Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında “Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihine Yolculuk” sergisi Taksim Meydanında açıldı. Serginin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Gülal, “Fuat Sezgin hoca bizim tarihimiz. Hem İslam bilim tarihimiz hem Türk bilim tarihi adına çok önemli hizmetler vermiş gerçek bir kıymet” dedi.

  Beyoğlu Belediyesi,  İslam bilim tarihi alanında üretilmiş değerlerimizi gün yüzüne çıkartarak tüm dünyaya tanıtan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in vefatının birinci yıl dönümünde “Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihine Yolculuk” fotoğraf sergisi düzenledi. Taksim Meydanı’nda düzenlenen serginin açılışına Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Kübra Gülal, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Rıdvan Duran ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  “FUAT SEZGİN HOCA BİZİM TARİHİMİZ”

  Sergi Açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Kübra Gülal, “Her şeyden önce Sayın Cumhurbaşkanımıza, Fuat Sezgin hocamıza olan bu vefasından dolayı bu hassasiyetinden dolayı sonsuz minnetlerimizi sunuyoruz. Fuat Sezgin hoca bizim tarihimiz. Hem İslam bilim tarihimiz hem Türk bilim tarihi adına çok önemli hizmetler vermiş gerçek bir kıymet. Biz zaman zaman kendi aramızda onu tanıdıkça sohbetlerimizde hep şunu dile getiriyoruz, bu bir Avrupalı bir değer olsaydı bugün dünya Fuat Sezgin’den bahsediyor olacaktı. Bizde Türkiye Cumhuriyeti olarak 2019 yılının Fuat Sezgin hocamıza adanmış olmasını bir vesile kılarak onu daha çok insanımıza anlatmak vatandaşlarımıza tanıtmak adına Beyoğlu Belediyesi olarak Sayın Cumhurbaşkanlığımızın da himayesinde bu Taksim Meydandaki açık alan sergimizi uygulamak istedik. Sayın Haydar Ali Yıldız başkanımızın bu konuda çok ciddi hassasiyetleri vardı. Özellikle bu işin en hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza en sağlıklı bir şekilde ulaştırılması adına biran önce bizden bu işi organize etmemizi sergiyi ortaya çıkarmamızı istediler. Bizde bugün açılışını yapma fırsatı bulduk inşallah bayram öncesi herkesi Taksim’i ziyaret eden bayram ziyaretleri için İstanbul’a gelecek olan misafirlerimize de bu alanda bir hizmet sunmuş olacağız. Herkesi buraya davet ediyoruz. Fuat Sezgin hocamızı anlamaya bilmeye hissetmeyi davet ediyoruz” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

  Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Müslümanlara özgüven tekrar özgüven getirdiğini belirten Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Rıdvan Duran, “Fuat Sezgin hocamızı, bilim tarihinde Müslüman bilim adamlarının kütüphane raflarında kaybolmuş isimlerini eserlerini tekrar dünya gündemine İslam Alemi gündemine sokan kişi olarak biliyoruz. Biz bu konuda kendisine müteşekkiriz. Müslümanlara tekrar özgüven getirdi. Çünkü özellikle Ortaçağda Avrupa’nın karanlık içerinde olduğu dönemde İslam dünyasında çok büyük aydınlanmalar vardı. Bunları gün yüzüne çıkaran kişi Fuat Sezgin hocamızdı. En büyük teşekkürü Fuat Sezgin hocamızı Dünyanın gündemine Türkiye’nin gündemine getiren Cumhurbaşkanımıza ediyoruz. Kendisini Almanya’dan ülkemize getirdi. Kitaplarını eserlerini getirdi ve Gülhane parkında bir kütüphane ve bir müze kurdurdu Fuat Sezgin hocamıza. Biz kendisine de bu konuda müteşekkiriz” şeklinde konuştu.    

  Konuşmaların ardından Prof. Dr. Fuat Sezgin sergisi Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Kübra Gülal ve beraberindekilerce Taksim Meydanında açıldı.