İstanbul’un gözdesi Beyoğlu, tarih boyunca ilklerin gerçekleştirildiği özel bir ilçe olarak önemini koruyor. İlk belediye binasından ilk tersaneye, ilk bankadan ilk stada kadar birçok yeniliğe öncülük eden şehir, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul’un gözdesi Beyoğlu, İstanbul’un ilklerinin gerçekleştirildiği özel bir ilçe olarak da önemini koruyor. Tarih boyunca en işlek semtlerden birisi olan ve günümüzde de günlük iki milyona yakın turisti ağırlayan ilçe, birçok yeniliğe öncülük yaptı. İlk belediye binası, İlk tersane, ilk banka, ilk stad ve daha nicesi ilk olarak Beyoğlu’nda kuruldu.  İlk tiyatro oyunu burada oynandı, ilk tramvay buradan yola çıktı, ilk ezan burada okundu.

 

TÜRKİYE’NİN İLK BELEDİYE BİNASI: BEYOĞLU BELEDİYESİ

Türkiye’nin ilk belediye binası, Şişhane Meydanı’ndaki Beyoğlu Belediyesi’dir. Bina, Edouard Blacque Bey’in 1879-1883 yılları arasındaki reisliği döneminde inşa edildi. Haliç ve tarihi yarımada manzarasına hakim yapının mimarı, İtalyan Giovanni Battista Barborini’dir. 1960’lı yıllarda kaymakamlık olarak kullanılan bina, 1984’ten itibaren yeniden Beyoğlu Belediyesi Başkanlık binası olarak kullanılmaya başlandı.

 

İSTANBUL’UN İLK CAMİSİ, İLK EZAN: ARAP CAMİİ

İstanbul’u kuşatmak için yedi yıl boyunca Galata’da kalan Emevi İslam Ordusu’nun komutanı Mesleme bin Abdülmelik Bizans Kralı Leon ile anlaşma yaparak şimdiler de Karaköy Perşembe Pazarı’nda Arap Camii’ni yaptırdı. 1296 yıl önce, İstanbul’un ilk camisi olan Arap Camii’nden ilk ezan sesi yükseldi.

 

İSTANBUL’DA İLK TİYATROCULAR

İstanbul’a gelen ilk tiyatrocular Beyoğlu’nda konaklamayı tercih etmişlerdi. 1881’de gelen ve ilk oyununu 1888’de oynayan Fransız Sarah Bernhardt; 1889’da gelen İtalyan Ernesto Rossi ve 1889 yılında gelerek ilk oyununu Beyoğlu’ndaki Odeon Tiyatrosu’nda oynayan Manuet Sully, Beyoğlu’nun ve İstanbul’un gördüğü ilk tiyatro oyuncularıydı.

 

TÜRKİYE’NİN İLK RESMİ TESCİLLİ LOKANTASI: HACI ABDULLAH

1888’de Karaköy Rıhtımı’nda, “Abdullah Efendi” adıyla açıldı. Lokantanın ruhsatı, Sultan II.Abdülhamid Han tarafından bizzat verildi. 1915’te Beyoğlu’ndaki Rumeli Han’ın zemin katına taşınan lokanta, 1958’den itibaren ise Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi’nde hizmet vermeye başladı. Ahilik Ocağı’nın bir örneği olan asırlık lokanta, günümüze kadar “Ustadan Çırağa” devralınarak geldi.

BEYOĞLU’NUN İLK SİNEMASI: PATHÉ

İlk sinema salonu Pathé, 1908’de, Sigmund Weinberg tarafından Tepebaşı’nda kuruldu. Darülbedayi’nin komedi bölümünde ilk yerleşik sinema salonu olarak hizmet vermeye başlayan Pathé, daha sonra Anfı, Asri ve Ses Sineması adlarıyla seyircilerini ağırlamaya devam etti.

BEYOĞLU’NDA İLK FİLM GÖSTERİMİ: SPONECK SALONU (1897)

İlk film gösterimi, 1896’da İstiklal Caddesi’ndeki Sponeck Birahanesi’nde yapıldı. Lumière Kardeşler’in 1895’te Paris’te gösterdikleri filmin aynısı izleyici ile buluştu. Film gösterimi, canlı projeksiyonlarla günde 4 kez gerçekleştirildi.

 

BÜYÜK BEYOĞLU YANGINI – SİGORTA

Beyoğlu’nda1870 yılında meydana gelen ve “Büyük Beyoğlu Yangını-Harîk-i Kebîr” olarak bilinen yangın İstanbul’da meydana gelen en büyük yangındır. Beyoğlu’nun yeniden yapılanması, düzenli itfaiye taburlarının oluşturulması, yangın sigortasının yaygınlaştırılması, kagir binaların sayısının artması, Şişli ve Nişantaşı gibi semtlerin önem kazanması, bu yangından sonra başlamıştır. Osmanlı Devleti’nde sigortacılık, 1870’teki büyük Beyoğlu yangınından sonra yaygınlaştı.

 

ELEKTRİKLE ÇALIŞAN İLK ASANSÖR

Türkiye’nin ilk elektrikli asansör sistemi 1892’de Pera Palace Hotel’de kuruldu. Asansör, Pera Palace Hoteli’nin mimarı Alexander Vallaury tarafından yapıldı. Neo klasik çizgilere sahip asansörün yapımında, dökme demir ve ahşap malzemeler kullanıldı.

 

İLK ATLI VE ELEKTRİKLİ TRAMVAY

İlk atlı tramvay, 1871 yılında İstanbul’da 4 hatta çalışmaya başladı. Bu hatlardan biri, Azapkapı-Galata idi. Ardından, Kabristan Sokağı-Tepebaşı-Taksim-Pangaltı-Şişli ve Fatih-Edirnekapı-Galatasaray-Tünel hatları açıldı. Atlı tramvay yerini, 1914 yılında elektrikli tramvaya bıraktı. İlk elektrikli tramvay, Karaköy-Ortaköy arasında hizmete başladı.

 

İLK BANKA: BANK-I DER SAADET

Bank-ı Der Saadet, Sultan Abdülmecid döneminde İstanbul’da Galata bankerlerince kurulan ilk Osmanlı bankasıdır. 1847 yılında kurulan banka, yabancı ülkelere kabul edilen poliçeleri yüzünden olan kısa vadeli borcunu ödeyemediği için 1852 yılında kapatıldı. Daha sonra yerine 1856’da Osmanlı Bankası adı altında bir banka kuruldu.

 

İLK STADYUM / İLK MİLLİ MAÇ

Taksim Kışlası’nın avlusuna yapılan Taksim Stadyumu, İstanbul’un ilk stadıdır.

Stadyum, 1921-1940 yılları arasında maçlara ev sahipliği yaptı. Türk Milli Futbol Takımı, ilk maçını bu stadyumda Romanya’ya karşı 1923’te oynadı. 1940’ta, Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi çalışmasında yerini Taksim Parkı’na bıraktı. 2 ahşap tribünü bulunan Taksim Stadı yaklaşık 8 bin kişi alabiliyordu.

 

İLK GECE MAÇI

Türk futbol tarihinde ilk gece maçı 9 Eylül 1933’te saat 21.00’de Taksim Kışlası stadında oynandı. Fenerbahçe ile Beyoğlu arasında oynanan karşılaşmayı Fenerbahçe 4-2 kazandı. Taksim Stadı 1939’da yıkılarak yerine İnönü Gezisi Parkı yapıldı.

 

İLK HAVA GAZI FENERLERİ / AYDINLATMA

Sultan Abdülmecid’in kararı ile Dolmabahçe Gazhanesi’nin üretim fazlası havagazı ile 1856 yılında Beyoğlu bölgesine havagazı verilmeye başlandı. Havagazı ile İstanbul’da ilk defa cadde-sokak aydınlatması İstiklal Caddesi (Cadde-i Kebir) aydınlatılarak gerçekleştirildi. Taksim’den Karaköy’e kadar 80 adım aralıklarla döküm direkler dikildi, lambalar asıldı.  Dolmabahçe Gazhanesi’nden boru hatları çekilen gaz ile sokaklar aydınlatıldı.

İLK METRO

Londra metrosundan (1863) on iki yıl sonra hizmete giren ve Karaköy’ü yeraltından Cadde-i Kebir’e (İstiklal Caddesi) bağlayan Tünel, dünyanın en eski ikinci metrosudur. Ticaretin ve bankacılığın merkezi olan Galata’yı Beyoğlu’na bağlayan sokaklardan günde ortalama 40 bin kişinin inip çıktığının tespit edilmesiyle geliştirilen Tünel; 17 Ocak 1875 tarihinde hizmete açıldı. Karaköy ile Beyoğlu arasındaki 573 metrelik mesafeyi 90 saniyede alan Tünelde, günde ortalama 200 sefer yapılıyor.

 

İLK TÜRK TERSANESİ, İLK BUHARLI GEMİ

İlk Türk Tersanesi, Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 1455’te kurulan Tersane-i Amire’dir. Bugünkü adıyla Haliç Tersaneleri; Haliç, Camialtı ve Taşkızak Tersanelerini kapsar. 1827’de ilk yüzer havuz ve ilk buharlı gemi Taşkızak Tersanesi’nde inşa edildi. 1886’da Abdülhamid ve Abdülmecid adı verilen ilk denizaltı da aynı tersanede yapıldı.

İLK UÇAN ADAM: HEZÂRFEN AHMED ÇELEBİ

Cezayir doğumlu Türk bilgini Hezarfen Ahmed Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek yaptığı kanatlarla Okmeydanı’nda ilk denemesini yaptı. 1632’de, kuş kanatlarıyla Galata Kulesi-Üsküdar Doğancılar arasındaki 3 bin 358 metrelik uçuşuyla Türk havacılık tarihine adını yazdırdı.

 

İSTANBUL’UN İLK KULESİ / GALATA

Beyoğlu’nun en önemli simgelerinden birisi olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından, 528’de “Fener Kulesi” olarak inşa edildi. IV. Haçlı Seferi’nde tahrip edilen kule, 1348’de “İsa Kulesi” adıyla Cenevizlilerce yeniden yapıldı. İstanbul Boğazı ve Haliç’in panoramik olarak izlenebildiği Galata Kulesi, 2013’te, UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildi.

 

OSMANLI’DA AÇILAN İLK YABANCI OKUL

Resmi tarihli ilk yabancı okul, 1583’te Cizvit rahiplerince açılan Saint-Benoit’dır. Beyoğlu’nda açılan en eski Latin-Katolik okulu olma özelliğini de taşıyan Saint-Benoit’in ders programına 1693’te Türkçe dersi konuldu. 1813’te, II. Mahmut’un fermanıyla okula Türklerin de kabul edilmesi sağlandı. Saint Benoit, Milli Eğitim Sistemi içerisinde faaliyetlerini sürdürüyor.

 

TOPHANE-İ AMİRE

İstanbul’un fethinden sonra kurulan ilk top döküm merkezi, Tophane-i Amire’dir. 15. yüzyılda kurulan merkez, Osmanlı ordu ve donanmasının askeri topların üretildiği yerdi. Bina, 1850’lerden silah sanayisinin ve silah ticaretinin merkezi oldu. 1992’de Mimar Sinan Üniversitesi’ne devredilen binanın bugün 3 ayrı sergi salonu bulunuyor. Tophane-i Amire Binası,  yurt içi ve yurt dışı sergilere ev sahipliği yapıyor.

BEYOĞLU’NUN İLK ECZANESİ: KANZUK

Beyoğlu’nun ilk eczanesi olan British Pharmacy (İngiliz Eczanesi), 1859 yılında Noel Canzuch tarafından İstiklal Caddesi’nde açıldı. 1932’de, Muhiddin Hüsnü Bey’in satın aldığı eczane, İngiliz Kanzuk Eczanesi adını aldı.  Kanzuk Eczanesi, 1965’te Muhiddin Hüsnü Bey’in vefatından sonra kapandı.