“Konstantiniyye’den İstanbul’a XIX. yüzyıl ortalarından XX. Yüzyıla Fotoğrafları” sergisi, Dubrovnik’te Etnografya Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Beyoğlu Belediyesi’nin Hırvatistan’da bulunan kardeş şehri Dubrovnik ile varolan iş birliklerine, Türkiye ve Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yılı olması münasebetiyle Dubrovnik Yaz Festivali kapsamında bir yenisi daha eklendi.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan derlenen “Konstantiniyye’den İstanbul’a – XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Rumeli Yakası Fotoğrafları” sergisi, bir devrin İstanbul’unu çarpıcı yapıları, gündelik hayatı ve ilginç kişilikleriyle gözler önüne seriyor. Beyoğlu Belediyemiz ile 2015 yılından bu yana kardeş belediye olan Dubrovnik Belediyesi ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı iş birliğiyle Dubrovnik’te sanatseverlerle buluşan sergi; 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyıla uzanan süreçte İstanbul’da faaliyet gösteren fotoğraf ustalarının yapıtlarından oluşuyor.

Dubrovnik Yaz Festivali kapsamında, 22 Temmuz’da Dubrovnik Etnoğrafya Müzesi’nde küratörler ve başkanların açılış konuşmalarıyla açılışı yapılan sergi, Türk-Hırvat dostluğunu pekiştirmeye katkı sağlaması açısından önem taşıyor.

Görüşmeye, Dubrovnik Belediyesi’nden Başkan Yardımcısı JelkaTepšić, Meclis Başkanı Marko Potrebica, AB Fonları ve Uluslararsı İş birlikleri Müdürü ZrinkaRaguž, Kültür ve Kültürel Miraslar Müdürü Julijana Antic Brautović, Hırvatistan İstanbul Başkonsolosu Ivana Zerec ve Beyoğlu’ndan Başkan Yardımcısı Yusuf Ulutaş, Dış ilişkiler Sorumlusu Melis Kaplangı, Dr. Mimar Sinan Genim, Pera Müzesi Sergiler ve Yayınlar Koordinatörü Zeynep Ögel ve Kreatif Koordinatör Volkan Şenozan katıldı.

Beyoğlu Belediyesi Heyeti; ziyaretleri kapsamında, Başkan Yardımcısı Yusuf Ulutaş önderliğinde öncelikle Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Frankovic’i makamında ziyaret etti. Önümüzdeki süreçte kültür ve turizm alanında yapılabilecek iş birliklerinin ele alındığı görüşmede Dubrovnik Belediye Başkanı Beyoğlu’na davet edildi. En yakın zamanda ziyaretinin planlanması konusunda mutabık kalındı.

Usta fotoğrafçıların merceğinden Boğaziçi’ne bakış

James Robertson, Félice Beato, Pascal Sébah, Polycarpe Joaillier, Abdullah Biraderler, Guillame Berggren, Boğos Tarkulyan, Mihran İranyan ve Gülmez Biraderler gibi usta fotoğrafçılar, dönemin ağır ve zahmetli teknikleriyle çekilmiş fotoğraflarıyla İstanbul’un geçmişteki çehresini belgelemekle kalmıyor, bir sanayi merkezi, hatta büyük bir metropol haline gelmiş; silueti, mimarisi, taşıtları, köprüleri, rıhtımları, caddeleri ve meydanlarıyla bambaşka bir görünüme kavuşmuş olan bu şehrin kıyılarında izleyiciyi Karaköy’den Rumelifeneri’ne uzanan keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

“Konstantiniyye’den İstanbul’a – XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Rumeli Yakası Fotoğrafları” başlıklı sergi, 7 Ağustos’a kadar Dubrovnik Etnografya Müzesi’nde ziyarete açık olacak.