Barış Pınarı Harekatı’nı Avrupa’da destekleyen tek ülke olan Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Laszlo Keller, Beyoğlu Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkonsolos Keller’i başkanlık binası girişinde Başkan Yıldız ve belediye personeli alkışlarla karşıladı.

Barış Pınarı Harekatı’nı Avrupa’da destekleyen tek ülke olan Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Laszlo Keller, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ı ziyaret etti. Beyoğlu Belediyesi’ne gelen Keller’i başkanlık binası girişinde Başkan Yıldız ile belediye çalışanları alkışlar eşliğinde karşıladı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yıldız, Macaristan’ın Barış Pınarı Harekatı’nda Türkiye’nin yanında olmasından duyulan mutluluğu göstermek için belediye personeliyle birlikte Başkonsolos Laszlo Keller’i kapıda alkışlarla karşıladıklarını söyledi.

MACARİSTAN’IN DESTEĞİ ÇOK ANLAMLI

Beyoğlu Belediyesi olarak bu mutluluğu kendilerine göstermek istediklerini dile getiren Yıldız, “Bugün Türkiye kendi sınırında bir harekata başladı. Farklı ülkelerden farklı açıklamalar yapılıyor. Ama Macaristan’ın açıklaması iki ülkenin tarihi bağlarına dayanan sevgi dolu destek doğru mesajıyla aynı güne denk gelmiş olması anlamlı.” dedi.

“ÜLKELER SINIRLARINI SAVUNABİLİR”

Macaristan, Avrupa Birliği’nin, Suriye’nin kuzeyine yapılan Barış Pınarı Harekatı öncesinde Türkiye’yi uyarmak için hazırladığı bildiriyi “ülkeler sınırlarını savunabilir” diyerek veto etmişti. Bu tavrıyla Türkiye’nin yanında olduğunu açık bir şekilde ifade eden Macaristan Barış Pınarı Harekatı’nı destekleyen tek Avrupa ülkesi oldu.