İsviçre Konfederasyonu İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ı ziyaret etti. Ziyarette, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel ve turizm alanındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek adımlar görüşüldü.

İsviçre Konfederasyonu İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni Beyoğlu Belediyesi’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Başkonsolos Thöni’yi makamında ağırladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Türkiye ile İsviçre Konfederasyonu arasındaki sosyal, kültürel ve turizm alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesi için yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyaretten dolayı büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Yıldız, Başkonsolos Thöni’ye Beyoğlu çikolatası hediye etti.

BEYOĞLU DÜNYANIN SAYILI TURİZM MERKEZLERİNDEN BİRİSİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, sosyal, kültürel ve turizm alanlarındaki yapılabilecek ortak çalışmalar için Beyoğlu’nda bu konularla ilgili bilim insanlarının, siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin de katılacağı bir panel düzenlenebileceğini söyledi. Başkan Yıldız’ın bu önerisini Başkonsolos Thöni büyük memnuniyetle karşıladı. Galataprt, Tersane İstanbul, Atatürk Kültür Merkezi gibi dev projelerle Beyoğlu’ndaki turizm aksının daha da genişleyeceğini ve Beyoğlu’nun dünyanın sayılı turizm merkezlerinden birisi haline geleceğini de ifade eden Başkan Yıldız, turizm alanında da işbirliğine açık olduklarını söyledi.

İSTANBUL GİBİ ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİRDE GÖREV ALMAKTAN ÇOK MEMNUNUM

İsviçre Konfederasyonu Başkonsolosu Julien Thöni de, İstanbul gibi çok özel bir şehirde görev almaktan çok memnun olduğunu dile getirdi. İsviçre’nin de Beyoğlu gibi çeşitli dil, din ve milletlerden insanlara ev sahipliği yaptığını da belirten Thöni, İsviçre’nin aynı zamanda bir turizm ülkesi olduğunu ve bu alanda da karşılıklı iş birliklerinin mümkün olabileceğini dile getirdi. Başkonsolos Thöni, İsviçre’nin aynı zamanda akıllı şehir, enerji tasarrufu, yeşil enerji, atık yönetimi ve sürdürebilirlik gibi konularda da oldukça tecrübeli olduğunu ve bu alanlarla ilgili işbirliğine açık olduklarını ifade etti.