tiyatro ile sinema salonları, kültür merkezleri, iş alanları, gibi birçok farklı alan kazandıracak. Proje özellikle de Beyoğlu’nun tam bir turizm merkezi haline gelmesini sağlayacak. Burası yeşil bir alan ve halkın denizle buluşma noktası olacak. İstanbul halkı deniz kenarından istifade edeceği büyük bir meydana kavuşacak. Bu alan halkla iç içe bir mekan olarak tasarlandı. İnsanlar buradaki cafeteryalarda simit yiyerek çayını, kahvesini içerek Tarihi Yarımadayı izleyebilecek. Alan içinde mesire alanları, park ve bahçeler, müzeler, kültür merkezleri, kütüphane, oteller, tiyatro ile sinema salonları, sergi alanı, 5 bin 700 araç kapasiteli kapalı otopark, dükkanlar olacak. Yurt içi ve yurt dışından binlerce misafir gelip burayı ziyaret ederek, alışverişlerini yapabilecekler. Tersane İstanbul bu anlamda Türkiye’nin en büyük turizm yatırımlarından birisi” dedi.

HALİÇ’İN TARİHİ DOKUSU KORUNUYOR

Başkan Yıldız, alanda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini de belirterek, “Çürümeye yüz tutmuş yapılar yeniden ayağa kaldırılıyor ve tarihi yapılar muhafaza ediliyor. Bu şekilde Haliç’in tarihi dokusu da korunmuş oluyor. Projede asla yüksek yapı yapılmıyor. Bu alandaki bütün tarihi yapılar aslına uygun restore ediliyor. Tarihi doku korunarak, muhafaza edilerek bir kültür anlamında miras korunmuş olacak ve turizme kazandırılacak. Mart ayında bir ünite çalışması tamamlanacak. Tersane İstanbul’un büyük bir kısmı 1 yıl içerisinde tamamlanıp halkımız ve turizmin hizmetine sunularak hizmet vermeye başlayacak. Aileler, gençler burada çalışma imkanı bulacak. Burada 15 bine yakın gencimiz iş imkanına kavuşacak” ifadelerini kullandı.