Yapımı devam eden Taksim Cami’ni ziyaret ederek çalışmaları inceleyen Başkan Yıldız, “Caminin dış cephesinde bir yandan da mermer kaplamaları yapılıyor. Arkadaşlarımız caminin tamamlanması için büyük bir gayretle çalışmaya devam ediyorlar. Camiyi inşallah yıl sonuna kadar yetiştirme gayreti içerisindeler” dedi.

Taksim Meydanı’nda 17 Şubat 2017’de temeli atılan ve yaklaşık 2 bin 482 metrekare inşaat alanına sahip caminin yapımı sürüyor. Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman imzasını taşıyan caminin alt katlarındaki kaba inşaat çalışmaları bitti. Caminin ana kubbesinin kapmasıda tamamlanırken küçük kubbelerin kaplamasına devam ediliyor. Kaba inşaatının tamamlandığı camide mermer kaplama çalışmaları devam ediyor. Caminin şantiye alanını ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Taksim Cami’nin yıl sonu ibadete açılması hedeflendiğini söyledi.

“Camiyi yıl sonuna kadar yetiştirme gayreti içerisindeler”

Başkan Yıldız, camide kubbe kaplama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ”Caminin ana kubbesinin kaplaması tamamlandı. İçeride ise sıva çalışmaları devam ediyor. Caminin dış cephesinde bir yandan da mermer kaplamaları yapılıyor. Arkadaşlarımız caminin tamamlanması için büyük bir gayretle çalışmaya devam ediyorlar. Camiyi inşallah yıl sonuna kadar yetiştirme gayreti içerisindeler. Cami tamamlanınca yaklaşık 2 binden fazla kişinin aynı anda namaz kılacağı muhteşem bir eser olacak. Yapılan eser cami alanı olmasının ötesinde otoparkı, kültür-sanat etkinlikleri, atölyeleriyle Taksim’e bambaşka bir zenginlik katacak. Caminin genel olarak kaba inşaatı tamamlanmıştı. Bundan sonra ince işçilikte başlayacak.” dedi.

”Cami tamamlanınca Taksim’e farklı bir güzellik katacak”

Beyoğlu’nun tarih, kültür ve sanatın yer aldığı değerli bir yer olduğunu da ifade eden BaşkanYıldız, ”Burası, bütün dinlerin, farklı inançların, farklı kültürlerin kendini ifade edebildiği bir yer. Taksim Meydanı’nda farklı dinlere mensup ibadethaneler var. Yapılan cami Taksim’e bir ruh, nezaket, zerafet katıyor. Cami tamamlanınca Taksim’e farklı bir güzellik katacak.” şeklinde konuştu.