Suriyeli bir gencin hikayesinin anlatıldığı “Geri Dönüş” (Return) filminin galası, Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Mülteci kampından tersine doğru işleyen kurguyla evine dönen Suriyeli bir gencin hikayesinin anlatıldığı, Gökay Süngü’nün yazıp yönettiği “Geri Dönüş” (Return) filmi, sinemaseverlerle buluştu. The Soul Production’ın yapımcılığını üstlendiği filmin galası, Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Filmde rol alan Dolapdere Big Gang grubu ile şarkıcı Sekine’nin konser verdiği geceye; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Yönetmen Gökay Süngü, filmin oyuncularından Havva Şevval Ergel ve Linet’in yanı sıra sinema ve sanat dünyasından isimler de katıldı.

“KULAKLARIMIZDA HALEP’İN TÜRKÜLERİ VAR”
Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’nun sinema, kültür, sanat ve müzik alanında kıymetli sanatçılara ev sahipliği yaptığını belirterek, “Beyoğlu Belediyesi olarak elimizden gelen imkanlar nispetinde sinema, tiyatro ve müzik sektörüne gerek akademik anlamda gerekse icra edilecek sanat ve performanslar bakımından yardımcı olmaya gayret gösteriyoruz. Halep 100 yıl önce dedelerimizin ikametgahının olduğu bir yer. Oradaki yaşanmışlıklar bize gerçek bir hikaye olarak paylaşıldı. Kulaklarımızda Halep’in türküleri halen var. Suriye’de yaşanan savaş Türkiye’yi de doğrudan etkiliyor. Bu tür felaketlerin yaşanmaması, yaşandığında izlenmesi gereken yol haritası konusunda ve orada yaşanmışlıkların oradaki trajedilerin kamuoyuna, bütün dünya efkarıumumiyesine duyurulması bakımından tabii ki sanat devreye giriyor, sinema devreye giriyor. Burada ciddi bir emek olduğunu ifade etmem gerekiyor” dedi.

“BU AKŞAM GERÇEK BİR KÜLTÜR SANAT AKŞAMI”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, filmin kurgusunu başarılı bulduğunu ifade ederek, “Çok güzel bir film diye düşünüyorum. Bir sanatçının iki kabiliyeti vardır. Bir; sanatçı kabiliyeti. Müzisyendir, aktördür, ediptir ama onun bir kabiliyetinin daha olması lazım, yaşadığı toplumun duygusunu hissetmesi. Bizim milletimiz böyle bir nimettir. Paylaşan, kötülüğü istemeyen, iyiliği isteyen ve zorda olanın yanında olan bir milletiz. Kendimizle iftihar edebiliriz, yanı başımızdaki bu büyük felaketi milletçe göğüsledik. İyilik, tevazu, paylaşmak, kötülere ve bencillere karşı durmak anlamına da geliyor. Onlar kendi çıkarları için bütün dünyayı yakabilirler. Ama biz istesek de yapamayız. Dolayısıyla bu akşam gerçek bir kültür sanat akşamı” diye konuştu.

“UMARIM BURADA İZLETTİKLERİMİZ BÜTÜN DÜNYAYA BARIŞIN İLETİLMESİ ÜZERE BİR ETKİLEŞİM OLUR”
Yönetmen Gökay Süngü ise “Umarım burada size dinlettiklerimiz ve izlettiklerimizle bütün dünyaya barışın iletilmesi üzere bir etkileşim olur. Biz inşallah hep doğru yapan, iyi davranan, yalan söylemeyen, yani doğruyu söyleyen insanlar oluruz. Memlekete, dünyaya hayırlı insanlar oluruz” ifadelerini kullandı.