Tarihçi-yazar Kemal Karpat ölümünün birinci yıldönümünde Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen, ‘Dağı Delen Irmak’ paneli ile anıldı. Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirilen panelde dostları ve öğrencileri Kemal Karpat hocayı ve bıraktığı mirası anlattı.

Tarihçi-Yazar Kemal Karpat, vefatının birinci yıldönümünde Beyoğlu’nda düzenlenen ‘Dağı Delen Irmak’ paneli ile anıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirilen panel Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Selman Kayabaş’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde Kemal Karpat’ın iki öğrencisi Wisconsin Üniversitesi Türk Etüdleri Merkezi Başkanı Deniz Balgamış ve Tarihçi Yazar Kaan Durukan ‘Dağı Delen Irmak’ın hikayesini katılımcılarla paylaştı. Programda, belgesel gösteriminin ardından Prof. Dr. Karpat’ın kişisel eşyalarından oluşturulan sergi de katılımcıların beğenisine sunuldu.

BU TOPRAĞIN ÇOCUKLARI KEMAL KARPAT HOCAMIZI UNUTMAYACAK

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Biz Beyoğlu Belediyesi olarak Kemal Karpat Hocamızın gençler tarafından daha iyi tanınması, eserlerinin, yazmış olduğu kitapların toplum tarafından iyi bilinmesi her şeyden önce kişiliğinin, mücadelesinin, bu toprağın insanı olma konusundaki hassasiyetini ve bu uğurda verdiği mücadeleyi anlatmak için bu etkinliği düzelmedik. Hocamız Nehir Söyleşi kitabında, dağı delen ırmak olarak bu mücadeleyi ifade ediyor. Bu mücadeleyi veren insanların hayat hikayesi olarak ifade ediyor. Sayısız makale, kitabı Türk ilim hayatına hediye etti. Ben inanıyorum ki bu toprağın çocukları Kemal Karpat hocamızı unutmayacaklar” dedi.

TÜRK GENÇLİĞİNE ÖNEMLİ HİZMETLERİ OLDU BUNDAN SONRA DA OLACAKTIR

Başkan Yıldız, “Bizde Beyoğlu Belediyesi olarak İstanbul’un kalbi Emek Sinemasında onun Amerika’daki talebeleri ve şimdi hocalık yapan hocalarımızın dilinden Kemal Karpat hocamızı dinleyeceğiz. Kendisini Türk irfanına, Türk tarihine adayan Kemal Karpat hocamızın inanıyorum ki Türk gençliğine önemli hizmetleri oldu bundan sonra da olacaktır. Biz de Beyoğlu Belediyesi olarak ev sahipliği yaptığımız organizasyonda Kemal Karpat hocamızı rahmetle analım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOK DEĞERLİ BİR HOCAMIZDI

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan da programda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Kemal Hocamız, 100 yaşına kadar yaşamış olmasına rağmen son anına kadar ilk günkü şevk ile ilim ve irfan için Devlet-i Aliyye’nin mirasını ve şanlı milletimizin medeniyet anlayışını tüm dünyaya aktarabilmek için çabaladığına hepimiz şahidiz. Böyle bir bilim insanına sarf edilebilecek tüm sözler, fevkalade eksik kalacaktır. Kemal Karpat, Cumhuriyet ile yaşıt, onunla büyümüş ve çok değerli bir hocamızdı” şeklinde konuştu.

SOHBETLERİNİ ÇOK ÖZLÜYORUM

Panel öncesinde yaptığı kısa konuşmada zaman zaman duygusal anlar yaşayan Kemal Karpat hocanın yeğeni Medeni Karpat, “Diyecek çok şey var, sohbetlerini çok özlüyorum. Ben akademisyen değilim, katılımcılar anlatacaklardır. Kendisiyle çok sık sohbet ettik, son zamanlarında. Benimle seyahat etmeyi çok severdi, bende onun sohbetlerini severdim” diye konuştu.

HOCAM, GENÇLERİ VE ÇOCUKLARI ÇOK SEVERDİ

Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Wisconsin Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Deniz Balgamış, Beyoğlu Belediyesine hocası Prof. Dr. Karpat konulu bir etkinliğin Türkiye’nin özel bir salonunda düzenlendiği için teşekkür ederek, “Hocam, gençleri ve çocukları çok severdi bugün günün erken saatlerinde İmam Hatipli çocukların mezarı başında Kuranı Kerim okuması çok önemli ve özeldi. Çok duygulandım ve mutlu oldum” dedi.

RAHMETLİ HOCADA BÜYÜK BİR AZİM VARDI

Tarihçi-yazar Kaan Durukan ise yaklaşık 10 sene Prof. Karpat ile haftada en az 3-4 kere görüştüklerini belirterek, “Kemal Hocam benim sadece öğretmenim değil, aynı zamanda da çok yakın bir arkadaşımdı. Her ölüm erken ölümdür, Allah bütün akademisyenlere böyle güzel hatırlanmayı nasip etsin. Değerli hocalarımızın acı kayıplarından sonra tek tesellimiz dolu dolu bir hayat geçirmeleridir. Son derece verimli, ideallerine uygun hayat yaşamalarıdır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, konuklara çiçek takdim etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.