Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin önemli duraklarından birisi olan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından hizmete açıldı.

Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin önemli duraklarından birisi olan ‘Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Beyoğlu’nun kültür sanat hayatına yeni bir ivme kazandıracak olan merkez düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile kültür ve sanat camiasından temsilciler de katıldı. İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun müzik dinletisi ile başlayan törende, Beyoğlu Kültür Yolu Projesi tanıtım filmi yayımlandı. 35 gün gibi kısa bir sürede restorasyonu tamamlan merkezde, 110 kişilik bir tiyatro salonu, 97 kişilik bir cep sineması, 140 metrekarelik çok amaçlı bir salon ve iki küçük sergi salonu bulunuyor.

BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU PROJESİ

Açılışta konuşan Bakan Ersoy, “Türkiye’nin ve tüm dünyanın ihtiyacı olan normalleşme sürecine geçmiş bulunuyoruz. Bu sürecin başlangıcında da böyle bir açılışla, kültürde de normalleşmeye örnek olan bir açılışla da denk getirdiğimiz için ayrıca mutluyum. Biliyorsunuz, Galataport’un nisan ayında açılması gerekiyordu ama maalesef gemilerin salgın sürecinde olumsuz etkilenmesi nedeniyle açılış ertelendi. Ama Galataport ve AKM projeleri ile birlikte biz Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bakan yardımcıları ile birlikte bu projeyi daha da etkin bir hale getirelim, hem Beyoğlu, hem İstanbul, hem kültür, hem turizme güzel bir çalışma yapalım dedik ve Beyoğlu Kültür Yolu Projesini tasarladık. Biz bu projeyi yılbaşından önce tasarladık ve çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Proje Galataport ile başlıyor. Galataport’un cruise dışında bir özelliği de etkinlik alanları olması. Sadece yabancı gemilere hitap etmiyor, İstanbullunun yeni çekim merkezi olacak birçok etkinlik alanını da içinde bulunduruyor. Hem yerli hem yabancı turist profilini çeken bu cazibe noktasının, İstanbul’da bir zamanların en popüler merkezlerinden biri olan Beyoğlu’na aktarılması üzerine bir proje gerçekleştirdik” dedi.

GALATA KULESİ MÜZE OLUYOR

Proje kapsamında Galatport’taki cazibe alanını, Galata Kulesi ile birleştireceklerini dile getiren Ersoy, “Galata Kulesi biliyorsunuz, Ceneviz yangın kulesi aslında ve İstanbul’un ilk özgün meydanlarından da biri. Bunu hem bir cazibe noktası hem de Galata Kulesi’ne çıktığınız zaman İstanbul’un cazibe noktalarını, kültür ve arkeolojik değerlerini çok güzel bir şekilde hakim olduğunuz noktalardan biri. Biz Galata Kulesi’nde de bu hafta itibarıyla projeyi tamamladık, Haziran sonuna kadar restorasyon ihalesini tamamlayacağız. Çok hızlı bir şekilde, 15 Eylül tarihinde Galata Kulesini hizmete alacağız. Galata Kulesi’nin içeriğini değiştiriyoruz. Artık sadece Galata Kulesi olmayacak, Galata Kulesi’nin içinde biliyorsunuz, kafeterya restoran, çalışma ofisleri bulunuyor. Galata Kulesi’nin özüyle bağdaşmayan tüm bu alanları dışarıya çıkarıyoruz. ve kuleden gözlemlediğiniz bütün o cazibe noktalarının içeride tüm detaylarını göreceğiniz bir müze haline getireceğiz. Meydanda gerekli kamulaştırmaları da yapıp, Ceneviz Meydanı’na eski özelliğine katacağız. Oradaki yokuşu da doğal bir amfi şeklinde düzenleyip, kültür aktiviteleri merkezi haline getireceğiz. Yani artık orası bir kültür meydanı haline gelecek.” şeklinde konuştu.

ATLAS SİNEMASI TÜRKİYE’NİN İLK SİNEMA MÜZESİ OLACAK

Atlas Pasajı ve Sineması ile ilgili yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Ersoy, “Eylül sonuna kadar buradaki renovasyon çalışmamızı da bitiriyoruz. Türkiye’nin ilk sinema müzesini Eylül ayı itibarıyla hizmete alıyoruz. Oranın çok güzel bir sinema salonu var, oranın da restorasyonunu tamamlıyoruz. Artık Yeşilçam ve Türk Sinemasının galalarını Beyoğlu’nda gerçekleştireceğiz. Atlas Pasajı’nın, Atlas Sinemasının önünden, Beyoğlu’na bir kırmızı halı atacağız. Hem sinema müzesi olacak, hem de içinde çok amaçlı kullanılacak bir salon yarattık. Emek Sinemasının da çok güzel bir salonu var, orayla da görüşüyoruz, inşallah orayı da aktif bir şekilde Devlet Tiyatroları ve Özel Tiyatroların kullanabileceği bir hale getireceğiz. İstiklal Marşı şairimizin son yıllarını geçirdiği Mısır Apartmanını da Mehmet Akif Ersoy Müze Evi haline getiriyoruz. İnşallah vefat ettiği gün olan 27 Aralık’ta açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.

35 GÜNDE RESTORASYONU TAMAMLANDI

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi çalışmalarında çok hızlı hareket ettiklerini ifade den Ersoy, ” 35 gün gibi bir sürede restorasyonu tamamladık. Burada bizim 110 kişilik bir tiyatro salonumuz var, 97 kişilik bir cep sinemamız var. Cep sinemasında gündüzleri çocuk filmleri, akşamları ise kısa metrajlı sanat filmlerine ağırlık verilecek. Girişte 140 metrekarelik çok amaçlı bir salonumuz var. Bunu da galerilere, sergilere, sanatçılara tahsis edeceğiz. İki de küçük salon var. Bu şekilde, söz verdiğimiz gibi inşallah Beyoğlu Kültür Yolu Projesini yıl sonuna kadar tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

İSTİKLAL CADDESİ BÜTÜN KÜLTÜRLERİN KENDİLERİNİ VAR ETTİKLERİ YERDİR

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ise Beyoğlu’nun tarihten bu yana kültürün, sanatın ve turizmin merkezi olduğuna işaret ederek, “Beyoğlu Belediyesi olarak Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’ne her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. İstiklal Caddesi tarih boyunca bütün medeniyetlerin ve kültürlerin kendilerini var ettikleri bir yerdir. İstiklal Caddesi’nde farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının, farklı medeniyetlerin, inançların kendilerini kah sanat eserleriyle kah mimari eserleriyle var ettiklerini görebiliyoruz. Kültürün ve sanatın Endülüs’te, Semerkant’ta, Buhara’da nasıl zirve yaptığını gördük ve şahit olduk. O büyük kültürün ve medeniyetin, farklı kültürleri, medeniyetleri de harmanlayarak Beyoğlu’nda var olduğunu, bundan sonra da var olacağını ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.