Koronavirüs salgını nedeniyle inşaatına 15 Mart’ta ara verilen Taksim Camisi’nde çalışmalar yeniden başladı. Cami çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Başkan Yıldız, Taksim Cami’nin İstanbul ve Taksim Meydanı’na önemli bir değer katacağını söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle inşaatına ara verilen Taksim Camisi’nde çalışmalar yeniden başlıyor. Mimarlar Şefik Birkiye ile Selim Dalaman imzasını taşıyan ve temeli 17 Şubat 2017’de atılan 2 bin 482 metrekare inşaat alanına sahip caminin yapımına koronavirüs salgını nedeniyle 15 Mart’ta ara verilmişti. Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde normalleşme sürecine geçilmesiyle Taksim Camisi’nde de inşaat çalışmaları bugünden itibaren yeniden başladı. Çalışmalar koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyularak sürdürülecek. Cami çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Taksim Cami’nin İstanbul ve Taksim Meydanı’na önemli bir değer katacağını söyledi.

YIL SONUNA KADAR İBADETE HAZIR GELMESİNİ BEKLİYORUZ

Taksim’de yapılan caminin tamamlanmasını büyük bir heyecanla beklediklerini belirten Başkan Yıldız, “Hükümetimizin aldığı kararlar çerçevesinde bugünden itibaren Taksim Camisi’nde inşaat çalışmaları yeniden başlayıp hızlı bir şekilde kaldığı yerden devam edecek. Caminin dış cephe çalışmaları bitti sayılır. Caminin camlarının takılması sürecek. Caminin alt katlarındaki çalışmalar tamamlanmıştı. Çalışmalar başlayınca ince işçilik çalışmalarına devam edilecek. Minarelerin kaplaması da sürdürülecek. Camideki inşaat çalışmaları, koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılacak. Yıl sonuna kadar caminin tamamlanmasını ve ibadete hazır gelmesini bekliyoruz. Taksim Meydanı’nda bir yandan cami bir yandan da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) hızla yükseliyor. Bu iki eser de bölgeye farklı bir kimlik katacak” dedi.