Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin restorasyonunun 7 Haziran’da bitirilmesinin planlandığını belirten Başkan Yıldız, “Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nde önemli bir durak olacak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde çalışmalar sürüyor. İstiklal Caddesi’nde Tünel’de bulanan 77 yıllık binanın 7 Haziran’da açılması için işçiler yoğun şekilde çalışıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, restorasyon çalışmasında gelinen son noktayla ilgili açıklamalarda bulundu.

KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK İSTANBULLULARA HİZMET VERDİ

1943 yılında inşa edilen binanın 1993 yılına kadar Beyoğlu Evlendirme Dairesi olarak kullanıldığını belirten Başkan Yıldız, “Bina 1993 yılında da anayasa hukukçusu ve siyaset bilimcisi Tarık Zafer Tunaya’nın adının yaşatılması için kültür merkezine dönüştürüldü. 2017’ye kadar kültür merkezi olarak İstanbullulara hizmet verdi. Kültür merkezinde uzun yıllar fotoğraf sergileri, sempozyumlar, şiir dinletileri, tiyatro ve film gösterimleri yapıldı. Bir kaç zamandır kapalı durumdaydı. “diye konuştu.

BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU PROJESİ’NDE ÖNEMLİ BİR DURAK OLACAK

Başkan Yıldız, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından eski haline dönüştürülecek şekilde restore edildiğini de ifade ederek, “Restorasyon çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor. Daha önceden Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’la burada incelemelerde bulunmuştuk. Beyoğlu Belediyesi olarak biz de buranın yeniden restore edilmesine katkı verdik. Çevre ve peyzaj düzenlemelerini uyguluyor ve yakından takip ediyoruz. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nde önemli bir durak olacak. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin restorasyonu tamamlandığında içerisinde 150 kişilik sinema salonu, 95 kişilik tiyatro ve 3 sergi salonu ile üst katta da çok amaçlı daha çok söyleşiler için kullanılabilecek bir salon olacak” şeklinde konuştu.

RESTORASYONUN 7 HAZİRAN’DA BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR

Tarık Zafer Tunaya Kültür ve Sanat Merkezi’nin restoresiyle ilgili küçük dokunuşların kaldığını anlatan Başkan Yıldız, “Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin restorasyonunun 7 Haziran’da bitirilmesi planlanıyor. Galata Mevlevihanesi’ne komşu olan kültür merkezi açıldığında birçok misafire kültür hizmeti verecek ve bu sokak yine canlanacak” ifadelerini kullandı.