Türkiye’nin seçkin ressam ve heykeltıraşlarının eserlerinden oluşan ‘Mavi Vatan’ Resim ve Heykel Sergisi Beyoğlu’nda sanatseverlerle buluştu.

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Mavi Vatan’ Resim ve Heykel Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda açılan sergi ilk günden yoğun ilgi gördü. Türkiye’nin seçkin ressam ve heykeltıraşlarının eserlerinden oluşan serginin açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yanı sıra çok sayıda ressam, heykeltıraş ve sanatsever katıldı. Açılışta Başkan Yıldız’a misafirperverliğinden ötürü plaket takdim edildi. Sergi 28 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.
 
TÜRKİYE ÜÇ TARAFI DENİZLERLE KAPLI BİR MAVİ VATANDIR

Serginin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “ Son günlerde Mavi Vatan kavramı burada bulunduğunun çok ötesinde derin anlamlar kattığının hepimiz farkındayız. Çeşitli teoriler vardır. Kara hakimiyeti, deniz hakimiyeti teorileri yüzyıllardır dünya tarihini etkiler. Akdeniz’in son günlerde Mavi Vatan’ımız olması ile ilgili değerlendirmeleri hep birlikte takip ediyoruz. Çok yeni bir kavram değil tarihsel derinliği olan bir kavram. Türkiye üç tarafı denizlerle kaplı olan bir mavi vatandır” dedi. 

 BU SERGİ BEYOĞLU’NA ÇOK YAKIŞIYOR

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise, “Siyasetle, vatan sevgisiyle sanatçılarımız buluşuyor ve bu sergi aynı zamanda Beyoğlu Belediye’sine de çok yakışıyor. Beyoğlu tarihi ile geçmişi ile mavi vatanın kara vatanla birleştiği hepimizin sanatı sevdiği güzelliklerle buluştuğu bir mekan oldu. Bu serginin Beyoğlu’nda açılmasıda ayrıca anlam taşıyor. Mavi vatan vatanımız burada Türk sanatseverinin kararlı olarak durduğunu görüyoruz. İçimizde sanatıyla yaşayan büyük sanatçılarımız hepsi bu sergide var” ifadelerini kullandı.
 
TABLOLARI ÇALIŞIRKEN ÇOCUKLUĞUMA GİDİYORUM

Sergiye karlı Haliç manzarası  tablosu ile katılan Ressam  Cumhur Koraltürk da, “Gemi tabloları çalışıyorum. Denizle ilgili çalışmalar yapıyorum. Mavi Vatan ilginç ve güzel bir isim. Ben de bir tablom ile sergiye katıldım. Buradaki tüm eserleri sevdim. Herkes kendi branşına göre tablolar yapmış. Tablom 1950’li yılların karlı bir Haliç havasını gösteriyor. Tabloları çalışırken çocukluğuma da gidiyorum. İstanbul doğumluyum 81 yaşındayım. Tablolarda yansıttıklarımın çoğunu yaşadım” şeklinde konuştu. 
 
MAVİ VATANI KİMSEYE VERMEYİZ

Sanatsal etkinliklerin ülkemize bütünlük sağladığını belirten Görev Vakfı Başkanı Mustafa Pamukoğlu, “Ulusal kanalın düzenleyip Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı sergiyi çok önemsiyorum. Mavi Vatan’la birleştirmek çok güzel. Mavi Vatan, ülkenin bütünlüğü bekasını anımsatıyor. Mavi Vatan’ı kimseye vermeyiz. Bu tür sanatsal etkinliklerin ülkemize bütünlüğü sağladığını düşündüğümüz için önemsiyoruz” diye konuştu.